rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

Nowoczesne centra logistyczne z atrakcyjną ofertą dla komercyjnych najemców

verstappen-photography-532656-unsplash
Nowoczesne centra logistyczne posiadają atrakcyjną ofertę dla komercyjnych najemców. Zainteresowanie nimi wyraźnie wzrosło krótko po wybuchu pandemii koronawirusa i utrzymuje się do dnia dzisiejszego. Co obecnie przyciąga magazynowych najemców?

Spis treści:
Centra logistyczne popularniejsze dzięki rynkowi e-commerce
Ukraińscy przedsiębiorcy także poszukują nieruchomości komercyjnych
Deweloperzy i inwestorzy wciąż aktywni
Magazyny w mieście i na peryferiach
Build-to-suite zyskuje na popularności
BTO również popularne wśród przedsiębiorców
Co oferują nowoczesne centra logistyczne?
Przyszłość centrów logistycznych w Polsce

Nowoczesne centra logistyczne w Polsce od kilku lat cieszą się rosnącą popularnością. Wpływ na wzrost popularności nieruchomości komercyjnych miała w dużej mierze pandemia koronawirusa. Obecnie także wojna, która toczy się na Ukrainie, ma wpływ na zainteresowanie magazynami i halami na wynajem.

Centra logistyczne popularniejsze dzięki rynkowi e-commerce
Do dynamicznego rozwoju sektora nowoczesnych centrów logistycznych przyczynił się rozkwit rynku e-commerce. W okresie lockdownu, który został wprowadzony w początkowym okresie pandemii koronawirusa, błyskawicznie rozwinęła się sprzedaż Internetowa. Polacy, którzy nie mogli udać się bezpośrednio do sklepu stacjonarnego, zmuszeni byli do korzystania ze sklepów internetowych. Szybko okazało się, że taka forma dokonywania zakupów wielu Polakom odpowiada. Kupujący określali ją jako bezpieczniejszą, bezkontaktową i szybszą. Dzięki kurierom i paczkomatom, przesyłki szybko trafiały w ręce zamawiających. Dzięki wygodzie, z jaką wiąże się robienie zakupów online, wielu konsumentów pozostało przy nich nawet po zniesieniu lockdownu, kiedy to już sklepy stacjonarne na powrót otworzyły swoje drzwi. Sprzedawcy działający w branży online, z uwagi na większą liczbę klientów, musieli zadbać o większą ilość miejsca do magazynowania swoich towarów. Wzrosło też zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe i logistyczne. W efekcie centra logistyczne zyskały na popularności. Przedsiębiorcy mogli w ramach jednej lokalizacji ulokować swoje biura, magazyny, a czasem nawet hale produkcyjne.

Ukraińscy przedsiębiorcy także poszukują nieruchomości komercyjnych
Z uwagi na sytuację na Ukrainie i pojawienie się w Polsce dużej liczby uchodźców wojennych, do kraju napłynęło wielu ukraińskich przedsiębiorców. Ci, którzy postanowili zatrzymać się w Polsce, musieli zorganizować sobie obiekty, w których mogliby kontynuować działalność gospodarczą. W efekcie przedsiębiorcy Ci zaczęli wynajmować magazyny i powierzchnie w centrach logistycznych. Przyczyniło się to do jeszcze większego popytu na magazynowe nieruchomości komercyjne w kraju.

Deweloperzy i inwestorzy wciąż aktywni
Pomimo tego, że na polski rynek nieruchomości komercyjnych trafia coraz więcej centrów logistycznych, deweloperzy i prywatni inwestorzy nie rezygnują z realizacji kolejnych projektów. Póki co nic nie zapowiada, aby zapotrzebowanie na magazyny, hale i centra logistyczne miało gwałtownie spaść. Co więcej, niejednokrotnie zdarza się, że centra logistyczne zamykają proces komercjalizacji na długo przed ukończeniem budowy nieruchomości i oddaniem obiektu do użytku. Świadczy to nie tylko o zapotrzebowaniu na centra logistyczne same w sobie, ale przede wszystkim o atrakcyjności wybranych projektów inwestycyjnych.

Magazyny w mieście i na peryferiach
Nieruchomości komercyjne w segmencie magazynowym cieszą się dużym zainteresowaniem zarówno w dużych aglomeracjach miejskich, jak i w dużej odległości od nich. W miastach najlepiej sprawdzają się niewielkie magazyny, w których można wynająć małe boxy. Duże centra logistyczne powstają najczęściej w pewnej odległości od miast, jednak w pobliżu ważnych dróg krajowych i autostrad. Dla najemców jest to bardzo istotna kwestia, ponieważ bliskość dróg ekspresowych i autostradowych zapewnia sprawną logistykę.

Build-to-suite zyskuje na popularności
Coraz większą popularnością cieszą się inwestycje build-to-suite (BTS). To obiekty na wynajem, które są budowane pod konkretne wytyczne przyszłych najemców. Najczęściej w przypadku takich projektów umowy najmu są długoterminowe. Jest to rozwiązanie korzystne zarówno dla inwestora, jak również przyszłego najemcy. Inwestor zyskuje bowiem pewnego najemcę na długie lata, zaś przedsiębiorca przestrzeń dopasowaną do swoich potrzeb i oczekiwań. Po ukończeniu procesu budowy inwestor w dalszym ciągu pozostaje właścicielem i zarządcą nieruchomości komercyjnej.

BTO również popularne wśród przedsiębiorców
Podobnie jak w przypadku inwestycji typu BTS, rośnie zainteresowaniem projektami build-to-own (BTO). Również w tym przypadku inwestycja powstaje zgodnie z wytycznymi przyszłego właściciela. Różnica jest taka, że po zakończeniu procesu budowy, prawo własności przechodzi na przedsiębiorcę, który był zleceniodawcą budowy inwestycji. Inwestycje typu BTO mogą powstawać zarówno na gruntach należących do przedsiębiorcy (zleceniodawcy), jak również zaproponowanych przed dewelopera, który będzie odpowiedzialny za proces budowy obiektu.

Co oferują nowoczesne centra logistyczne?
Nowo powstające obiekty logistyczne to nowoczesne obiekty, które odpowiadają najnowszym standardom. Często obiekty te mogą poszczycić się certyfikatem BREEAM lub LEED. Nieruchomości te wyposażone są w platformy przeładunkowe, wysokie stropy, przestronne powierzchnie magazynowe, duże place manewrowe, całodobową ochronę, monitoring itp. Posiadają często nowoczesną infrastrukturę informatyczną oraz powierzchnie biurowe, które wpisują się w najnowsze standardy.
Z punktu widzenia najemców centrów logistycznych istotne są również takie kwestie, jak nośność posadzki, wyposażenie w świetliki, oświetlenie LED, obciążenie ogniowe, wewnętrzny system hydrantów, wewnętrzny system hydrantów, ogrzewanie pomieszczeń oraz ich wentylacja, natężenie światła w pomieszczeniach biurowych itp.
Dla najemców istotna jest również bliskość dróg ekspresowych oraz autostrad, które usprawniają proces transportu i logistykę w firmie.

Przyszłość centrów logistycznych w Polsce
Bieżąca sytuacja w sektorze komercyjnym pozwala przypuszczać, że zapotrzebowanie na nowoczesne centra logistyczne nie spadnie. W dalszym ciągu deweloperzy notują duży popyt Starają się odpowiadać na niego adekwatną podażą, dzięki czemu najemcy mogą wybierać spośród inwestycji, które dopiero powstają, oraz tych, które zostały już oddane do użytku. Na uznaniu przedsiębiorców zyskują inwestycje typu build-to-suite (BTS) oraz inwestycje typu build-to-own (BTO). Ponadto najemcy cenią sobie inwestycje, którym udało się pomyślnie przejść proces certyfikacji. W Polsce popularne są dwa rodzaje certyfikacji. Pierwszym z nich jest system certyfikacji wielokryterialnej budynków BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method), oraz system oceny wielokryterialnej budynków LEED (Leadership in Energy and Environmental Design).
Wiele wskazuje na to, że magazyny, hale produkcyjne oraz centra logistyczne nie stracą na zainteresowaniu, a nawet będą wciąż rozwijać się na polskim rynku. Pomimo tego, że już teraz w Polsce jest dużo centrów logistycznych, to zapotrzebowanie na kolejne projekty wciąż jest widoczne. Deweloperzy z pewnością będą się więc podejmować kolejnych realizacji, dostarczając na rynek nowe powierzchnie na wynajem w ramach innowacyjnych centrów logistycznych.

Redakcja
Komercja24.pl


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora