Inwestycje publiczne

Niższe stawki interchange

Visa zapowiada obniżenie interchange fee- prowizji jaką sklepy akceptujące płatności bezgotówkowe płacą bankom. Poziom opłat kartowych należy do najwyższych w Unii Europejskiej (obecnie 1,3% kwoty transakcji). Wysokość opłaty interchange ustalają organizacje płatnicze: Visa i MasterCard. Szacuje się, że prowizje interchange przynoszą bankom rocznie ok. 2 mld zł. Z powodu zawyżonych opłaty niektóre przedsiębiorstwa ponoszą stratę nawet kilkudziesięciu milionów złotych rocznie. Wiele sklepów rezygnuje również z założenia terminalu płatniczego.
W połowie zeszłego roku zespół przy NBP wypracował w tej sprawie kompromis i zaproponował stopniowe obniżki interchange tak, aby w ciągu pięciu lat stawki zrównały się z poziomem średniej unijnej, która utrzymuje się na poziomie ok. 0,7 proc. Visa w ogłoszonym komunikacie poparła program redukcji opłat kartowych. Zapowiedziała, że od stycznia 2014 roku maksymalna stawka dla debetowych kart Visa wydawanych klientom indywidualnym wyniesie 1% i będzie stopniowo obniżana do 0,7 % w 2017r. Dla kart kredytowych prowizja zredukuje się w 2017 roku do poziomu 0,84%.
Decyzja Visy została entuzjastyczne przyjęta przez detalistów. W dalszym ciągu nie wiadomo jednak, jak w zaistniałej sytuacji zachowa się MasterCard, który dąży do utrzymania wysokich poziomów prowizji dla kart Premium. Wstępnie operator godzi się na samoregulację, jednak zapowiada iż zainteresowany jest programem wypracowanym przez Związek Banków Polskich. Zakłada on obniżenie średniej opłaty interchange, co jednak w praktyce dawałoby możliwość podwyższenia prowizji dla wybranych rodzajów kart.


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora