rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

Niższe ceny transakcyjne na rynku wtórnym – raport NBP

W ramach kwartalnych raportów NBP publikuje informację o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości. W najnowszej dostępnej analizie dotyczącej pierwszych trzech miesięcy 2013 r. można zapoznać się m.in. z poziomem cen transakcyjnych.
Szczególnie ciekawy wydaje się poziom cen transakcyjnych m² mieszkania korygowany indeksem hedonicznym. Indeks cen hedonicznych to wskaźnik odzwierciedlający „czystą” zmianę cen, tj. oczyszczoną ze zmian jakościowych (np. wzrostu lub spadku udziału mieszkań droższych). Uwzględnia on zmiany jakości mieszkań próby badawczej w każdym z kwartałów, czym różni się od prostych wskaźników dynamiki takich jak średnia. Największym problemem ograniczającym możliwość powszechnego stosowania metod hedonicznych jest dostępność obszernych baz danych, zawierających opis poszczególnych atrybutów oraz lokalizacji konkretnej nieruchomości.
Powszechne spadki poziomów cen transakcyjnych m² mieszkań korygowanych indeksem hedonicznym w poszczególnych miastach badanych przez NBP potwierdzają utrzymującą się generalną tendencję spadkową cen na wtórnym rynku nieruchomości.


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora