Rynek powierzchni biurowych

Nieruchomości w Europie na celowniku inwestorów

Europejski rynek nieruchomości komercyjnych i mieszkaniowych cieszy się dużym zainteresowaniem inwestorów. Tak wynika z najnowszego raportu firmy Cushman & Wakefield Capital Views – The Allure of Europe.

Wg C&W w najbliższych dwóch latach utrzyma się wysoki poziom aktywności inwestycyjnej, której towarzyszyć będą względnie atrakcyjne wyceny. Do głównych czynników wzrostu aktywności inwestorów należy zaliczyć większą podaż nieruchomości inwestycyjnych, restrukturyzację portfeli, rosnące ceny i wpływ polityki luzowania ilościowego.

Jak wynika z raportu – szybki wzrost aktywności inwestycyjnej odnotowano we wszystkich regionach, zarówno na głównych rynkach, jak i w Europie Południowej, a ostatnio także w Europie Środkowej.

Najwięcej inwestycji przyciągają jednak największe rynku. W ubiegłym roku na Wielką Brytanię, Niemcy i Francję przypadło trzy czwarte zagranicznych inwestycji w Europie.

Autorzy raportu wskazują na trzy główne obszary potencjalnych okazji inwestycyjnych.  Do pierwszego obszaru należy zaliczyć główne rynki, tj. Londyn, Paryż i Niemcy, a do drugiego – najważniejsze miasta mniejszych krajów, tj. Madryt, Barcelonę, Mediolan i Brukselę. Natomiast trzeci obszar zainteresowań poza Polską i Czechami obejmuje także Europę Wschodnią.

James Chapman, Partner i dyrektor Grupy Rynków Kapitałowych w Europie Środkowej w firmie Cushman & Wakefield, powiedział: Praga i Warszawa są najatrakcyjniejszymi rynkami pod względem poziomu ryzyka i mają duży potencjał w długiej perspektywie. Dotyczy to zwłaszcza Polski – pod warunkiem że po tegorocznych wyborach prezydenckich i parlamentarnych zostaną przeprowadzone dalsze reformy liberalizujące gospodarkę, które zachęcą inwestorów do większej aktywności. Jednak inne rynki także mogą przyciągać inwestorów z uwagi na wysokie potencjalne zyski, podaż nowoczesnych aktywów i coraz większą płynność. Na tym tle szczególnie wyróżnia się Budapeszt, ale Bukareszt i Sofia także cieszą się rosnącym zainteresowaniem”.