komentarze, opinie, gospodarka

Nieruchomości komercyjne w Polsce na celowniku inwestorów

Monika Anna Debska - Pastakia_Partner_Chairman of the Board_Knight Frank...

W III kw. roku wzrosło zainteresowanie nieruchomościami komercyjnymi w Polsce ze strony zagranicznych inwestorów a wskaźnik sentymentu na rynku najmu zaznaczył pierwszy pozytywny odczyt od 2012 r., wynika z najnowszego badania RICS.

Zgodnie z najnowszym badaniem RICS Poland Commercial Property Monitor wskaźnik nastrojów najemców nieruchomości komercyjnych (kompleksowy wskaźnik uchwytujący dynamikę rynku najmu) wzrósł do +6 z -5 w II kw. roku. Był to pierwszy pozytywny odczyt od 2012 r. choć nadal wskazuje on tylko na marginalną poprawę ogólnych warunków na rynku najmu.

Popyt ze strony najemców w trzecim kwartale nie przestawał rosnąć, przy czym analiza sektora wskazuje, że było to przede wszystkim spowodowane silnym wzrostem popytu w sektorach biurowym i przemysłowym; popyt w sektorze nieruchomości handlowych utrzymywał się na niezmienionym poziomie.

Dostępność wolnej powierzchni na wynajem nadal rosła w podobnym tempie, do tego, jaki odnotowano w poprzednim kwartale. Warto zauważyć, że wyniki ostatniego badania wskazują na bardziej zrównoważony trend na rynku, z odczytem popytu najemców zasadniczo zbliżonym do odczytu podaży, kolejny kwartał z rzędu.

Równolegle do tego rosła także liczba nowo rozpoczętych projektów choć dynamika wzrostu była skromniejsza niż w poprzednim kwartale. Aktywność inwestycyjna rosła w stałym tempie w sektorach biurowym oraz przemysłowym i spadła w sektorze handlowym.

Rosnące ożywienie na rynku inwestycyjnym

Wskaźnik sentymentu inwestycyjnego w III kw. roku poprawił się do +12 z raczej neutralnego -1 w poprzednim kwartale, odzwierciedlając zarysowującą się delikatnie dynamikę na rynku inwestycyjnym.

Zapytania inwestycyjne po raz kolejny wzrosły w trzecim kwartale we wszystkich obszarach rynku, stymulowane głównie przez stały wzrost w sektorach biurowym i przemysłowym. Podobnie wzrósł popyt ze strony inwestorów zagranicznych, napędzany przede wszystkim silnym popytem na biura.

Podaż nieruchomości na cele inwestycyjne utrzymywała się na stałym poziomie. Biorąc pod uwagę poszczególne obszary rynku dalszy wzrost podaży (choć w mniejszym tempie) w sektorze biurowym został zrekompensowany spadkiem podaży nieruchomości przemysłowych i handlowych.

Oczekiwania co do wzrostu wartości kapitałowych w nadchodzącym roku pozostają skromnie pozytywne dla wszystkich najlepszych podsektorów rynku. Jednocześnie uczestnicy badania obniżyli swoje prognozy w stosunku do drugiego kwartału dla najlepszych aktywów przemysłowych i handlowych. Perspektywy dla drugorzędnych nieruchomości przemysłowych kształtują się aktualnie na mniej lub bardziej płaskim poziomie, podczas gdy w drugorzędnych obszarach rynku biurowego i przemysłowego oczekiwana jest dalsza presja w dół na czynsze.

Uczestnicy badania są dość podzieleni w ocenie obecnej fazy cyklu nieruchomości chociaż największa ich liczba (29%) uważa, że aktualnie panujące na rynku warunki są spójne ze środkowymi etapami ożywienia.

Monika A. Dębska-Pastakia FRICS MRTPI, Partner i Prezes Zarządu Knight Frank Polska:

„Mimo, iż wolumen transakcji zawartych do końca III kw. 2017 jest niższy niż w tym samym okresie roku ubiegłego, to są duże szanse na pobicie rekordowego poziomu na rynku komercyjnym w tym roku. Gros tegorocznego wolumenu inwestycyjnego stanowić mogą znaczące transakcje portfelowe, będące obecnie przedmiotem negocjacji, których sfinalizowanie przewidywane jest do końca  grudnia. To dowód na duży apetyt na nieruchomości w Polsce, które przyciągają coraz więcej globalnych funduszy. Z pewnością możemy spodziewać się wielu transakcji jedna po drugiej, jeśli weźmiemy pod uwagę zwroty oczekiwane przez wielu głównych graczy inwestycyjnych na rynku. Rynek biurowy jest w dalszym ciągu bardzo aktywny, do czego między innymi przyczyniły się duże międzynarodowe instytucje i korporacje, przenosząc część swojej działalności z Wielkiej Brytanii do Polski po zawarciu kilku spektakularnych transakcji umów najmu.  Równocześnie na rynku panuje przekonanie, że największa fala exodusu jako pochodnej Brexit-u już się osłabiła.”

informacja prasowa RICS