rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

Nieruchomości komercyjne – to musisz wiedzieć, zanim zainwestujesz

jennifer-bedoya-448864-unsplashInwestycje komercyjne to bardzo dobry sposób na ulokowanie kapitału. Niemniej taka forma inwestycji niesie ze sobą pewne zagrożenia, z których trzeba zdawać sobie sprawę. Zanim zdecydujemy się na zakup budynku komercyjnego, powinniśmy zgłębić wiedzę na temat tego segmentu rynku nieruchomości.

W pierwszej kolejności należy dokładnie przeanalizować bieżącą sytuację na rynku. Trzeba wiedzieć, jakie w danym momencie nieruchomości będą atrakcyjne dla np. potencjalnych najemców, jakie są bieżące trendy i standardy.

Stan techniczny budynku również jest bardzo istotny. Należy zastanowić się, czy w naszym przypadku korzystniejsze będzie zainwestowanie w budynek do remontu, czy może bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie inwestycja w budynek nie wymagający dużego wkładu. Wszystko jest kwestią ceny i doświadczenia. Budynki charakteryzujące się gorszym stanem technicznym i wizualnym będą najczęściej dużo tańsze. Często maja one w sobie duży potencjał, a dzięki konieczności dokonania remontów czy napraw, będziemy mogli wykończyć je według własnego konceptu.
Niemniej rozwiązanie takie obarczone jest większym ryzykiem i wymaga od nas dużej wiedzy, choćby technicznej. Możemy posiłkować się wsparciem firm doradczych i biur projektowych, jednak są to dodatkowe wydatki.

Lokalizacja to kolejny kluczowy punkt. W zależności od tego, kto będzie naszą grupą docelową, musimy przeanalizować, czy dojazd do budynku jest prosty i swobodny (np. jeśli prowadzi do niego druga jednokierunkowa, jest to już pewnego rodzaju utrudnienie i minus dla nieruchomości), czy w pobliżu znajdują się przystanki komunikacji miejskiej, czy wokół nieruchomości można swobodnie parkować (strefy darmowego parkowania, płatne parkingi itp.) lub czy posiada ona własny parking (co byłoby dużym atutem). Ważne jest również sąsiedztwo innych budynków. Jeśli planujemy zakupić budynek, który chcemy przekształcić w nowoczesny biurowiec, to otoczenie drobnych sklepów nie będzie prestiżowe. Dużo lepiej sprawdzi się lokalizacja, która skupia inne biurowce (choć stanowią one konkurencję i tu należy zweryfikować, czy możemy zaoferować coś konkurencyjnego), hotele itp.

Nieruchomość, która w momencie sprzedaży posiada już najemcę, to niejednokrotnie perełka. Na starcie gwarantuje nam już niewielki zwrot. W momencie zakupu przejmujemy bowiem nie tylko budynek, ale również najemcę. W takiej sytuacji warto jednak zweryfikować umowę z ów najemcą. Jaki ma on okres wypowiedzenia umowy najmu, ile zysku generuje dla właściciela budynku itp.

Inwestycja w nieruchomości komercyjne z przeznaczeniem na wynajem powierzchni biurowych i niewielkich lokali handlowo-usługowych wydaje się bezpiecznym rozwiązaniem. Jeśli jednak posiadamy już pewną wiedzę i większy kapitał, możemy pokusić się o inwestycję w hale, magazyny, parki logistyczne, hotele czy centra handlowe.

Inwestowanie w nieruchomości komercyjne zapewnia pasywny przychód. Jest to dobry sposób na lokowanie oszczędności, jednak liczmy się z tym, że zwrot z inwestycji nie będzie natychmiastowy. Czasem trzeba poczekać kilkanaście a nawet kilkadziesiąt lat, zanim inwestycja w pełni się zwróci. Jeśli zatem zależy nam na szybkim odzyskaniu wkładu finansowego oraz zysku, to nieruchomości komercyjne mogą nie być najlepszym rozwiązaniem. To sposób na pomnażanie kapitału dla bardziej cierpliwych inwestorów, dla których większe znaczenie ma bezpieczeństwo i budowanie stabilnego portfela, niż szybki zarobek.


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora