Rynek powierzchni biurowych

Nieruchomości komercyjne: Colliers podsumowuje I kw. 2015

Ciągle napływają dobre dane z rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce. I kwartał podsumowała w swoim najnowszym raporcie firma Colliers International. Poniżej najważniejsze dane z raportu.

BIURA

Na koniec I kw. 2015 r. całkowita podaż powierzchni biurowej na dziewięciu głównych rynkach w Polsce przekroczyła 7 mln mkw.  Do użytku oddano inwestycje o łącznej powierzchni 143,6 tys.mkw. W fazie realizacji znajduje się 1,2 mln mkw. nowych biur z czego 673300 mkw. w Warszawie.

Miasta regionalne nadal charakteryzują się wysoką aktywnością deweloperską (ponad 570 tys.mkw. w budowie).Obecnie najwięcej nowej powierzchni powstaje w Krakowie, Wrocławiu i Trójmieście. W przypadku większości analizowanych lokalizacji biurowych mamy do czynienia z rynkiem najemcy (wyjątek stanowią Kraków i Łódź, gdzie współczynniki pustostanów ukształtowały się na poziomie <10%). Z kolei najwyższy poziom pustostanów notuje Poznań – blisko 26 proc.

MAGAZYNY

W I kw. 2015 r. zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce przekroczyły 9,1 milionów mkw. Był  to efekt ukończenia w pierwszych trzech miesiącach roku piętnastu projektów o łącznej powierzchni 273 tys.mkw.

Analizowany okres charakteryzował się relatywnie wysokim poziomem aktywności najemców. Na polskim rynku ogółem podpisano 118 umów najmu na ponad 635 tys. mkw.  Dla porównania, popyt w analogicznym okresie ubiegłego roku wyniósł 480 tys.mkw. Kolejne 65,7 tys. mkw. zostało wynajęte w ramach umów krótkookresowych, nie uwzględnianych w statystykach zbiorczych. Transakcje tego typu były najbardziej popularne w Warszawie (39,6 tys.mkw.)

Popyt w pierwszych trzech miesiącach roku charakteryzował się relatywnie dużym udziałem ekspansji,które stanowiły 14% wolumenu transakcji (2 razy więcej niż w 2014 r.). Na koniec marca 2015 r. niewynajęte pozostawało ok. 480 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce. Wskaźnik pustostanów zmalał w porównaniu z grudniem 2014 r. i wyniósł 5,3%. Na większości rynków regionalnych odnotowano stabilizację stawek czynszu.

CENTRA HANDLOWE