rynek nieruchomości na wynajem

Nieruchomości handlowo-usługowe w Warszawie: przybywa nieruchomości komercyjnych, starsze obiekty dopasowują się do nowych standardów

dieter-de-vroomen-452887-unsplash
Nieruchomości handlowo-usługowe w Warszawie się zmieniają. Przybywa nowych nieruchomości komercyjnych, a starsze obiekty dopasowują się do nowych standardów. Warszawski rynek nieruchomości komercyjnych obfituje w obiekty o charakterze handlowo-usługowym. Sytuacja na rynku wymusiła na tym sektorze zmiany. Obecnie można zauważyć, że nowo powstające nieruchomości inwestycyjne budowane są według najnowszych standardów, z kolei starsze obiekty starają się do nich dopasować, przechodząc proces modernizacji.

Spis treści:
Segment handlowo-usługowy w ciągłym rozwoju
Nowe nieruchomości komercyjne wkraczają na rynek
Jakie nieruchomości inwestycyjne mają powstać w Warszawie?
Obiekty komercyjne, które są w przebudowie
Warszawa wciąż modna

Segment handlowo-usługowy w ciągłym rozwoju

Na polskim rynku nieruchomości komercyjnych stale przybywa obiektów handlowo-usługowych. Jeszcze niespełna dwa lata temu, kiedy w Polsce panowała pandemia koronawirusa i rządowe obostrzenia trzymały rynek nieruchomości w ryzach, wielu deweloperów i prywatnych inwestorów wstrzymywało się z decyzją o realizacji tego typu obiektów. W okresie lockdownu działalność obiektów handlowo-usługowych pozostawała zamrożona, co skutecznie zniechęcało do podejmowania się przez inwestorów kolejnych przedsięwzięć.
Obecnie jednak ten sektor rynku nieruchomości komercyjnych wraca na dawne tory. Inwestorzy ponownie rozważają realizację zarzuconych projektów, lub zupełnie nowych inwestycji komercyjnych.

Nowe nieruchomości komercyjne wkraczają na rynek

Rynek nieruchomości komercyjnych budzi się z postcovidowego letargu. Na całej mapie kraju powstaje wiele nowych inwestycji. Część z nich realizowana jest w stolicy kraju, gdzie potencjał rozwoju zawsze był wysoki. Inwestorzy nie tylko podejmują się realizacji nowych projektów. Sporo starszych nieruchomości komercyjnych przechodzi obecnie proces modernizacji, aby możliwie najlepiej dopasować swoją ofertę do bieżących potrzeb najemców i klientów.

Jakie nieruchomości inwestycyjne mają powstać w Warszawie?

Stolica posiada ogromny potencjał inwestycyjny. Nie dziwi więc fakt, że to właśnie w tym mieście wielu inwestorów chce wybudować nowe obiekty o charakterze komercyjnym.

Pierwszą przykładową inwestycją, jaka jest planowana w Warszawie, jest Galeria Kabaty. Nowoczesne centrum handlowe ma powstać przy zbiegu ulic Komisji Edukacji Narodowej oraz Wąwozowej. Inwestorem projektu jest deweloper Kabaty Investments. Z kolei za projekt inwestycji odpowiadają architekci z pracowni Mofo Architekci. Będzie to nowoczesny obiekt, o opływowej bryle z przeszkloną fasadą. Nieruchomość komercyjna ma docelowo liczyć osiem kondygnacji, na których zaoferuje 43000 metrów kwadratowych nowoczesnej powierzchni handlowo-usługowej. Na dwóch podziemnych kondygnacjach będzie znajdował się parking na około 1500 pojazdów. Z kolei na części dachu centrum handlowego planowany jest całoroczny ogród. Również teren wokół obiekty ma zostać zagospodarowany z uwzględnieniem części zielonych. Docelowo wewnątrz Galerii Kabaty swoją działalność będzie mogło prowadzić 120 najemców – taka jest właśnie liczba planowanych lokali handlowo-usługowych.

Kolejną inwestycją komercyjną, jaka powstaje obecnie na mapie Warszawy, jest Wilanów Park. Nieruchomość komercyjna budowana jest w warszawskiej dzielnicy Wilanów przy zbiegu ulic Rzeczpospolitej, Uprawnej, Karuzela. Budowa obiektu rozpoczęła się w 2021 roku, a jego zakończenie planowane jest na 2023 rok. Powierzchnia handlowa inwestycji ma docelowo sięgnąć 30000 metrów kwadratowych. Wilanów Park to inwestycja Ceetrus Polska, natomiast za projekt architektoniczny odpowiadają architekci z pracowni MTDI Group z siedzibą w Warszawie. Na terenie inwestycji znajdą się sklepy, lokale usługowe, biura, lokale gastronomiczne, hotel oraz punkty rozrywki. To wyjątkowa inwestycja typu mixed-use, która wpisuje się w bieżące potrzeby mieszkańców miasta.
Jak podkreśla deweloper, Ceetrus Polska: „Mamy nadzieję, że wspólnie stworzymy przestrzeń, która w przyszłości stanie się kultowym miejscem spotkań warszawiaków, a z czasem zyska rozpoznawalność również wśród gości spoza stolicy. Wilanów Park jest z założenia inwestycją mixed-use – czyli przestrzenią nowej generacji, łączącą różne funkcje, w tym między innymi tereny zieleni z funkcjami rozrywki, gastronomii i handlu.”

Centrum handlowe Towarowa 22 to kolejna nieruchomość komercyjna o charakterze handlowo-usługowym, jaka ma powstać na terenie Warszawy. Budowa obiektu ma wystartować w bieżącym roku. Działka, na której ma powstać obiekt, liczy 6,5 hektara powierzchni. Centrum handlowe powstaje w dzielnicy Wola, w miejscu centrum handlowego Jupiter, które ma zostać wyburzone. Docelowo powierzchnia użytkowa nowoczesnego centrum handlowego ma sięgnąć 230 tysięcy metrów kwadratowych. Największa część, bo aż 110 tysięcy metrów kwadratowych, zostanie przeznaczonych na lokale handlowo-usługowe. Powierzchnie biurowe mają zająć 57 tysięcy metrów kwadratowych, a lokale mieszkalne – 37 tysięcy metrów kwadratowych. Jest to projekt inwestycyjny spółkek Echo Investment w koopoeracji z Echo Polska Properties. Projekt architektoniczny inwestycji Towarowa 22 przygotowała duńska pracownia BIG – Bjarke Ingels Group.

alexander-abero-OypnYfdiQgg-unsplash

Obiekty komercyjne, które są w przebudowie

Nieruchomość komercyjna Fort Wola, to obiekt będący obecnie w modernizacji. Centrum handlowe położone jest w granicach dzielnicy Wola przy zbiegu ulic Połczyńskiej i Fort Wola. Budowa nieruchomości inwestycyjnej Fort Wola zakończyła się w 2001 roku, a obecnie trwa generalny remont obiektu, który ma zostać zakończona w 2022 roku. Nieruchomość handlowa zaoferuje 30000 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Największa część powierzchni komercyjnej zostanie przeznaczona na lokale handlowo-usługowe, których docelowo będzie 38. Będą one rozlokowane na powierzchni 20500 metrów kwadratowych.

Kolejną inwestycją komercyjną, o której warto wspomnieć, są Ogrody Ulricha. Jest to zespół budynków z XIX-go wieku, który został zrealizowany w warszawskiej dzielnicy Wola przy ulicy Górczewskiej. Ogrody Ulricha będą tworzyć zrewitalizowane Szklarnie i Park Ulricha, Ogród Codzienny, Willa Ulricha oraz Zielona Chata. Inwestorem projektu jest Ingka Centres z siedzibą w Raszynie. Główną funkcją obiektu będzie działalność handlowo-usługowa, z kolei funkcje dodatkowe będą miały charakter kulturalny, rozrywkowy, rekreacyjny i sportowy.
Jak podkreśla deweloper: „Kompleks Ogrodów Ulricha to 18 000 mkw. zielonej przestrzeni z niesamowitą historią. Koncepcja Ogrodów łączy nowoczesną stylistykę i zabytkowy charakter miejsca, w którym powstają. Ich nowa odsłona odpowie na potrzeby mieszkańców i stanie się ważnym punktem na mapie Warszawy”.
Obiekt powstał w 1876 roku, a obecnie kończy się jego przebudowa. Zakończenie odrestaurowywania i rewitalizacji kompleksu jest planowane na czerwiec tego roku.

Warszawa wciąż modna

Stolica stale przyciąga inwestorów i deweloperów, którzy chcą zrealizować komercyjne projekty. To właśnie tutaj powstaje wiele flagowych inwestycji, które doskonale wpisują się w innowacyjny klimat miasta. Nowe nieruchomości komercyjne już teraz skupiają na sobie zainteresowanie potencjalnych najemców, którzy poszukują nowoczesnej powierzchni handlowo-usługowej do wynajęcia. Obserwując rynek można się spodziewać, że popularność Warszawy w środowisku biznesowym nie zmaleje.

Redakcja
Komercja24.pl


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora