Nieruchomości komercyjne

Niebawem nieruchomość hotelowa Arche Metalowiec Muszyna rozpocznie działalność

1.Arche Metalowiec w Muszynie - ostani etap prac
Niebawem nieruchomość hotelowa Arche Metalowiec Muszyna rozpocznie działalność.

Niebawem ruszy nowy hotel należący do polskiej firmy z rodzimym kapitałem Arche SA. Będzie to położony w całorocznym górskim kurorcie uzdrowiskowym 24. z kolei obiekt tej sieci — Arche Metalowiec Muszyna. Zakupiony przez inwestora cztery lata temu niszczejący budynek sanatoryjny wraz z terenem o pow. 3,2 ha został gruntownie zrewitalizowany i przystosowany do obowiązujących obecnie standardów turystyczno-biznesowych sektorów HoReCa i MICE. Dysponujący nowoczesnymi przestrzeniami konferencyjnymi 373 pokojowy hotel, będzie jednym z największych tego typu obiektów w województwie małopolskim i największym w Muszynie. Łączne koszty inwestycji Grupy Arche szacowane są na ponad 100 mln zł, a docelowo zatrudnienie znajdzie tam ponad 200 osób.

Projekt rewitalizacyjny Arche obejmował remont starego obiektu oraz jego rozbudowę. Powrócono też do dawnej oryginalnej nazwy — Sanatorium Metalowiec. Mający wspaniały widok na góry Beskidu hotel zajmuje łącznie 13 tys. 230 mkw powierzchni użytkowej budynków otulonych zielonym parkiem. Obecnie obiekt dysponuje 373 pokojami hotelowymi — 98 w starym budynku i 275 w nowym, 12 lokalami mieszkalnymi, a także centrum konferencyjnym o łącznej powierzchni 2 tys. 385. mkw. — z największą salą w regionie o powierzchni 1 tys. mkw oraz strefą spa i wellness z wewnętrznym basenem. Do aranżacji jego wnętrz wykorzystano wysokiej jakości materiały, a całość dopełniać będą ciepłe i jasne kolory. Obiekt będzie miał też własną pijalnię wód mineralnych i zewnętrzny basen ze strefą dla dzieci. Warto też dodać, że inwestor zdecydował się zachować jak najwięcej elementów historycznych. Stąd odrestaurowano oryginalne meble i fotele, które zostały przejęte wraz z obiektem. Teraz wypełniają one przestrzenie restauracji, kawiarni i pokoi hotelowych. Odnowione zostały także zastane w budynku parkiety, posadzki z kamienia, balustrady i schody oraz zastawy stołowe i lampy, które przetrwały próbę czasu. Zachowała się również oryginalna zdobiąca ścianę basenu, mozaika autorstwa wybitnego artysty Kazimierza Manna, która wyczyszczona i odnowiona podkreśla historyczną wartość obiektu.

 

—  Burmistrz Muszyny Jan Golba to niewątpliwie jeden z najlepszych samorządowców w Polsce. Mamy tam wzorcową współpracę z lokalnymi władzami, która pozwoliła na tak szybką realizację całej inwestycji. Arche Metalowiec Muszyna to wyjątkowy obiekt hotelowy, który ma niesamowity potencjał wykorzystywany już kiedyś w czasach PRL-u. Teraz dumnie wraca zrewitalizowany w nowej odsłonie. Zatrudnienie, znajdzie tu docelowo ponad dwieście osób. To także swoisty unikat w naszej ofercie, bo chociaż obecnie mamy aż trzy hotele w trakcie przygotowań do otwarcia i 14 w budowie, to tylko ten jest położony w górach — a tamtejsze obiekty noclegowe notują dobre obłożenie przez cały rok. Warto dodać, że turystyka odpowiada dziś za około 5 proc. polskiego PKB, to blisko 100 mld zł rocznie, podczas gdy w niektórych krajach europejskich udział ten sięga nawet 9–10 proc. Przed nami więc jeszcze wiele lat rosnącego popytu na kolejne unikatowe obiekty HoReCa i MICE ze strony gości krajowych i zagranicznych — wyjaśnia prezes Arche SA Władysław Grochowski.

 

 

Źródło: Arche
materiał prasowy