Informacje dnia

Muzeum Historii Polski współtwórcą wystawy stałej Muzeum – Memoriał Generała Maczka w Bredzie

Wizualizacje Muzeum - Memoriał Generała Maczka w Bredzie
Porozumienie o współpracy między Muzeum Historii Polski i Muzeum Generała Maczka w Bredzie zostało podpisane 25 października 2018 roku w Warszawie.

Umowa, którą podpisali dyrektor MHP Robert Kostro oraz Prezes Fundacji Museum Breda-Polen 1939-1945 Generała Maczka w Bredzie Frans Ruczynski, dotyczy m.in. stworzenia wystawy stałej poświęconej I Polskiej Dywizji Pancernej i postaci Generała Stanisława Maczka.

„Sądzę, że to jest świetny sposób, żeby ich uczcić, a jednocześnie przypomnieć rolę Polski i Polaków w II wojnie światowej, w wyzwalaniu Europy Zachodniej” – ocenił Robert Kostro i przypomniał, że „ta droga była trudna”.

Koncepcja architektoniczna Memoriału zakłada budowę parterowego pawilonu z otwartą przestrzenią podzieloną na część wystawienniczo-kinową i edukacyjną oraz salę refleksji. Przez wielkie szklane ściany zwiedzający będą mogli zobaczyć autentyczny amerykański czołg Sherman oraz w dali nagrobki polskich żołnierzy 1 Dywizji Pancernej i samego generała Stanisława Maczka, które znajdują się na cmentarzu przy Ettensebaan w Bredzie.

Muzeum Historii Polski stworzy także wystawę w formie mobilnego pawilonu wystawienniczego, którą będzie można oglądać w Polsce oraz zagranicą. Będą w nim zastosowane nowoczesne techniki wystawiennicze i multimedia.

Projekt finansowany jest przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora