Inwestycje publiczne

Most kompozytowy Mostostalu produktem roku

Com-bridge - budowa mostu w B³a¿owej

Com-bridge – budowa mostu w B³a¿owej

Most drogowy w Błażowej na Podkarpaciu, wykonany z kompozytów został nagrodzony tytułem Produktu Roku 2016. To jedna z trzech głównych specjalnych nagród konkursu Dobry Wzór. Wyniki  zostały ogłoszone podczas uroczystej gali, która miała miejsce 20 października br. w siedzibie Instytutu Wzornictwa Przemysłowego (IWP) w Warszawie. Na wydarzeniu obecni byli przedstawiciele Działu Badań i Rozwoju Mostostalu Warszawa: Juliusz Żach i Lech Własak.

Konkurs odbywał się pod patronatem honorowym Ministra Rozwoju, Polskiej Agencji Rozwoju Przemysłu oraz Urzędu Patentowego RP. Jury przewodniczyła Katarzyna Rzehak (dyrektor kreatywna Instytutu Wzornictwa Przemysłowego). W kapitule konkursu zasiadali również (m.in.): Marcin Chludziński (prezes Agencji Rozwoju Przemysłu SA), dr Alicja Adamczak (prezes Urzędu Patentowego RP), Patrycja Klarecka (prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości), Małgorzata Szczepańska (dyrektor Departamentu Innowacji w Ministerstwie Rozwoju).

Most z kompozytów FRP (eng. fibre-reinforced polymer) w Błażowej powstał dzięki współpracy przemysłu i nauki. W realizację prac oprócz Mostostalu Warszawa (lider konsorcjum) były zaangażowane: Politechnika Rzeszowska, Politechnika Warszawska oraz firma Promost Consulting z Rzeszowa. Projekt był także współfinansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Tytuł „Produktu Roku” dla innowacyjnego mostu jest również wyróżnieniem dobrych praktyk Mostostalu Warszawa na rzecz współpracy ośrodków naukowych i przedsiębiorstw oraz dowodem na prekursorską rolę firmy w kreowaniu nowych trendów rynkowych.

– Agencja Rozwoju Przemysłu przyznała nagrodę Produkt Roku mostowi drogowemu z kompozytów, który jest efektem współpracy konsorcjum projektowego Com-bridge i wykonawcy  Mostostalu Warszawa. Właśnie takie inicjatywy, gdzie efekt ma materialną postać, gdzie oprócz prac badawczych mamy ich realizację, budują potencjał nauki i przemysłu w Polsce. Na takie projekty łączące badania i ich wykorzystanie w praktyce, jako część Grupy PFR, jesteśmy otwarci – powiedział prezes ARP Marcin Chludziński. To znakomity przykład tego, co może powstać, jeśli nauka i przemysł połączą swoje siły. Doskonale widać to przy okazji współpracy konsorcjum z Politechnikami: Warszawską i Rzeszowską. W jej efekcie powstał świetny, innowacyjny projekt, zrealizowany na początku tego roku w podkarpackiej miejscowości Błażowa – podkreślił.

Konkurs Dobry Wzór jest organizowany przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego od 1993 roku. Ma na celu wyróżnić produkty i usługi charakteryzujące się wysoką jakością wzornictwa oraz wspierać ich producentów i dystrybutorów. Produkty biorące udział w konkursie, po wstępnej kwalifikacji, poddawane są dwuetapowej ocenie wzorniczej: przez ekspertów IWP oraz międzynarodowe jury, w którego skład wchodzą przedstawiciele instytucji gospodarczych, instytucji i stowarzyszeń działających na rzecz innowacji (w tym poprzez wzornictwo) oraz uznani projektanci.

Od 21 października do 1 grudnia br. będzie także prezentowana wystawa pokonkursowa przy ul. Świętojerskiej 5/7 w Warszawie (bezpłatny dostęp od wtorku do niedzieli), na której można zobaczyć prototypową belką kompozytową mostu w Błażowej.


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora