rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

Mało pustych hal na Górnym Śląsku

W aglomeracji katowickiej deweloperzy koncentrują się na magazynach lub galeriach handlowych. Popyt na biura jest niestety słaby.  Górny Śląsk rozwija się dość dynamicznie na tle innych regionalnych miast Polski. W Katowicach zainteresowanie ziemią pod inwestycje komercyjne jest większe niż w większości regionów w Polsce. Nowych projektów należy się spodziewać głównie w sektorze przemysłowo-magazynowym.
Z wyliczeń firmy Cushman & Wakefield wynika, że w pierwszym  półroczu 2012 r. na Górnym Śląsku do użytku oddano blisko 44 tys. mkw. magazynów, co stanowi ponad czternaście procent wszystkich zbudowanych w tym czasie obiektów w Polsce. Według danych firmy Savills w najbliższym czasie zostanie oddanych jeszcze ponad 60 tys. mkw. Choć widać pewne osłabienie popytu w porównaniu z ubiegłym rokiem, aglomeracja katowicka to drugi po Mazowszu najbardziej aktywny region na rynku nieruchomości magazynowo-produkcyjnych.  W pierwszy, semestrze bieżącego roku wynajęto na Górnym Śląsku 167 tys. mkw. hal, co stanowi około dwudziestu trzech propcent transakcji zawartych w całej Polsce – wyliczają przedstawiciele Cushman & Wakefield. Ożywiony popyt na magazyny w tej części kraju zaowocował wzrostem efektywnych stawek czynszowych i jednocześnie niskim odsetkiem pustostanów, wynoszącym tylko. Cztery procenty, przy średniej dla całej Polski 12 proc.

61 tys. mkw. powierzchni hal magazynowych i przemysłowych znajduje się w budowie na Śląsku

Jednak w Katowicach oraz ich bezpośrednim sąsiedztwie jest tylko kilka inwestycji magazynowych. Deweloperzy budują hale w Chorzowie, Czeladzi, Gliwicach, Będzinie, Mysłowicach, Tychach i Sosnowcu.


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora