rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

Małe mieszkania najbardziej poszukiwane?

Bieżący rok niewątpliwie sprzyja osobom pragnącym nabyć własne mieszkanie w atrakcyjnej cenie. Eksperci zauważają, iż ceny nieruchomości w 2013 roku upodobniają się do tych z roku 2006, który uważany był za sprzyjający nabywaniu mieszkań pod kątem atrakcyjności ich cen.

 

Wprawdzie ceny mieszkań ulegają ciągłemu obniżeniu, jednak odnotowano już zahamowanie liczby sprzedaży nieruchomości.
Z danych analityków wynika, iż obecnie niecałe 9 proc. badanych osób deklaruje chęć kupna mieszkania do 30 metrów kw., około 50 proc. poszukuje mieszkań małych, do 50 metrów kw. a zaledwie 17 proc. poszukujących rozgląda się za mieszkaniem większym, tj. powyżej 70 metrów kw. Co czwarta osoba poszukuje mieszkania o metrażu w przedziale od 40 do 50 metrów kw.
Statystyka ta sprawiła, że trendy na rynku nieruchomości ulegają zmianom. Małe mieszkania są coraz częściej eksponowane przed deweloperów w ich ofertach. Ponadto inwestorzy nie skupiają się już na cenie za 1 metr kw., lecz przyciągają potencjalnych nabywców ceną za cały lokal. Najczęściej to właśnie końcowa kwota zakupu jest kluczowym czynnikiem przy podjęciu decyzji odnośnie tego, jak duża będzie nabywana nieruchomość.
Rosnąca popularność małych M jest też wynikiem mniejszej zdolności finansowej kupujących. Niejednokrotnie zarobki uniemożliwiają zaciągnięcie w banku oczekiwanej kwoty kredytu na mieszkanie o dużym metrażu. Wybór mniejszego M daje więc szansę na nabycie własnego mieszkania za znacząco mniejszą kwotę.
O tym, czy potencjalny nabywca zdecyduje się kupić konkretne mieszkanie, decyduje także jego położenie. Zakup większego metrażu często wiąże się z koniecznością zrezygnowania z nieruchomości położonych w droższych dzielnicach. Z tego też względu osoby poszukujące mieszkań wolą wybrać mniejszy metraż, ale w pożądanej przez siebie lokalizacji, niż decydować się na tańszą dzielnicę, w której mogłyby pozwolić sobie na zakup nieruchomości o większym metrażu.
Dla przykładu:
Cena mieszkania w Warszawie, w dzielnicy Wesoła, wynosi średnio 6400 PLN/metr kw. W dzielnicy Włochy średni koszt to 7600 PLN/metr kw. Na Mokotowie trzeba już zapłacić około 9000 PLN/metr kw., natomiast w Śródmieściu trzeba się liczyć z koniecznością zapłaty prawie 11000 PLN/metr kw.
Nie dziwi fakt, że w stolicy dużą popularnością cieszą się małe kawalerki, często nie przekraczające 20 metrów kw.
W Krakowie za metr kw. w dzielnicy Podgórze trzeba średnio zapłacić ok. 6700 PLN, w Nowej Hucie trzeba liczyć się z kosztem w wysokości 5400 PLN/metr kw., natomiast na Starym Mieście cena mieszkania to ok. 8800 PLN/metr kw.
Cena mieszkania we Wrocławiu, w dzielnicy Psie Pole, to koszt ok. 4370 PLN/metr kw. W Starym Mieście średnia cena za metr kw wynosi niecałe 5000 PLN, natomiast na Maślicach trzeba zapłacić ok. 5150 PLN/metr kw. W Bielanach Wrocławskich utrzymuje się średnia cena w wysokości 5700 PLN/metr kw.
Zrezygnowanie z większego metrażu niewątpliwie umożliwia zaoszczędzenie sporych kwot. Często kupujący wolą nabyć mniejsze metrażowo lokum również z uwagi na to, aby móc więcej środków finansowych zainwestować w wyposażenie swojego nowego mieszkania.

Magdalena Paluch
WGN Nieruchomości


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora