rynek nieruchomości zabytkowych na sprzedaż

Magazyny miejskie podbijają sektor nieruchomości komercyjnych

samuel-zeller-14256-unsplash
Magazyny miejskie podbijają sektor nieruchomości komercyjnych. Obiekty te usprawniają obsługę logistyczną, stanowiąc miejsce tymczasowego przechowywania towarów, które po przeładowaniu mogą wyjechać w dalszą podróż. To także doskonała alternatywa dla drobnych przedsiębiorców, którzy nie potrzebują dużej powierzchni magazynowej do wynajęcia.

Spis treści:
Sektor magazynowy stoi mocno
Jakie magazyny przyciągają najemców? Rynek nieruchomości komercyjnych wrażliwy na aktualne potrzeby przedsiębiorców
Lokalizacja gruntu inwestycyjnego ważną wytyczną przy projektowaniu obiektu
Różni najemcy, różne wymagania
Nie tylko duże nieruchomości komercyjne przyciągają najemców
Miejskie nieruchomości komercyjne hubami transportowymi
Czym są miejskie magazyny?
Rynek e-commerce pomógł w rozwoju sektora magazynów miejskich

Sektor magazynowy stoi mocno

Rynek nieruchomości komercyjnych w sektorze magazynowym zaprezentował dużą odporność na negatywne skutki pandemii, która zachwiała całą gospodarką krajową. Sektor magazynowy udowodnił również, że w obliczu trudnej sytuacji w kraju, potrafi elastycznie dopasować się do nowych norm i standardów.

Jakie magazyny przyciągają najemców? Rynek nieruchomości komercyjnych wrażliwy na aktualne potrzeby przedsiębiorców

Deweloperzy i prywatni inwestorzy stale weryfikują aktualne potrzeby najemców komercyjnych. Niemniej ciężko jednoznacznie skategoryzować wymagania najemców. Dzieje się tak przez wzgląd na rozbieżne potrzeby każdego z nich. W zależności od formy prowadzonego biznesu, każdy przedsiębiorca będzie zwracał uwagę na inne kryteria. To, co dla jednych będzie ogromną zaletą, inni przedsiębiorcy mogą wręcz uznać za wadę. Najprostszym przykładem może być lokalizacja – dla jednych przedsiębiorców magazyn zlokalizowany w granicach dużej aglomeracji miejskiej może być idealnych rozwiązaniem, podczas gdy dla innych lokalizacja taka będzie szkodziła sprawnemu procesowi logistycznemu.
Z racji tego, że każdy przedsiębiorca kieruje się innymi kryteriami wyboru, deweloperzy i prywatni inwestorzy jeszcze na etapie planowania inwestycji ustalają grupę docelową, do której będzie kierowana oferta nieruchomości inwestycyjnej.

Lokalizacja gruntu inwestycyjnego ważną wytyczną przy projektowaniu obiektu

Najemców nieruchomości komercyjnych w sektorze magazynowym można najprościej podzielić na dwie grupy. Pierwszą stanowią przedsiębiorcy, którzy poszukują dużych powierzchni magazynowych. Z kolej drugą grupę stanowią Ci przedsiębiorcy, którzy są zainteresowani bardziej kompaktowymi magazynami.
Dużo zależy także od tego, jaki gruntem dysponuje deweloper do realizacji projektu. Nie zawsze działka komercyjna jest dobierana do inwestycji. Czasami jest wprost przeciwnie – deweloper, posiadając grunty w swoim portfelu inwestycyjnym, stara się zrealizować na nich odpowiednią inwestycję komercyjną, dopasowaną do danej lokalizacji.

Różni najemcy, różne wymagania

O ile wymagania najemców różnią się w wieku kwestiach, w tym choćby w oczekiwaniach względem lokalizacji, to można doszukać się również wspólnych cech, których przedsiębiorcy poszukują w obiektach magazynowych.
Przedsiębiorcy, którzy poszukują magazynu na wynajem, z pewnością zwrócą uwagę na wielkość placów manewrowych. Bardzo ważne jest bowiem, żeby aby dostawy towarów przebiegały sprawnie i bez zakłóceń. Istotna jest także liczba miejsc parkingowych, z których będą mogli korzystać pracownicy firmy. Bliskość komunikacji miejskiej lub podmiejskiej jest dodatkowym atutem, gdyż zapewnia dostęp do większej liczby pracowników z okolicznych miejscowości.

Wszyscy przedsiębiorcy, którzy poszukują magazynu na wynajem, zwracają uwagę na standard techniczny samego budynku. Nowoczesne udogodnienia, takie jak energooszczędne i ekologiczne rozwiązania technologiczne, które pozwolą najemcom na minimalizację comiesięcznych kosztów eksploatacyjnych, to również duży atut inwestycji. Bardzo istotne staje się również certyfikowanie obiektu. Jeśli magazyn posiada ekologiczny certyfikat w systemie BREEAM lub system oceny jakości budynków LEED, to dla przedsiębiorców jest to kolejna wartość dodana.

hannes-egler-360942-unsplash

Nie tylko duże nieruchomości komercyjne przyciągają najemców

Wielu przedsiębiorców, poszukując magazynu na wynajem, kieruje swoje spojrzenia w stronę kompleksowych centrów logistycznych. To duże obiekty, oferujące możliwość wynajęcia powierzchni magazynowych, biurowych i socjalnych, a nawet hal przemysłowych. Nieruchomości komercyjne tego typu cechują się dobrą lokalizacją blisko dróg krajowych i autostrad. W dodatku znajdują się w większej odległości od dużych aglomeracji miejskich, co sprawia, że transport nie musi przedzierać się przez miejskie korki. Jest to więc dodatkowa zaleta.
Mogłoby się więc wydawać, że przy tak licznych zaletach, magazyny miejskie są bez szans. Jest jednak przeciwnie – niewielkie obiekty magazynowe położone w miastach zyskują na popularności. Nie stanowią one bowiem konkurencji dla centrów logistycznych, a raczej ich uzupełnienie.

Miejskie nieruchomości komercyjne hubami transportowymi

Kompaktowe magazyny miejskie służą dużym przedsiębiorstwom jako huby przeładunkowe. Są to więc miejsca służące do przeładunku, gdzie odbywa się wymiana towarów pomiędzy pojazdami transportowymi. Współpraca pomiędzy dużymi centrami logistycznymi i kompaktowymi magazynami miejskimi stanowi doskonałe uzupełnienie i sprawia, że usprawniona jest logistyka firmy.

Czym są miejskie magazyny?

Miejskie magazyny są na rynku od zawsze, jednak obecnie ich popularność rośnie w wyraźnym tempie. Duże przedsiębiorstwa dostrzegły ich potencjał. Stanowią także doskonałą alternatywę dla mniejszych firm, które nie potrzebują zbyt dużej powierzchni magazynowej. Co więcej, kompaktowe miejskie magazyny często oferują możliwość wynajęcia niewielkich powierzchni, czyli tak zwanych modułów magazynowych. Dzięki możliwości wynajęcia niewielkiej powierzchni magazynowej, przedsiębiorcy nie narażają się na niepotrzebne koszty, które musieliby ponieść w przypadku wynajęcia dużego magazynu, z którego potencjału i tak w całości by nie korzystali.

Rynek e-commerce pomógł w rozwoju sektora magazynów miejskich

Niewątpliwie swój wkład w rozwój sektora magazynów miejskich miał dynamiczny rozwój rynku e-commerce w Polsce. Handel elektroniczny rozkwitł w Polsce w okresie pandemii, a dokładniej mówiąc lockdownu, który został wprowadzony przez rząd w ramach covidowych obostrzeń. Polscy konsumenci zostali wówczas odcięci od sklepów stacjonarnych i szybko zaczęli poszukiwać alternatywnego sposobu na dokonywanie zakupów. Doskonałym rozwiązaniem okazał się Internet, który daje możliwość dokonywania zakupów bez wychodzenia z domu, w bezpieczny i bezkontaktowy sposób. Wielu osobom taka forma robienia zakupów przypadła do gustu, w efekcie czego rynek e-commerce rozwija się błyskawicznie nawet teraz, kiedy obostrzenia związane z pandemią koronawirusa już nie obowiązują.
Z racji tego, że przedsiębiorcy działający w branży e-commerce zaczęli sprzedawać coraz więcej towarów, musieli szybko zwiększyć zatowarowanie swoich magazynów, aby móc szybko nadać przesyłkę z zamówieniem do klienta. Wielu z nich musiało wynająć pierwsze magazyny, a Ci, którzy posiadali już wynajęte obiekty, zwiększyli powierzchnię najmu. Zaletą magazynów miejskich jest to, że często oferują niewielkie moduły na wynajem, dzięki czemu przedsiębiorcy mają możliwość stopniowego zwiększania zajmowanej powierzchni, wedle aktualnie rosnących potrzeb.

Redakcja
Komercja24.pl