rynek nieruchomości inwestycyjnych na sprzedaż

Lepszy dom czy mieszkanie? Wybór wcale nie jest prosty

daniil-silantev-574966-unsplash
Lepszy dom czy mieszkanie? Wybór wcale nie jest prosty. Kupujący często stają przed trudnym wyborem, mierząc siły na zamiary. Wiele osób marzy o zakupie domu, jednak nie pozwala im na to budżet, lub są świadomi minusów, z jakim wiąże się nabycie nieruchomości. Jeszcze inni wolą komfortowe mieszkanie, ale czasem zdarza się, że dom – ze względu na swoją wielkość – jest bardziej rozsądnym wyborem.

Spis treści:
Odpowiednia nieruchomość – trudny orzech do zgryzienia
Mieszkania na sprzedaż
Wady i zalety lokali mieszkalnych
Domy na sprzedaż
Wady i zalety domów
Nieruchomości mieszkalne do remontu
Wybór nieruchomości mieszkalnej

Odpowiednia nieruchomość – trudny orzech do zgryzienia
Lepsze komfortowe mieszkanie, czy dom jednorodzinny? A może zabudowa szeregowa lub bliźniak? Wybór nieruchomości mieszkalnej niejednokrotnie uzależniony jest od budżetu, jakim dysponuje kupujący. Osoby, które marzą o dużym mieszkaniu, często muszą ograniczyć swoje poszukiwania do jednego pokoju mniej. Czasami zakup domu wydaje się bardziej rozsądną opcją. Zwłaszcza, jeśli kupujący planuje powiększyć rodzinę lub pracuje zdalnie lub prowadzi działalność gospodarczą. Często dzięki większej powierzchni domu i bardziej komfortowej rozkładowi pomieszczeń, może wykonywać pracę we własnej nieruchomości.
Nie należy też zapominać o tym, że każdy z nas ma swoje preferencje. To, co dla jednego będzie spełnieniem marzeń, a drugiego niekoniecznie już takie będzie. Decydując się na zakup nieruchomości mieszkalnej, warto przeanalizować wszystkie „za” i ‘”przeciw” zarówno mieszkań, jak i domów.

Mieszkania na sprzedaż
Na rynku wachlarz mieszkań na sprzedaż jest obecnie bardzo szeroki. Kupujący mają do wyboru lokale mieszkalne z rynku pierwotnego i wtórnego. Ponadto mogą nabyć lokal mieszkalny w nowym budownictwie, starszym bloku lub kamienicy. Na rynku coraz częściej pojawiają się także luksusowe apartamenty na sprzedaż zlokalizowane w kompleksach mixed-use, które poza funkcją mieszkalną, oferują także przestrzenie biurowe i handlowe.
Wybór lokalizacji mieszkania jest sprawą mocno indywidualną i uzależnioną w dużej mierze od budżetu kupującego. Obecnie rośnie popularność mieszkań zlokalizowanych na obrzeżach dużych aglomeracji miejskich. Poza atrakcyjniejszą ceną za metr kwadratowy, lokalizacja taka zapewnia bliskość natury, mnie hałasu i większy spokój. Jest to bardzo dobry wybór dla rodzin z dziećmi lub par, które zamierzają powiększyć swoją rodzinę. Lokalizacja mieszkania na obrzeżu może być też atrakcyjna dla osób, które pracują zdalnie i nie muszą martwić się o codzienne dojazdy do centrum miasta.

Wady i zalety lokali mieszkalnych
Jeśli chodzi o mieszkania na sprzedaż, to do ich zalet należy doliczyć często niższą niż w przypadku domów cenę zakupu. Metrów jest mniej, co przekłada się na końcowy koszt zakupu nieruchomości. W dalszym ciągu dużą popularnością cieszą się mieszkania o powierzchni 45-55 metrów kwadratowych, które zapewniają kupującym dostęp do 2-3 komfortowych pokoi mieszkalnych.
Niewątpliwą zaletą mieszkań jest fakt, że kupujący nie musi przejmować się remontami i naprawami, jakie dokonywane są w obrębie osiedla, gdyż za kwestie te odpowiada spółdzielnia. Kupujący ogranicza się do płacenia czynszu i comiesięcznych opłat, natomiast spółdzielnia dba o należyte utrzymanie budynku oraz przyległych terenów zielonych oraz parkingu.
Parking jest kolejną rzeczą, na jaką kupujący zwracają baczną uwagę. Obecnie coraz trudniej jest o miejsca do parkowania. Dużo nowych osiedli posiada podziemne parkingi, lub zapewnia mieszkańcom dostęp do naziemnych miejsc parkingowych. Starsze osiedla, oraz część nowych inwestycji zlokalizowanych w centrum miasta, nie może jednak zagwarantować odpowiedniej liczby miejsc parkingowych, aby wystarczyło dla wszystkich mieszkańców.
Do wad mieszkań z pewnością należy zaliczyć mniejsze poczucie prywatności mieszkańców. Problemem mogą być też windy, które czasem mają awarie. Wówczas mieszkańcy wyższych pięter muszą pokonywać kilka kondygnacji po schodach. Jest to i tak nie najgorsza opcja, ponieważ w wielu blokach wind nie ma w ogóle.
Do zalet mieszkań wiele osób zalicza większe poczucie wspólnoty mieszkańców. Z racji tego, że budynek zamieszkuje duża liczba osób, często zaznajamiają się one ze sobą, dzieci mają kompanów do zabawy na pobliskich placach zabaw itp.

Domy na sprzedaż
Część kupujących, po przeanalizowaniu zalet i wad mieszkań, woli zakup domu. Wybór jest w tym przypadku dość szeroki. Na właścicieli czekają domy wolnostojące, domy w zabudowie bliźniaczej oraz szeregowce. Wybór najbardziej odpowiedniej nieruchomości jest po części uzależniony od indywidualnych preferencji nabywcy, a po części od budżetu, jakim dysponuje. Niewątpliwie jednak domów na sprzedaż na polskim rynku stale przybywa, dzięki czemu kupujący mogą wybrać najbardziej odpowiadającą im nieruchomość do zamieszkania.

Wady i zalety domów
Kupujący wybierają domy na sprzedaż ze względu na większe poczucie prywatności, jakie zapewniają. Ponadto mogą oni liczyć na własny kawałek zielonego ogródka, w którym mogą wypoczywać po ciężkim dniu w pracy. To także doskonałe rozwiązanie dla rodzin z dziećmi, gdyż zapewnia najmłodszym mieszkańcom dostęp do wyjścia na dwór nawet, jeśli osoba dorosła musi pozostać w domu, choćby ze względu na pracę zdalną czy inne obowiązki. Domy charakteryzują się też większą powierzchnią (chociaż na rynku dostępne są także małe domy o powierzchni do 100 metrów kwadratowych), dzięki czemu dają poczucie większej przestrzeni. Dodatkowo, dzięki większej liczbie pokoi, właściciele mogą poświęcić jeden z nich na gabinet do pracy. Dodatkowo domy, które posiadają w bryle garaż, często stwarzają swoim właścicielom możliwość prowadzenia biznesu usługowego.
Kolejną zaletą jest dostęp do miejsca parkingowego, czy to w prywatnym garażu, czy po prostu na terenie posesji.
Jeśli chodzi o wady, to kupujący muszą liczyć się z koniecznością dokonywania napraw i remontów we własnym zakresie. Dodatkowo cena zakupu takiej nieruchomości i jej wykończenia może przekraczać widełki budżetowe określone przez kupującego.

Nieruchomości mieszkalne do remontu
Alternatywnym wyborem jest zakup nieruchomości do remontu. Jest to ciekawa opcja zarówno przy wyborze mieszkania, jak i domu. Nieruchomości wymagające remontu potrafią być dużo tańsze, dzięki czemu kupujący mogą przeznaczyć większą część budżetu na remont i wykończenie według własnego gustu. Zaletą jest fakt, że nawet jeśli kupujący nie posiada wystarczających środków finansowych, aby wykończyć od razu cała nieruchomość, może to robić stopniowo, pomieszczenie za pomieszczeniem, w miarę dostępności budżetu.
Taki wybór nie jest oczywiście wolny od wad. Pierwszą jest duży nakład czasowy, jaki należy poświęcić na wykończenie nieruchomości. Niezbędna jest też wiedza, w jaki sposób przeprowadzić remont, aby nie pociągnął on za sobą niepotrzebnych dodatkowych wydatków. Jeśli kupujący ma zamiar korzystać ze wsparcia ekip remontowo-wykończeniowych, to będzie stanowiło to dodatkowy koszt. Ponadto nabywając nieruchomość do remontu, kupujący może natknąć się na nieprzewidziane awarie, które będzie musiał usunąć, aby nieruchomość nadawała się do zamieszkania.

Wybór nieruchomości mieszkalnej
Lepsze mieszkanie czy dom? Jak widać, wybór wcale nie jest prosty. Wiele zależy od tego, jakim budżetem dysponuje kupujący oraz jakie są jego indywidualne preferencje mieszkaniowe. Oba rodzaje nieruchomości, zarówno mieszkania jak i domy, posiadają swoje wady oraz zalety, które trzeba przeanalizować podczas dokonywania ostatecznego wyboru nieruchomości.

Redakcja
Komercja24.pl