rynek nieruchomości zabytkowych na sprzedaż

Krzyżacki zamek w Szymbarku znalazł nowego nabywcę.

szymbark

Ruiny krzyżackiej twierdzy w Szymbarku koło Iławy, drugiego pod względem rozmiarów zamku gotyckiego na Warmii i Mazurach nabył na drodze licytacji komorniczej wzięty prawnik z Warszawy – prezes spółki IBC Investment. Zamek został sprzedany za 1,83 mln zł.
Teraz zwycięzca musi w ciągu dwóch tygodni zapłacić pełną kwotę nabycia.

Zamek w Szymbarku powstał w XIV wieku z inicjatywy proboszcza kapituły pomezańskiej Henryka ze Skarlina. W XVI wieku był siedzibą ostatniego mistrza Zakonu – Albrechta Hohenzollerna. W czasie II wojny światowej zamek trafił do oddziałów SS.  Pod koniec wojny stał się tymczasową kwaterą Armii Czerwonej. Niestety, odchodzący żołnierze radzieccy spalili doszczętnie cały zamek. Z gotyckiej zabudowy pozostały jedynie resztki baszt oraz murów.

Zamek w Szymbarku ma pełnić wiele funkcji, ale nabywca nie ukrywa, że przede wszystkim ma na siebie zarabiać. Teren, na którym znajduje się zamek wraz z otaczającym go jeziorem, jest niepowtarzalny a przed architektami i inżynierami stoi ogromne wyzwanie połączenia funkcji historycznej i muzealnej z funkcją komercyjną.

W ruinach tego zamku nakręcono część ze scen do filmu „Król Olch” [1996 r.], w reżyserii Volkera Schlöndorffa, z główną rolą zagrał John Malkovich.

Ruiny twierdzy mają niewątpliwie duży potencjał, jednak o tym, na ile będzie można ingerować w zabudowę obiektu, zdecyduje wojewódzki konserwator zabytków. Konserwator zawsze będzie się starać, by odtworzone elementy miały charakter pierwotny, a przy tym zachowane było jak najwięcej elementów historycznych.

Małgorzata Battek
Komercja24.pl