rynek nieruchomości inwestycyjnych na sprzedaż

Koszty utrzymania mieszkania wzrastają. Na co zwrócić uwagę przy zakupie by je zredukować?

dan-gold-220226-unsplashKoszty utrzymania lokalu mieszkalnego stale idą w górę. Na co zwrócić uwagę, podczas dokonywania zakupu własnego M?

Spis treści:
Wspólne oszczędności
Inteligentne oszczędzanie

Koszty utrzymania mieszkania wzrosły o 5% w ciągu roku – ogłosili w maju analitycy z Heritage Real Estate. Za wzrost odpowiadają w dużej mierze podwyżki energii elektrycznej. Za prąd płacimy obecnie o prawie 10% więcej niż przed rokiem. Wszystko wskazuje, że to dopiero początek wzrostów. Tymczasem okazuje się, że już na etapie zakupu mieszkania mamy duży wpływ na to, jakie koszty będziemy ponosić w przyszłości. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas wizyty w biurze dewelopera, by rachunki za użytkowanie wymarzonego M były jak najmniejsze.

Zacznijmy od przyjrzenia się całemu przedsięwzięciu deweloperskiemu. Im bardziej kompleksowe osiedle, tym mniejsza konieczność długich dojazdów, a tym samym straty czasu oraz pieniędzy na dowożenie dzieci do szkół, przedszkoli, na zajęcia pozalekcyjne. Duże, ogólnodostępne tereny do rekreacji, w tym boiska oraz siłownie zewnętrzne i wewnętrzne to także możliwość prowadzenia zdrowego trybu życia bez opłat za siłownię.
Im więcej udogodnień na osiedlu, tym nie tylko nasze życie jest przyjemniejsze, ale też tańsze.

Ważna jest też bryła budynku — to aspekt, który zwykle przykuwa nasz wzrok z powodów estetycznych, a nie finansowych. Jednak zwarta i prosta bryła budynku to niższe koszty utrzymania —regularna powierzchnia zabudowy, bez wnęk, wykuszy, nisz, to mniej strat ciepła. Ważne jest też, czy budynek został dobrze zaprojektowany – tu musimy zazwyczaj zdać się na specjalistów sprawdzić możemy jednak, czy firma projektowa cieszy się dobrą opinią i długoletnim doświadczeniem.

Kolejną istotną kwestią są oczywiście używane przez dewelopera materiały. Nasze oszczędności zależą w dużej mierze od tego, z czego zbudowany jest budynek i jakie rozwiązania technologiczne w nim zastosowano.

— Koszty utrzymania mieszkań rosną z roku na rok. Aby skutecznie szukać oszczędności trzeba pamiętać, że mogą one wynikać z rozwiązań zastosowanych podczas budowy osiedla i budynku, z materiałów i udogodnień dostarczanych przez dewelopera w samym mieszkaniu, ale też z samej formy prawnej w jakiej nabywamy nieruchomość. Miejsce postojowe czy hala, które znajduje się w oddzielnej księdze wieczystej to nawet kilkaset złotych więcej podatków rocznie niż identyczne miejsce, ale położone w ramach nieruchomości wspólnej z budynkiem — mówi Anna Wojciechowska, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu Robyg w Gdańsku i Poznaniu. — W czasie zakupu nieruchomości warto zapytać nie tylko o materiały użyte do budowy i ich parametry izolacyjne, ale też o nowoczesne systemy ograniczające zużycie mediów, jak np. panele fotowoltaiczne zasilające windę, systemy do sterowania oświetleniem i ogrzewaniem budynku, zastosowanie oświetlenia LED. Ważne są też konkretne rozwiązania w samym mieszkaniu, jak trójszybowe okna, rolety w oknach ograniczające ubytek ciepła, korzystanie z tańszego ogrzewania dzięki podłączeniu do sieci miejskiej czy możliwość zdalnego sterowania temperaturą i oświetleniem w mieszkaniu dzięki systemowi SMART HOUSE.

Wspólne oszczędności

W wyborze dewelopera, który oferuje przyjazne naszej kieszeni rozwiązania, pomoże też rozeznanie w kosztach utrzymania części wspólnych budynków. Korytarze, klatki schodowe, pomieszczenia techniczne i hale garażowe również zużywają energię, za którą rachunki płacimy. I tutaj deweloperzy często wychodzą naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów np. montując w częściach wspólnych energooszczędne oświetlenie LED. Niektórzy idą o krok dalej i instalują na dachach panele fotowoltaiczne, które pozwalają produkować energię na użytek części wspólnych.

— Tego typu rozwiązania nie są jeszcze powszechnie stosowane, jednak spotkać je można m.in. na osiedlach Robyg – mówi Anna Wojciechowska – Dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii do zasilania części wspólnych, opłaty czynszowe ponoszone przez mieszkańców budynku są niższe. Panele fotowoltaiczne montujemy na wszystkich nowych inwestycjach. Warto wdrażać tę technologię również dlatego, że jest przyjazna dla środowiska i ogranicza uwalnianie dwutlenku węgla do atmosfery — dodaje – Niewiele osób wie, że nasze budynki wyposażone są również np. w systemy do sterowania pogodowego tzn. przekazują informację o temperaturze na zewnątrz budynku do węzła cieplnego co pozwala racjonalnie zarządzać energią. Podobnie jest z czujnikami ruchu czy zmierzchowymi.

Opłaca się więc sprawdzić, czy deweloper, u którego kupujemy mieszkanie, montuje na dachach budynków instalacje odnawialnych źródeł energii. A skoro jesteśmy już przy technologiach przyjaznych środowisku, nie zaszkodzi zapytać przedstawiciela dewelopera o technologię „inteligentnego domu” – kto wie, może okaże się, że otrzymamy ją w standardzie!

Inteligentne oszczędzanie

Technologia „inteligentnego domu” przestaje być nowinką i coraz więcej deweloperów oferuje ją w standardzie. Mimo że z roku na rok rośnie liczba inwestycji, w których oferowane są rozwiązania „smart house”, nie brak osób, które traktują tę technologię w dalszym ciągu jako swego rodzaju gadżet. Tymczasem system automatyki domowej to nie tylko wygoda, ale przede wszystkim oszczędność.

— Inteligentne systemy zdalnego zarządzania mieszkaniem pozwalają optymalizować zużycie energii. To z kolei przekłada się na niższe koszty związane z eksploatacją mieszkania — mówi Anna Wojciechowska, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu Robyg w Gdańsku i Poznaniu.  — 6 lat temu jako jedni z pierwszych na polskim rynku wprowadziliśmy technologię „inteligentnego domu” jako standard, bez dodatkowych opłat, w swojej ofercie. Można powiedzieć, że wyznaczyliśmy pewien trend, który zdobył uznanie klientów i od tego czasu zyskał na popularności — zauważa. — Dzięki zamontowanemu w mieszkaniu systemowi Smart House firmy Keemple domownicy mogą zdalne zarządzać m.in. sprzętami domowymi, ogrzewaniem i oświetleniem co wpływa na koszty utrzymania mieszkania. Z naszych wyliczeń wynika, że oszczędność może wynosić do kilkuset złotych rocznie przy umiejętnym „zarządzaniu” mieszkaniem.

Czujniki w mieszkaniu wykrywają np. zmianę pory dnia i samoczynnie wyłączają lub włączają żarówki oraz automatycznie oświetlają wnętrze po wejściu do niego. Tworzy to wrażenie światła ”podążającego” za domownikami. Znaczne oszczędności przynosi też inteligentny system ogrzewania i sterowania grzejnikami, który pozwala na zdalną regulację temperatury. Zebrane przez siebie dane przekazuje bezpośrednio do aplikacji zainstalowanej na smartfonie lub tablecie. Użytkownicy w każdej chwili mogą dowiedzieć się, czy w domu nie jest zbyt chłodno lub zbyt gorąco i zdalnie włączyć, lub wyłączyć ogrzewanie.

Zdalnie można sterować również zasilaniem inteligentnej wtyczki do gniazdka, która przesyła dane o urządzeniach podłączonych do prądu w mieszkaniu. Aplikacja poinformuje użytkowników, że zapomnieli wyłączyć telewizor, wentylator lub żelazko. Wyłączając zbędne sprzęty, możemy wyeliminować niepotrzebne zużycie energii i po raz kolejny pieniądze zostaną w naszym portfelu. Szacuje się, że dzięki monitorowaniu i reagowaniu na zużycie energii elektrycznej i cieplnej możemy obniżyć ich koszt nawet o 30%.

Zakup mieszkania to inwestycja na długie lata. Warto zabezpieczyć się już na etapie wyboru i dopytywać przedstawicieli deweloperów o rozwiązania przyjazne kieszeni i co nie mniej ważne — korzystać z oferowanych nam przez deweloperów udogodnień.

mat.pras.