Informacje dnia

Koniec użytkowania wieczystego gruntów – nowa ustawa

michal_stys_dyrektor_zarzadzajacy_opg_property_professionals
W sierpniu br. Prezydent Andrzej Duda podpisał nową ustawę o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów, na których znajdują się obiekty mieszkalne, we współwłasność tych gruntów.

Z punktu widzenia osób, które aktualnie korzystają z prawa do użytkowania wieczystego, prawdopodobnie najwięcej obaw i kontrowersji wzbudzają kwestie opłat. W myśl aktualnych przepisów, umowę o ustanowienie prawa użytkowania wieczystego zwyczajowo zawiera się na okres 99 lat (z możliwością jej przedłużenia), podczas których uiszczana jest z tego tytułu rokroczna opłata w wysokości ustalanej przez właściciela gruntu. Osoby, które z mocy nowego prawa staną się właścicielami gruntów, zostaną zaś zobowiązane do uregulowania należności za przekształcenie prawa własności w formie rocznych rat, przez okres 20 lat – tłumaczą eksperci firmy OPG Property Professionals.

 

Dla inwestorów i deweloperów nowe prawo również wnosi ważne zmiany.
W kontekście użytkowania wieczystego jedną z najważniejszych kwestii było przeznaczenie gruntu. Ponieważ cel użytkowania wieczystego nie jest zawsze określany w umowie ustanawiającej to prawo, można spekulować co do dopuszczalności przeprowadzenia inwestycji w danym kształcie. Eksperci są zdania, że nowe przepisy nie powinny ograniczać się wyłącznie do nieruchomości wykorzystywanych na cele mieszkalne.

Przesłanki, którymi kieruje się ustawodawca w kontekście ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów, można z powodzeniem odnieść do nieruchomości handlowych czy usługowych” – ocenia Michał Styś, szef firmy OPG Property Professionals.