Architektura i design

Kolory w biurach – jak je wybrać?

Kupując lub wynajmując swoje biura często stajemy przed dylematem: jak je urządzić? Przeglądając setki magazynów o urządzaniu wnętrz oraz katalogów z inspiracjami, często wybieramy kolory, kierując się efektem końcowym, widocznym na zdjęciu. Warto jednak pamiętać, że rzadko kiedy uda nam się odwzorować aranżację i kolory (te często są „podciągane”). Najważniejsze to dostosowanie odpowiednich barw, odcieni i wykończenia farby do pomieszczenia, a także oczekiwanego efektu.

Urządzanie biur

Na rynku mamy obecnie ogromny wybór farb, których kolory można swobodnie łączyć. Możemy wybrać kolor proponowany przez producenta albo stworzyć własny odcień. Kolory ciepłe, zimne, jasne, ciemne, żywe, pastelowe, wykończenia matowe, satynowe, błyszczące? Od czego zacząć?

Dlaczego kolory we wnętrzach są tak ważne? Po pierwsze, dzięki nim możemy dowolnie modelować pomieszczenia, ukryć jego mankamenty i niedoskonałości. Po drugie, kolory, którymi jesteśmy otoczeni, mają wpływ na nasze samopoczucie.

Jeśli pomieszczenie ma niewłaściwe proporcje, możemy je wyrównać używając odpowiednich barw, a także stosując triki związane ze złudzeniem optycznym. Małe pomieszczenie optycznie powiększymy używając chłodnych, jasnych pasteli. Jasne kolory zawsze nadają lekkości wnętrzom, dlatego świetnie sprawdzają się w małych pomieszczeniach, takich jak niewielkie biura. Efekt będzie jeszcze lepszy, gdy zastosujemy farbę z połyskującym wykończeniem (mechanizm odbijania światła). Warto jest też zachować jednolitą kolorystykę wnętrza,a granice między sufitem i ścianą, a także między podłogą i ścianą zatrzeć, czyli zachować jednakową tonację barw (co nie oznacza, że od razy musimy malować wszystko na biało).

Duże pomieszczenia potrzebują „ocieplenia”, nadania im przytulniejszego charakteru. Tutaj świetnie sprawdzą się kolory ciepłe, a w wersji dla odważnych – ciemne. Na dużych powierzchniach świetnie sprawdzają się odcienie fioletów, burgundów, czy granatów. Istotna jest ilość promieni słonecznych, które wpadają do pomieszczenia, a także jego charakter. Jeśli pomieszczenie jest dobrze nasłonecznione w ciągu dnia to ciemne barwy będą doskonałym wyborem. Ciemne barwy optycznie pomniejszają powierzchnie, na których się znajdują.

Jakie kolory wybrać do „trudnych” pomieszczeń? Niskich, wąskich?

Te niskie możemy optycznie „podwyższyć’, poprzez odcięcie koloru ściany od sufitu pasem koloru o szerokości 10-12 cm. Najlepszy efekt osiągniemy malując ten pas oraz sufit na możliwie najjaśniejszy kolor, nawet biały. Wąskie pomieszczenia wydadzą się szersze, jeśli ściany i sufit pomalujemy na jasne kolory, a podłoga zostanie ciemna. Wąskie ściany optycznie poszerzymy poziomymi pasami w kontrastowych kolorach.

Optyka, złudzenia i triki aranżacyjne to jedno. Musimy pamiętać również o wpływie kolorów na nasze samopoczucie, psychologia koloru to istotna rzecz przy urządzaniu wnętrz. Najczystsza z możliwych barw, czyli biel, jest świetnym wyborem dla zapracowanych i żyjących w biegu ludzi, ponieważ łagodzi stres i emocje.

Odcienie beżu kojarzą się nam niezmiennie z naturą i harmonią. Kolor ten wzmaga apetyt i relaksuje, jest również świetnym tłem dla żywszych barw, podkreślając przy tym ich głębie.

Pastelowe odcienie, takie jak róż czy brzoskwinia, są świetnym wyborem, do pomieszczeń, w których odpoczywamy, ponieważ wpływają kojąco na umysł. Świetnie zatem sprawdzą się w strefach relaksu dla pracowników.

Czerwienie to kolory kojarzące się z aktywnością fizyczną, mocno pobudzają do działania. Nie jest to kolor przeznaczony dla osób zestresowanych, czy z nadciśnieniem. Czerwone kolory dekoncentrują, zatem nie sprawdzą się tam, gdzie uczymy się czy pracujemy. Będą za to doskonałe dla osób osowiałych, spragnionych sukcesu.

Fiolety świetnie wpływają na pracę mózgu, wzmagają kreatywność i wyobraźnię. Jednocześnie fiolety uspokajają, są zatem świetnym wyborem dla osób lubiących ciszę i spokój.

Odcienie niebieskiego zapewniają spokój, harmonię i odpoczynek, powinny go jednak unikać osoby przygnębione. Niebieski powszechnie uważany jest za kolor hamujący apetyt.

Zieleń od wieków uznawany jest za kolor nadziei, dodaje on energii, łagodnie pobudza do działania. Zielenie korzystnie wpływają na pracę układu krążenia i oddechowego. To kolor idealny dla osób, które mają problem z podejmowaniem decyzji, potęguje optymizm i wiarę w siebie.

Katarzyna Surma, redaktor wgn.pl