komentarze, opinie, gospodarka

Klimatyczny loft? Mieszkanie od dewelopera? A może lokal do remontu? Kupujący mają duży wybór nieruchomości mieszkalnych

Łozowicka.M

Klimatyczny loft? Mieszkanie od dewelopera? Mieszkanie z rynku wtórnego? A może lokal do remontu? Kupujący mają duży wybór nieruchomości mieszkalnych na polskim rynku. Dzięki temu mogą wybrać taki lokal mieszkalny, który będzie najbardziej odpowiadał ich indywidualnym preferencjom. A wybierać jest z czego, bo bieżąca oferta na rynku prezentuje się całkiem bogato.

Spis treści:
Klimatycznie i z historią w tle – lofty mają swoich zwolenników
Mieszkanie z rynku pierwotnego dobrym wyborem
Mieszkania z rynku wtórnego nie tracą na popularności
Lokal mieszkalny do remontu atrakcyjną alternatywą
Loft czy standardowe mieszkanie?

Klimatycznie i z historią w tle – lofty mają swoich zwolenników

Wielu kupujących w Polsce w trakcie poszukiwań idealnego M. przegląda rynkowe oferty pod kątem dostępności loftów. Tych jest niestety niewiele, w porównaniu ze standardowymi mieszkaniami na sprzedaż. Niemniej można natknąć się na inwestycje, które oferują tego rodzaju klimatyczne lokale mieszkalne na sprzedaż. Lofty cenione są za cechy, które odróżniają je od standardowych mieszkań dostępnych na rynku nieruchomości. Przede wszystkim mówi się o nich, że są to mieszkania z duszą. Często lofty powstają w odrestaurowywanych obiektach, które wcześniej pełniły inną, niemieszkalną funkcję, na przykład w fabrykach. Lofty cechują ponadto takie atrybuty, jak duże, otwarte przestrzenie, wysokie stropy, duże przeszklone przestrzenie itp. To mieszkania dla koneserów, którzy cenią sobie oryginalność i odmienność.

Z racji tego, że inwestycji typowo loftowych wciąż jest na mapie Polski stosunkowo niewiele, inwestorzy podejmują się chętnie projektów, które dostarczają na rynek tzw. soft-lofty. Są to mieszkania, których wygląd jest stylizowany na pofabryczne lokale mieszkalne. Tego rodzaju mieszkania oddają klimat starych nieruchomości, a przy tym są zupełnie nowymi mieszkaniami. Dla wielu kupujących takie rozwiązanie wydaje się być idealne. Ci, którym bardziej zależy na historii w tle, powinni skierować swoje poszukiwania ku tradycyjnym loftom.

Mieszkanie z rynku pierwotnego dobrym wyborem

Zupełnie nowe mieszkanie, pochodzące wprost od dewelopera, to marzenie wielu kupujących. Sporej części osób, które decydują się na zakup lokalu mieszkalnego zależy na tym, aby było to mieszkanie zupełnie nowe. Fakt, że lokal mieszkalny posiadał wcześniej lokatorów, traktowany jest przez wielu kupujących jako minus. Spodziewają się oni bowiem konieczności wykonania remontów i napraw. Wnętrza nowych mieszkań można natomiast urządzić od podstaw, według własnych upodobań, gdyż są one przekazywane nabywcom w stanie surowym zamkniętym.
Mieszkania z rynku pierwotnego posiadają jeszcze wiele innych zalet. Przede wszystkim obecnie deweloperzy przykładają dużą wagę do zapewnienia mieszkańcom odpowiedniej liczby miejsc parkingowych. W przypadku starszych inwestycji często jest z tym problem. Na nowych osiedlach kupujący mogą liczyć nie tylko na naziemne miejsca parkingowe, ale również podziemne garaże. Nowe mieszkania powstają ponadto w bardziej kameralnych niż dawniej budynkach. Dzięki temu mieszkańców nie przytłacza zbyt wysoka zabudowa. Niższe bloki oznaczają też mniejszą liczbę mieszkańców na osiedlu, co sprzyja zawiązywaniu się lokalnym wspólnotom. Deweloperzy starają się ponadto zapewniać na terenach nowych osiedli place zabaw dla dzieci oraz strefy relaksu dla starszych mieszkańców.

Mieszkania z rynku wtórnego nie tracą na popularności

Skoro mieszkania z rynku pierwotnego posiadają tak wiele zalet, to czy oznacza automatycznie, że rynek wtórny traci na popularności? Nic bardziej mylnego. Kupujący w dalszym ciągu bardzo cenią sobie możliwość zakupu mieszkania z rynku wtórnego. Lokale mieszkalne w drugiej ręki także posiadają wiele zalet. Pierwszą z nich jest lepsza zazwyczaj (niż w przypadku nowych osiedli mieszkalnych) lokalizacja. Ponadto starsze osiedla posiadają bogato rozwiniętą infrastrukturę otoczenia. Dzięki temu mieszkańcy mają zapewniony łatwy i szybki dostęp do najpotrzebniejszych punktów handlowych i usługowych. Mieszkania z rynku wtórnego są też często urządzone, co oznacza, że kupujący nie muszą na starcie inwestować w podstawowe wyposażenie, jak chociażby panele podłogowe. Wszystkie pomieszczenia mogą wykańczać kolejno, wedle możliwości budżetowych. Niemniej mogą równocześnie wprowadzić się do mieszkania i korzystać z urządzonych już pomieszczeń, jak choćby kuchnia czy łazienka.

Lokal mieszkalny do remontu atrakcyjną alternatywą

Ciekawą opcją, z której chętnie korzystają nie tylko prywatni kupujący jak również inwestorzy, jest zakup mieszkania do remontu. Wybierając taką opcję kupujący może nabyć lokal mieszkalny po bardzo atrakcyjnej cenie rynkowej. Oczywiście musi liczyć się z koniecznością jego remontu i wykończenia pod klucz. Jeśli chociaż część z prac remontowo-wykończeniowych kupujący wykona samodzielnie, to inwestycja ta może okazać się naprawdę opłacalna. Pieniądze, które normalnie musiałby wydać na ekipę remontową, może z powodzeniem przeznaczyć choćby na zakup wyposażenia.
Kupujący musi jednak pamiętać, że inwestycja w mieszkanie do remontu obarczona jest również sporym ryzykiem. Może się bowiem okazać, że lokal mieszkalny będzie wymagał większej ilości napraw, niż kupujący pierwotnie zakładał. Dodatkowo, poza pieniędzmi, dla kupującego istotny jest czas. Im dłużej potrwa remont, tym bardziej kupujący będzie obarczany pobocznymi kosztami, jak na przykład kosztami wynajmu innego lokalu mieszkalnego, w którym kupujący będzie mieszkał do momentu wyremontowania nowego lokum.
Mieszkania do remontu to ciekawa alternatywa dla osób, które chcą kupić mieszkanie po niskiej cenie za metr kwadratowy. Jest to także doskonała inwestycja kapitału w przypadku inwestorów, którzy chcą ulokować w nieruchomościach swoje oszczędności. Remontując mieszkanie, mogą oni albo sprzedać je po wyższej cenie, albo czerpać stałe, comiesięczne przychody z tytułu najmu lokalu mieszkalnego.

Loft czy standardowe mieszkanie?

Wybór odpowiedniego lokalu mieszkalnego może nie być wcale prostą sprawą. Kupujący musi rozważyć wszystkie zalety i wady różnego rodzaju mieszkań, które dostępne są w sprzedaży na polskim rynku nieruchomości.
Lofty na sprzedaż bronią się swoją unikalnością i klimatem. Z kolei nowe mieszkania oferują możliwość dowolnej aranżacji i zapewniają duże poczucie komfortu. Nie bez zalet są również mieszkania z rynku wtórnego, które często wyróżniają się bardzo atrakcyjną lokalizacją oraz dostępem do bogatej infrastruktury otoczenia.
Kupujący, którym zależy na niskiej cenie lokalu mieszkalnego, powinni zainteresować się mieszkaniami do remontu. Lokale takie można nabyć stosunkowo tanio, i następnie remontować je zgodnie z możliwościami budżetu.
Obecnie rynek nieruchomości w sektorze mieszkaniowym oferuje szeroki wachlarz ofert. Mieszkań na sprzedaż jest dużo, zarówno jeśli chodzi o duże miasta regionalne, stolicę jak i mniejsze miejscowości. Dzięki szerokiemu wyborowi, kupujący mogą dopasować do swoich budżetów takie lokale mieszkalne na sprzedaż, które będą najlepiej odpowiadały ich preferencjom i wymaganiom technicznym.
Jak więc widać, możliwości wyboru jest naprawdę wiele. Wybór odpowiedniego mieszkania na sprzedaż zależy więc od upodobań i możliwości finansowych nabywcy.

Magdalena Łozowicka
Redaktor Naczelna
Komercja24.pl