Bez kategorii

Kamienice na sprzedaż – klimatyczne nieruchomości z dużym potencjałem inwestycyjnym

jimmy-moon-393946-unsplash
Kamienice na sprzedaż to klimatyczne nieruchomości z dużym potencjałem inwestycyjnym. Wielu przedsiębiorców dostrzega możliwości, jakie w idą w parze z zakupem tego rodzaju obiektu. Nie brakuje jednak inwestorów, którzy obawiają się lokowania funduszy z kamienice, i ich obawy nie są bezpodstawne. Niemniej kamienice na sprzedaż to obiekty, którym warto dać drogą szansę.

Spis treści:
Polski rynek kamienic na sprzedaż
Kamienice z licznymi zwolennikami, jednak…
Nieruchomości, które są na topie
Inwestycja, która niesie ze sobą pewne ryzyko
Na co komu kamienica inwestycyjna?
Ile kosztuje kamienica na sprzedaż?
Ryzyko, które wielu się opłaciło

Polski rynek kamienic na sprzedaż

Historyczne, zabytkowe kamienice na sprzedaż często przyciągają inwestorów, którzy chcieliby je odnowić i nadać charakter komercyjny. W Polsce zwiększa się liczba odrestaurowanych nieruchomości, które zachwycają swoim nowym blaskiem, a równocześnie urzekają niespotykaną już dzisiaj architekturą. Budynki tego rodzaju same w sobie stanowią dla właściciela nieruchomości wspaniałą wizytówkę.

Kamienice z licznymi zwolennikami, jednak…

Kamienice w Polsce posiadają naprawdę szerokie grono zwolenników. Osoby te dostrzegają ich piękno i potencjał, jaki drzemie w ich murach. Wraz z zachwytem nie zawsze idzie jednak w parze budżet. W efekcie budynków, które po dostrzeżeniu przez inwestora zostały kupione i odnowione, w dalszym ciągu jest stosunkowo niewiele na mapie kraju. W efekcie kamienice na sprzedaż popadają w ruinę, niekiedy do tego stopnia, że ich odnawianie byłyby rzeczywiście bardzo nieopłacalne i ryzykowne.

Nieruchomości, które są na topie

Można śmiało uznać, że kamienice przeznaczone obecnie do sprzedaży cieszą się większym zainteresowaniem, niż kilkanaście lat temu. Swoją popularność zawdzięczają obecnie nie tylko niebanalnej, wyróżniającej się architekturze. Na rynku nieruchomości stale maleje liczba dostępnych na sprzedaż gruntów inwestycyjnych. Problem ten dotyczy zwłaszcza dużych aglomeracji miejskich, gdzie o działki w centrum jest bardzo trudno. Inwestorzy, którzy poszukiwali alternatywnego rozwiązania, szybko zwrócili swoje spojrzenia ku kamienicom. Budynki te powstawały często w bardzo atrakcyjnych lokalizacjach, blisko ścisłego centrum miasta.

Jednak brak wystarczającej liczby działek inwestycyjnych na sprzedaż nie jest jedynym motorem napędowym dla inwestorów. Wielu z nich ceni sobie fakt, że kamienice to budynki, które są już wybudowane. Inwestorzy, którzy nie mają czasu na budowę nieruchomości inwestycyjnej od zera, niejednokrotnie decydują się na zakup kamienicy do remontu. Może on zająć znacznie mniej czasu, dzięki czemu przedsiębiorca będzie mógł szybciej oddać do użytku planowaną przez siebie inwestycję.

Inwestycja, która niesie ze sobą pewne ryzyko

Inwestycja w „nieruchomość z duszą”, czyli kamienicę, może jednak okazać się dość ryzykowna. Inwestor powinien brać pod uwagę wszelkie czynniki ryzyka, jakie mogą wystąpić.
Przede wszystkim należy zacząć od budżetu, jaki będzie inwestorowi potrzebny przy renowacji kamienicy. Musi on założyć, że mogą pojawić się jakieś nieprzewidziane wydatki, jak naprawy na większą skalę, konieczność wymiany instalacji elektrycznej itp. Kamienice na sprzedaż to często stare i zaniedbane budynki, w związku z czym inwestor musi liczyć się z potencjalnym ryzykiem.
Kolejną kwestią jest zakup odpowiednich materiałów do remontu i wykończenia. Jeśli kamienica znajduje się pod ochroną konserwatora zabytków, to może się okazać, że inwestor otrzyma szczegółowe wytyczne odnośnie materiałów budowlano-wykończeniowych, jakich będzie musiał użyć podczas procesu renowacji. Niejednokrotnie okazuje się również, że kamienica nie może zostać zmodernizowana a tym bardziej rozbudowana. Ta kwestia powinna zostać zweryfikowana przez inwestora, jeszcze zanim złoży on ofertę zakupu nieruchomości. W przeciwnym razie może się okazać, że budynek zwyczajnie nie spełni jego oczekiwań kubaturowych.
Kolejną rzeczą, jaką powinien zweryfikować przyszły właściciel kamienicy, jest sprawdzenie, czy budynek posiada lokatorów. Jeśli tak, to ich wysiedlenie może okazać się bardzo kłopotliwe, lub wręcz niemożliwe.

Na co komu kamienica inwestycyjna?

Potencjalni inwestorzy mogą zastanawiać się, na jakie cele możliwe jest zaadaptowanie kamienicy. Okazuje się, że budynku tego rodzaju rzeczywiście posiadają duży potencjał.
Kamienica na sprzedaż sprawdzi się doskonale jako odrestaurowany apartamentowiec na wynajem. Mogą to być apartamenty inwestycyjne, z opcją odsprzedaży mniejszym inwestorom, lub przeznaczone typowo do wynajęcia.
Innym pomysłem na adaptację kamienicy jest hotel butikowy. Coraz więcej hotelowych gości docenia możliwość noclegu w miejscu, które wyróżnia się na tle innych obiektów hotelowych, posiada niepowtarzalny klimat i wyjątkową atmosferę. Kamienica na sprzedaż może w tym przypadku zostać zaadaptowana na obiekt bardzo nowoczesny i luksusowy, albo na taki, który na myśl przywodzi domowe zacisze.
Inwestor może również pokusić się o adaptację kamienicy pod cele typowo mieszkaniowe. Może stworzyć w budynku tradycyjne mieszkania na sprzedaż, lub pokusić się o wprowadzenie do sprzedaży mieszkań w stylu loftowym.

Ile kosztuje kamienica na sprzedaż?

Ile trzeba zapłacić za kamienice na sprzedaż? Ceny są bardzo zróżnicowane. Wiele zależy od lokalizacji budynku, jego stanu technicznego, powierzchni użytkowej, powierzchni działki, możliwej modernizacji i przeznaczenia nieruchomości.
Poniżej prezentujemy przykładowe oferty biur WGN, dla lepszego zobrazowania możliwych kosztów.

WGN Polkowice posiada w swojej ofercie kamienicę na sprzedaż, która jest zlokalizowana w centrum Polkowic. Budynek na powierzchnię nieco ponad 510 metrów kwadratowych powierzchni całkowitej, a użytkowej nieco ponad 460 metrów kwadratowych. Kamienica przeznaczona jest pod działalność usługową oraz mieszkalną. Jest to 4.kondygnacyjny budynek, który powstał w 2005 roku. Kamienica posadowiona jest na działce o powierzchni 158 metrów kwadratowych. Cena ofertowa kamienicy na sprzedaż wynosi 2 150 000 złotych, co daje 4 216 złotych za metr kwadratowy nieruchomości.

Innym przykładem jest kamienica na sprzedaż zlokalizowaną w Inowrocławiu. Budynek ma nieco ponad 237 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Kamienica stoi na działce o powierzchni 1128 metrów kwadratowych. Budynek posiada przeznaczenie mieszkalno-użytkowe. Do lokalu, który znajduje się na parterze kamienicy, przynależy budynek gospodarczy o powierzchni prawie 51 metrów kwadratowych. W jego wnętrzu znajdują się 4 pomieszczenia, gotowe do adaptacji. Kamienica jest podpiwniczona, co stwarza dodatkowe możliwości adaptacyjne. Kamienica na sprzedaż jest ogrodzona. Duża działka stwarza dodatkowe możliwości dla inwestora. Nieruchomość została wystawiona na sprzedaż za 480 000 złotych, co daje 2 021 złotych za metr kwadratowy. Nad ofertą sprzedaży kamienicy czuwa WGN Inowrocław.

Ryzyko, które wielu się opłaciło

Kamienice inwestycyjne, które zostały odrestaurowane i z powodzeniem funkcjonują na rynku, stanowią dowód na to, że jest to inwestycja warta ryzyka. Wprawdzie niekiedy może się okazać, że inwertor źle oszacował koszty, koszty inwestycji okazały się większe, inwestor nie mógł porozumieć się z konserwatorem zabytków, projekt okazał się nierentowny itp. Niemniej inwestycje, które zostały ukończone i obecnie prezentują swoją ofertę na rynku, stanowią dowód na to, że warto inwestować w kamienice na sprzedaż.

Redakcja
Komercja24.pl