komentarze, opinie, gospodarka

Jaka wartość inwestycji w nieruchomości na świecie?

hands-600497_640

1,39 biliona USD – tyle w 2017 roku wyniesie wartość inwestycji w nieruchomości w skali globu.  Te wyliczenia dostarcza Cushman & Wakefield w raporcie The Atlas Summary 2017.

Najwięcej zainwestowanego kapitału przypadnie na kraje Azji i Pacyfiku – 44%, czyli 611 mld USD. Z kolei udział Ameryki Północnej i regionu EMEA w łącznym wolumenie będzie niższy i wyniesie odpowiednio 34% (470 mld USD) i 22% (307 mld USD)

Wg twórców raportu popyt inwestycyjny w bieżącym roku utrzyma się na wysokim poziomie, głównie dzięki pojawieniu się na rynku nowych graczy i rosnącemu zainteresowaniu inwestorów dywersyfikacją portfeli nieruchomości. Ponadto popyt na nieruchomości inwestycyjne będzie przewyższać podaż, co przełoży się na utrzymanie wyższych cen w najbliższej przyszłości.

Wolumen transakcji inwestycyjnych (w tym grunty i nieruchomości mieszkaniowe wielorodzinne, aktywa o wartości powyżej 5 mln USD)

Wolumen transakcji inwestycyjnychŹródło: Cushman & Wakefield, RCA

Inne najważniejsze ustalenia raportu The Atlas Summary 2017:

  • W 2017 r. wielu inwestorów będzie nadal koncentrować się na największych miastach w celu minimalizowania ryzyka, zwiększenia płynności i budowania portfeli inwestycyjnych w oparciu o długoletnie inwestycje.
  • Inwestorzy zainteresowani wzrostem lub wyższym zwrotem z inwestycji będą poszukiwać nowych możliwości lokowania kapitału. Mogą między innymi chętniej podejmować nowe rodzaje ryzyka na głównych rynkach inwestycyjnych, a także drugorzędnych w najbardziej atrakcyjnych krajach oraz w wybranych lokalizacjach, w tym na niektórych rynkach wschodzących.
  • Dalszy wzrost zainteresowania nowymi segmentami rynku i stylami inwestowania we wszystkich regionach. Dywersyfikacja portfeli inwestycyjnych staje się coraz bardziej powszechna i odzwierciedla zmieniające się trendy w zakresie demografii, postępu technologicznego, mobilności i funkcji miejskich. Do nowych kategorii aktywów zalicza się m.in. nieruchomości mieszkaniowe (np. domy opieki dla seniorów), centra danych oraz położone w obrębie miast obiekty logistyczne i rekreacyjne.