rynek nieruchomości zabytkowych na sprzedaż

Inwestycje typu brownfield – drugie życie niszczejących budynków

thought-catalog-164630-unsplash
Inwestycje typu brownfield cieszą się sporym zainteresowaniem wśród inwestorów. Dają możliwość szybszego rozpoczęcia działalności, przy równoczesnej minimalizacji kosztów inwestycyjnych.

Słowem „brownfield” określane są inwestycje, które są realizowane w ramach ponownego wykorzystania nieruchomości poprzez nadanie jej nowej funkcji. Nieruchomością taką może być teren, budynek lub infrastruktura przemysłowa.

Czy inwestycje typu brownfield są atrakcyjne dla inwestorów?
Inwestorzy chętnie decydują się na inwestycje typu brownfield, ponieważ dają one duże możliwości wykorzystania istniejących obiektów, zaadaptowania terenów i nadania im nowych funkcji. Inwestycja taka nie tylko może przynieść spore oszczędności finansowe, ale także wymaga mniejszego nakładu czasu na ukończenie projektu założonego przez inwestora.
W ramach tego rodzaju inwestycji nieruchomość jest wykorzystywana lub przystosowywana do nowych funkcji. Inwestor może korzystać z zastanych na nieruchomości zasobów, takich jak np. uzbrojenie terenu. Niejednokrotnie proces uzyskiwania pozwoleń dla inwestycji komercyjnych jest znacznie krótszy, jeśli inwestor nabył teren, na którym prowadzona była działalność przemysłowa. Często wartością dodaną jest także zaadaptowanie działki, na przykład jeśli na terenie nieruchomości znajduje się już parking lub teren został wyrównany pod planowaną dawniej budowę. Jeśli na terenie gruntu znajdują się gotowe obiekty, inwestor ma możliwość ich adaptacji pod nowe cele. Musi jednak liczyć się z tym, że inwestycja typu brownfield wymaga bardzo dobrego rozplanowania. Nowa inwestycja, jaka ma dopiero powstać, wpisuje się bowiem w stare projekty. Inwestor powinien zatem dużo wcześniej rozplanować, czy jego projekt będzie można przenieść na dany grunt tak, aby tchnąć w nieruchomość nowe życie.
Modernizację istniejących budynków na terenach poprzemysłowych inwestor musi dokonywać w zgodzie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego. Co istotne, pewna część robót może rozpocząć się w oparciu o uproszczone procedury, co także stanowi dużą zaletę tego rodzaju inwestycji.

Inwestycje typu brownfield cieszą się popularnością nie tylko ze względów czasowych i ekonomicznych. Czasami inwestor poszukuje gruntu w bardzo atrakcyjnej części miasta, a jak wiadomo, liczba takich działek stale spada. Jeśli więc nie ma on możliwości zakupu nowej działki pod swój projekt, może poszukać nieruchomości poprzemysłowych i na ich terenie wcielić w życie swój projekt.

Tereny poprzemysłowe mogą zostać wykorzystane na różnego rodzaju cele inwestycyjne, m.in. pod inwestycje mieszkaniowe, budowę lub rozbudowę hal i magazynów, budowę centrów handlowych, stworzenie terenów rekreacyjnych.

floriane-vita-88722-unsplash

Przykłady inwestycji typu brownfield w Polsce

– Centrum logistyczno-dystrybucyjne Panattoni Park Zabrze

Doskonałym przykładem inwestycji typu brownfield jest Panattoni Park Zabrze. Inwestor, Panattoni Europe, planuje dostarczyć na rynek w ramach inwestycji ponad 64 tys. metrów kw. powierzchni. Nowoczesne centrum dystrybucyjne Panattoni Park Zabrze budowane jest w historycznej, przemysłowej części Zabrza.
Wybór lokalizacji został przez inwestora bardzo dobrze przemyślany.

„Zabrze wraz z pozostałymi miastami aglomeracji górnośląskiej jest jednym z największych centrów przemysłowych w kraju, skupiając firmy z sektora samochodowego, energetycznego, spożywczego oraz technologicznego, a przemysłowy charakter miasta zmienia się wraz z rozwojem nowoczesnych technologii. Rozwija się przedsiębiorczość, która w Zabrzu znajduje odpowiednie zaplecze w postaci wysoko wykwalifikowanej kadry technicznej, konkurencyjnej siły roboczej i odpowiedniej infrastruktury drogowej, a teraz i technicznej. Panattoni Park Zabrze to nasza pierwsza inwestycja w tej lokalizacji i naturalne uzupełnienie oferty Panattoni na Górnym Śląsku” – komentuje Marek Dobrzycki, Managing Director, Panattoni Europe.

W ramach inwestycji deweloper podjął się remediacji gruntu, mając na celu minimalizację ilości zanieczyszczeń terenu. W efekcie tych działań Panattoni Park Zabrze będzie nowoczesnym centrum dystrybucyjnym o wysokich parametrach ekologicznych, co stanowi ważny aspekt nie tylko dla inwestora, ale także przyszłych najemców obiektu. Aby obiekt uzyskał certyfikat BREEAM, Pannatoni Europe wyposaży centrum dystrybucyjne w nowoczesne rozwiązania proekologiczne oraz energooszczędne.

W ramach inwestycji powstają trzy budynki, które rozlokowane są pomiędzy węzłami „Zabrze Północ” oraz „Zabrze Zachód”. Dodatkową zaletą Panattoni Park Zabrze jest fakt, że inwestycja powstaje niedaleko Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która została uznana przez FDI Business Financial Times za najlepszą strefę ekonomiczną w Europie w latach 2015 – 2017 roku.
Panattoni Park Zabrze zaoferuje nowoczesne hale przeznaczone pod działalność dystrybucyjną i logistyczną. Z racji dużej elastyczności projektu, inwestor zaznacza, że istnieje możliwość dostosowania modułów obiektu pod lekką produkcję.

– OFF Piotrkowska Center w Łodzi

Na terenie danej fabryki Franciszka Ramischa znów tętni życiem. Inwestor, OPG Property Professionals, uruchomił swój nowoczesny projekt pod koniec 2011 roku. Jak podkreśla inwestor, koncepcja OFF Piotrkowska Center łączy w sobie działania z pogranicza kultury, sztuki, ekologii, zrównoważonego rozwoju oraz biznesu.
Na przełomie XIX i XX wieku w budynkach fabrycznych na terenie obecnego OFF Piotrkowska Center mieściła się tkalnia oraz przędzalnia wyrobów bawełnianych Franciszka Ramischa. Stara fabryka wraz z upływem lat ulegała stopniowej degradacji, a ponowne życie tchnął w to miejsce obecny właściciel terenu – OPG Property Professionals.

W ramach inwestycji OFF Piotrkowska Center w Łodzi powstały trzy nowoczesne budynki:
– Teal Office: to sześciokondygnacyjny budynek o funkcji biurowo-usługowej klasy A. Budynek oferuje 2444 metrów kw. powierzchni biurowej oraz 417 metrów kw. powierzchni usługowej – w sumie 2861 metrów kw. powierzchni najmu.

– Sepia Office to klimatyczny, pięciokondygnacyjny budynek o funkcji biurowo-usługowej. Najemcy znajdą w nim 1693 metrów kw. nowoczesnej powierzchni biurowej oraz 398 metrów kw. powierzchni usługowej. Sepia Office powstało w murach dawnego magazynu i skarbca fabryki Ramischa. Inwestor zachował pierwotny klimat miejsca, a równocześnie wyposażył budynek w nowoczesne rozwiązania technologiczne.

– Fern Office: budynek, który będzie łączyć w sobie funkcje biurowe, gastronomiczne a także handlowo-usługowe. Powierzchnia najmu wyniesie 7624 metrów kw., z czego 3981 metrów kw. przypada na powierzchnie biurowe a 3643 metrów kw. na powierzchnie handlowo-usługowe i gastronomiczne. Planowany termin rozpoczęcia inwestycji przypada na IV kwartał 2019 r. / I kwartał 2020 r., natomiast planowany termin zakończenia inwestycji inwestor określił na III kwartał / IV kwartał 2021 r.

Inwestycji typu brownfield powstaje na terenie naszego kraju coraz więcej. Sukcesy dotychczasowych projektów zachęcają deweloperów do inwestowania w tego rodzaju tereny poprzemysłowe oraz nadawania tym miejscom nowoczesnych funkcji, niejednokrotnie przy zachowaniu starego klimatu miejsca. To właśnie czyni te inwestycje wyjątkowymi.

Magdalena Paluch
Redaktor Naczelna
Komercja24.pl