rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

Inwestycje szyte na miarę – build-to-suit rozwija się w Polsce dynamicznie

verstappen-photography-532656-unsplash
Rosnące zapotrzebowanie na nowoczesne magazyny jest zauważalne na terenie całego kraju. Powodzeniem cieszą się nie tylko gotowe magazyny na wynajem czy sprzedaż, ale również inwestycje typu build-to-suit.

Inwestycje typu build-to-suit (określane jako BTS) to obiekty magazynowe, które są projektowane i budowane według potrzeb konkretnego najemcy bądź przyszłego właściciela. Takie rozwiązanie jest dla odbiorcy (najemcy lub kupującego) o tyle korzystne, że ma on dużą dowolność w wielu zakresach dotyczących inwestycji. Kluczową kwestią jest wybór lokalizacji – jeśli obiekt budowany jest w całości pod wynajem lub sprzedaż dla konkretnego odbiorcy, to razem z inwestorem ustala on dokładną lokalizację, gdzie obiekt magazynowy typu BTS ma powstać. Ponadto odbiorca może ustalić, jak ma wyglądać podział części magazynowej oraz biurowo-socjalnej (o ile podział taki miałby być potrzebny). Wysokość hal, dostosowanie obiektu pod konkretne funkcje, udoskonalenia i rozwiązania technologiczne – wszystko to strony inwestycji mogą ustalać wspólnie.
W efekcie takiej współpracy powstaje obiekt, który w zupełności spełnia wszelkie oczekiwania najemcy bądź kupującego obiekt magazynowy.

Zalety inwestycji typu build-to-suit

Obiekt magazynowy, który powstaje z myślą dla decydowanego odbiorcy, ma wiele zalet. Przede wszystkim inwestor, podejmując się projektu, ma już zakontraktowanego najemcę lub kupującego. Nie jest zatem narażony na ryzyko utrzymywania pustostanów oraz nie musi poświęcać czasu oraz zatrudniać pracowników do komercjalizacji obiektu.
Długość obowiązywania kontraktu w przypadku budowania inwestycji BTS pod wynajem strony ustalają wspólnie. Jeśli natomiast obiekt magazynowy ma przejść do portfela inwestycyjnego nowego właściciela, inwestor (deweloper) wraz z zakończeniem budowy kończy także wszelkie działania związane z danym projektem inwestycyjnym.
Inwestycje build-to-suit mogą powstawać zarówno na gruntach, które wchodzą w skład portfela dewelopera, lub wybór i zakup odpowiedniej działki strony mogą ustalić wspólnie.
Wielkość powierzchni przemysłowej, biurowej i socjalnej ustalana jest przez obie strony wspólnie jeszcze na etapie projektowania. Odbiorca będzie dzięki temu wiedział, z jakimi kosztami budowy inwestycji będzie musiał się liczyć.

Dlaczego nie każdy wybiera BTS?

Chociaż zalet inwestycji magazynowych typu built-to-suit jest dużo, to jednak nie każdy przedsiębiorca decyduje się na takie rozwiązanie. Powodów może być kilka.
Przede wszystkim na magazyny typu BTS decydują się zazwyczaj firmy, które postanawiają osiedlić się na dłużej w jednym miejscu (lub szukają stałej lokalizacji dla swojej siedziby, przy równoczesnym rozbudowywaniu sieci oddziałów). Jeśli inwestycja powstaje na zlecenie odbiorcy (przedsiębiorcy), to późniejsza sprzedaż lub wynajem powierzchni magazynowych w ramach danej inwestycji pozostaje w jego gestii.
Kolejną wadą tego rodzaju inwestycji jest względnie długi czas oczekiwania. Niektórzy przedsiębiorcy poszukują powierzchni magazynowych, które będą mogli w szybkim tempie zająć. Z racji tego, że inwestycje magazynowe typu build-to-suit powstają na zlecenie konkretnego odbiorcy, będzie on musiał liczyć się z koniecznością oczekiwania na zakończenie procesu budowy. Należy tu uwzględnić nie tylko czas potrzebny na przygotowanie gruntu i zabudowanie go magazynem. Pod uwagę trzeba brać także czas, który zostanie poświęcony na stronę administracyjną, czyli od uzyskania przez dewelopera wszelkich pozwoleń, po zakończenie procesu odbioru inwestycji.

rawpixel-749494-unsplash

Przykładowe inwestycje magazynowe typu build-to-suit

Jednym z liderów na rynku magazynów szytych na miarę jest Panattoni Europe. Deweloper ma na swoim koncie wiele udanym inwestycji tworzonych pod wymagania konkretnych Klientów.

BTS Intersnack w Nysie (Panattoni Europe)
BTS Intersnack to obiekt magazynowy o powierzchni ponad 10 tys. metrów kw. Obiekt powstaje w Nysie, w sąsiedztwie istniejącej już fabryki firmy. Panattoni Europe wybudował obiekt na zlecenie firmy Intersnack Poland, wiodącego producenta słonych przekąsek.
Pomiędzy istniejącą już fabryką firmy, a budowanym obiektem BTS, na wysokości 4,5 metra zostanie stworzony łącznik, który będzie służył do transportu towarów. Takie rozwiązanie przyczyni się do lepszego obrotu gotowymi produktami do magazynu i usprawni proces dystrybucji na krajowy rynek.
Na zamówienie firmy Intersnack Poland w budynku zastosowana zostanie posadzka o podwyższonej normie gładkości a także oświetlenie LED z czujnikami ruchu.

BTS Castorama Stryków (Panattoni Europe)
Światowy gigant, Castorama, zlecił budowę centrum dystrybucyjnego o powierzchni 100 tys. metrów kw. powierzchni. W ramach inwestycji powstała powierzchnia magazynowa, która zajmuje 98,5 procent obiektu – w sumie ok. 98 550 metrów kw. powierzchni magazynowej, natomiast pozostała część to przestrzeń biurowo-socjalna. Powierzchnia ok. 1450 metrów kw. została dostosowana do potrzeb 300 pracowników.
Budowa inwestycji została podzielona na dwa etapy.
Przy budowie nowoczesnego centrum dystrybucyjnego postawiono na kwestię zrównoważonego rozwoju, efektem czego jest zastosowanie innowacyjnego systemu oświetlenia LAD wraz z czujnikami ruchu, co ma na celu minimalizację zużycia energii w całym obiekcie.
BTS Schenker w Nowej Wsi Wrocławskiej (Panattoni Europe)
Inwestycja, która powstała w Nowej Wsi Wrocławskiej na zamówienie DB Schenker przyczyniła się do zwiększenia efektywności wykorzystania sieci 420 terminali i przełożyła się na zapewnienie klientom szybkiego a także bezpiecznego transportu międzynarodowego. Nowoczesny terminal DB Schenker ma powierzchnię 9300 metrów kw., z czego 8 tys. metrów kw. przeznaczono na powierzchnię operacyjną, natomiast pozostałych 1300 metrów kw. na powierzchnię biurową. Obiekt został w całości wyposażony w energooszczędne oświetlenie typu LED z systemem dynamicznego sterowania, dzięki czemu możliwa jest regulacja natężenia ilości światła.
Na dachu budynku zamontowano kolektory słoneczne, które podgrzewają wodę użytkową w części biurowej. W kotłowni natomiast zamontowany został piec kondensacyjny. Dzięki zastosowaniu instalacji technologicznej, która umożliwia rekuperację, możliwy jest odzysk ciepła na poziomie nawet 80 procent.
Terminal DB Schenker, dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych, pozwolił na zmniejszenie dwukrotnie zużycia energii i redukcję emocji CO2 (w porównaniu do tradycyjnego terminalu).
Inwestycja ta posiada certyfikat BREEAM na poziomie VERY GOOD.

Inwestycje typu build-to-suit cieszą się dużym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców, jednak nie jest to rozwiązanie korzystne dla wszystkich. Dla tych, którzy planują osiedlić się w jednej lokalizacji na dłużej, projekt skrojony na miarę w typie BTS będzie bardzo dobrą inwestycją. Pozwoli nie tylko na wybór najbardziej dogodnej lokalizacji, ale także budowę obiektu, który będzie w pełni dostosowany do potrzeb przedsiębiorstwa. Pozwoli to na optymalizację kosztów oraz usprawnienie procesu obsługi zatowarowania i produkcji.

Redakcja
Komercja24.pl


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora