rynek nieruchomości na wynajem

Inwestycje chińskie w energetykę wiatrową

Wartość akcji wszystkich chińskich firm z branży energetyki wiatrowej wzrosła 5 procent po decyzji władz chińskich o realizacji stu nowych projektów inwestycyjnych z dziedziny energetyki wiatrowej. Akcje jednego z największych producentów turbin wiatrowych, Sinovel Wind Group Co wzrosły z poziomu 4,13 do aż 5,29 juana (0,84 dolarów). Jeszcze wyżej, bo o ponad 10 proc. poszły w górę notowania papierów wartościowych XJ Electric Co. i osiągnęły wartość 18,83 juana. Projekty zatwierdzone przez władze Chin zlokalizowane są w 16 regionach w centralnych i wschodnich Chinach – prowincjach Shanxi, Zhejiang, Fujian, Shandong, Hubei i Hunan, podał oficjalny biuletyn giełdy chińskiej, China Securities Journal. Chińskie ministerstwo finansów poinformowało, że jeszcze w 2012 r. przewiduje dotacje w wysokości 8,6 mld juanów (1,4 mld dolarów) związane z wykorzystaniem energii ze źródeł odnawialnych.
Fundusze będą w dyspozycji administracji lokalnych z przeznaczeniem na zakup energii o cenach wyższych niż rynkowe od wytwórców stosujących technologie ekologiczne. Na stronie internetowej resortu finansów przedstawiono już podział tych subsydiów, zgodnie z którym 5,85 mld juanów przeznaczone będzie na zakup energii pozyskiwanej z farm wiatrowych, 723 mln juanów – na energię z farm słonecznych i 2,02 mld juanów na prąd z elektrowni wykorzystujących biomasę.
Zdaniem wielu ekspertów rządowych, obecnie największym problemem rozwoju chińskiej energetyki wiatrowej może być problem  podłączeń do ogólnokrajowej sieci przesyłu energii. Z tego też powodu wiele farm wiatrowych stoi bezczynnie. Według nowych  regulacji prawnych władze lokalne i administratorzy sieci energetycznej są zobowiązani nieodpłatnie udostępnić dostęp do sieci energetycznej operatorom farm wiatrowych i słonecznych, co otwiera nowe możliwości przed małymi inwestorami. Otwarcie nowych możliwości inwestycji jest również znakomitą okazją do dalszego rozwoju chińskich firm, produkujących turbiny wiatrowe, na które Departament Handlu USA nałożył 18 grudnia cła antydumpingowe w wysokości od 44,99 do 70,63 proc.


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora