rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

Inwestowanie w nieruchomości biurowe wciąż trwa, mimo niesprzyjającej sytuacji rynkowej

alex-knight-309862-unsplash
Inwestowanie w nieruchomości biurowe trwa nieprzerwanie. Pomimo niesprzyjającej na rynku sytuacji, deweloperzy nie rezygnują z kolejnych projektów. Dzięki stopniowemu odzyskiwaniu przez ten sektor rynku nieruchomości pozycji sprzed wybuchu pandemii, nastroje inwestorów są optymistyczne.

Spis treści:
W kleszczach pandemii
Sektor biurowy się nie poddaje
Home office przestaje być konkurencją
Inwestycje komercyjne o charakterze biurowym
Prognoza na 2022 rok

 

W kleszczach pandemii

Kiedy w Polsce wybuchła pandemia koronawirusa, sektor biurowy był tym, który najmocniej odczuł jej negatywne skutki. Najgorzej było w początkowym okresie, kiedy rząd zdecydował się wprowadzić pełny lockdown na terenie całego kraju. W efekcie biurowce zostały zamknięte a najemcy zaczęli podejmować się prób renegocjacji obowiązujących ich umów, zarówno w zakresie zajmowanej powierzchni najmu, jak i ceny za metr kwadratowy biura oraz okresu obowiązywania umowy. Właściciele biur musieli liczyć się również z odejściem części najemców, dla których korzystniejsze okazało się zerwanie obowiązującej umowy i zapłacenie kar umownych, niż dalsze wynajmowanie biura, z którego nie mieli możliwości korzystać w normalnym zakresie.
Inwestycje, które akurat przed wybuchem pandemii rozpoczęły proces komercjalizacji, spotykały się z małym zainteresowaniem ze strony przedsiębiorców. Właściciele biurowców nie mieli jednak zamiaru bezczynnie przyglądać się trwającej na rynku stagnacji i szybko podjęli działania mające na celu poprawę ich sytuacji.

Sektor biurowy się nie poddaje
Sektor biurowy postanowił się nie poddawać. Właściciele biurowców i deweloperzy rozpoczęli badania rynkowe, aby dowiedzieć się, jak zmieniają się potrzeby biurowych najemców. Na podstawie wyników zaczęli modyfikować swoje oferty w taki sposób, aby odpowiadały one nowym potrzebom biurowych najemców. W efekcie znacząco wzrosła liczba biur serwisowanych. Biurowce zaczęły oferować także elastyczne umowy najmu, które dla wielu przedsiębiorców okazały się wystarczającym wabikiem. Dzięki ponownemu rozruchowi w sektorze, na rynku biurowym ponownie dało się zauważyć ożywienie.
Deweloperzy wzięli głęboki oddech i powrócili do realizacji bieżących inwestycji biurowych. Dzięki temu możemy się spodziewać, że w 2022 roku na terenie całego kraju przybędzie nowych biurowców, które będą dopasowane do nowych rynkowych realiów i potrzeb najemców.

Home office przestaje być konkurencją
Dużym konkurentem dla biurowców okazał się system pracy na zasadzie home office. Kiedy pracownicy, z uwagi na lockdown, zostali oddelegowani do wykonywania pracy z domu, w wielu przypadkach ten system się sprawdził. Był on korzystny dla obu stron – zarówno pracownika jak i pracodawcy – na tyle, że obie strony zgodziły się na pozostanie przy takiej formie wykonywania służbowych obowiązków. Jednak nie we wszystkich przypadkach home office okazał się doskonałym rozwiązaniem. Dla części osób była to bardzo niekomfortowa forma pracy, a wykonywanie jej w domu negatywnie odbijało się na efektywności pracowników. Mowa tu o osobach, które nie miały możliwości mieszkaniowych, aby wygospodarować dla siebie komfortowe mie
jsce do pracy. W części przypadków chodziło o zbyt mały metraż i niesprzyjający rozkład pomieszczeń, a innych o współdomowników, którzy uniemożliwiali efektywną pracę. Jeszcze inni zwyczajnie nie chcieli, aby zarówno ich życie prywatne jak i zawodowe ograniczało się do domowego zacisza. W efekcie wiele osób powróciło za swoje biurowe biurka, gdy tylko była taka możliwość.
Obecnie dużą popularnością cieszy się także hybrydowy model pracy, umożliwiający wykonywanie części służbowych obowiązków w domu, a części w biurze stacjonarnym. Takie rozwiązanie także wydaje się korzystne, gdyż pracownik może odpowiednio wygospodarować swój czas, natomiast pracodawca nie musi wynajmować większej powierzchni biurowej, gdyż z jednego biurka do pracy może korzystać naprzemiennie kilku pracowników.

Inwestycje komercyjne o charakterze biurowym

Na rynku biurowym przybywa inwestycji, które są oddawane do użytku. W największych miastach w Polsce w budowie są nowoczesne inwestycje biurowe, które na przestrzeni najbliższych lat zostaną oddane do użytku, stając się wizytówką regionów.
Przykładem takiej inwestycji jest warszawska inwestycja biurowa The Bridge. Budowa wieżowca wystartowała na początku III kwartału br., a jej zakończenie planowane jest na ostatni kwartał 2024 roku. Wysokościowiec powstaje u zbiegu ulic Grzybowskiej 73 oraz Europejskiego Placu 3 w Warszawie, w dzielnicy Wola.
Powierzchnia użytkowa inwestycji osiągnie 49 tys. metrów kw., z czego największą część zajmie powierzchnia biurowa zajmująca 47 tys. metrów kw. Będą to biura w standardzie technicznym klasy A. Pozostała powierzchnia zostanie przeznaczona pod funkcję handlowo-usługową. The Bridge to inwestycja biurowa spod szyldu spółki Ghelamco Poland. Za projekt architektoniczny odpowiada pracownia UNStudio z Holandii w kooperacji z polskim biurem projektowym PBPP Projekt.
Z kolei stolicy Dolnego Śląska powstaje inwestycja West 4 Business Hub. Kompleks biurowy, który powstaje we wrocławskiej dzielnicy Fabryczna, będzie oferował również powierzchnię handlowo-usługową. Budowa inwestycji spod szyldu Echo Investment wystartowała na początku 2019 roku, natomiast jej zakończenie inwestor planuje na III kwartał 2025 roku. Powierzchnia biurowa kompleksu wyniesie ponad 83 tys. metrów kw. Za projekt budynku odpowiadają architekci z pracowni Maćków Pracownia Projektowa. Kompleks biurowy we Wrocławiu, który dostarczy na lokalny rynek powierzchnie biurowe klasy A, realizowany jest w czterech etapach.
Ostatnim przykładem nowoczesnej inwestycji o charakterze biurowym, jest krakowski biurowiec Kreo. Budowa biurowca rozpoczęła się w 2021 roku, a zakończenie budowy i oddanie inwestycji do użytku zaplanowano na 2023 rok. W ramach inwestycji powstaje ośmiopiętrowy obiekt biurowy, który wznoszony jest przy ulicy Wadowickiej 12 w Krakowie. Powierzchnia biurowa inwestycji Kreo wyniesie ponad 24 tys. metrów kw. Inwestorem nieruchomości jest Ghelamco Poland, a generalnym wykonawcą projektu – firma Mota-Engil Polska. Za projekt architektoniczny odpowiada pracownia Q-Arch. Poza funkcją biurową, biurowiec Kreo będzie oferował również powierzchnię handlowo-usługową na wynajem.

Prognoza na 2022 rok
Jak widać po powstających obecnie projektach inwestycyjnych, sektor biurowy nie poddaje się pandemii i dostosowuje się do zmieniających się potrzeb najemców. Dzięki temu zainteresowanie biurami na wynajem wzrasta z miesiąca na miesiąc, a deweloperzy nie obawiają się dalszego realizowania rozpoczętych projektów. Co więcej, Ci którzy oddali już do użytku swoje inwestycje, już w tym roku podjęli się kolejnych projektów biurowych. Zachętę stanowi także zwiększające się zainteresowanie nowoczesnymi powierzchniami biurowymi do wynajęcia wśród przedsiębiorców, którzy poszukują dogodnej lokalizacji pod swoje siedziby lub oddziały. Dzięki takiej postawie deweloperów, inwestorów i potencjalnych najemców powierzchni komercyjnych, można się spodziewać, że 2022 rok będzie dla sektora biurowego bardziej przychylny.

Redakcja
Komercja24.pl


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora