Informacje dnia

Holding PKP niegroźny dla IV pakietu kolejowego?

pociagiNa początku kwietnia br. rząd wydał zgodę na utworzenie Holdingu PKP, która wzbudziła pewne obawy wśród niektórych osób.

Efektem tej zgody PKP SA przejmie kontrolę nad PKP PLK. Część posłów i analityków rynku zaczęło mieć obawy względem tej decyzji. Obawy te dotyczą pozycji PKP PLK w obliczu konieczności wprowadzenia IV pakietu kolejowego.

W wywiadzie udzielonym portalowi rynek-kolejowy.pl, tak wypowiedział się w tym temacie Prezes PKP SA, Krzysztof Mamiński: „W roku 2013 toczył się proces przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości. Komisja Europejska sądziła się z Niemcami, Francją, Czechami i Austria. Ostatecznie Trybunał orzekł, że struktura holdingowa nie stoi w sprzeczności z prawem. Nie jest więc przeszkodą we wprowadzeniu IV pakietu kolejowego. To dopuszczalna struktura organizacyjna dla przedsiębiorstw kolejowych, z tym, że nie możemy wpływać na rozkład jazdy i ustalanie stawek. To oczywiście zawsze gwarantujemy, już dziś to tak działa. Natomiast we wszystkich innych obszarach można współdziałać w ramach holdingu”.


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora