Informacje dnia

Historyczna kamienica na Przedmieściu Oławskim we Wrocławiu w nowej odsłonie

Kamienica pod Pelikanem_1

Kameralna, elegancka i piękna – taka będzie nowa kamienica Pod Pelikanem, której rekonstrukcja trwa w ramach rozbudowy Nowej Papierni. Jej wygląd będzie odzwierciedleniem przeszłości i nawiązaniem do charakteru całego osiedla.

Na sześciu kondygnacjach rozlokowanych będzie piętnaście niewielkich apartamentów. Obecnie realizowane są prace konstrukcyjne.
Kamienica Pod Pelikanem ma być wizytówką osiedla widoczną od strony ul. Kościuszki. To bowiem przez jej bramę mieszkańcy będą wjeżdżali na teren drugiego etapu Nowej Papierni.

 

Projekt kamienicy czynszowej Pod Pelikanem powstał w 1861 roku. W ciągu następnych lat XIX i XX wieku budynek kilkakrotnie przechodził niewielkie przebudowy. W 1937 roku wyremontowano go i poważnie przekształcono, pozbawiając detalu architektonicznego i dekoracji. Z upływem lat dom zaczął popadać w ruinę. Jego zły stan techniczny wymusił wykwaterowanie mieszkańców w 2000 roku, wykreślenie kamienicy z ewidencji zabytków i rozbiórkę budynku, która rozpoczęła się w 2012 roku. Już niedługo zrekonstruowana kamienica stanie się częścią loftowego osiedla Nowa Papiernia i dzięki temu znów zatętni w niej życie.


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora