Informacje dnia

Grunty inwestycyjne w Polsce wciąż przyciągają inwestorów

ziemia
Polski rynek gruntów inwestycyjnych stale zwiększa swoją atrakcyjność. Swoje projekty na terenie całego kraju realizują zarówno krajowi, jak i zagraniczni inwestorzy.

W ubiegłym roku można było zaobserwować wzrost cen działek inwestycyjnych. Niemniej rynek obfitował w kolejne projekty inwestycyjne. Sytuację tę bardzo dobrze tłumaczą eksperci, którzy obserwowali rynek inwestycyjny.
Eksperci z JLL opracowali raport o tytule „Rynek gruntów inwestycyjnych w Polsce. Podsumowanie 2018, trendy 2019”, który stanowi bardzo dobre podsumowanie sytuacji na rynku w 2018 roku. Jak czytamy w raporcie ekspertów JLL:
„Ograniczona dostępność działek inwestycyjnych pociągnęła za sobą wzrost cen gruntów. Dodatkowo, wraz z pogarszającą się ofertą atrakcyjnych terenów w centralnych lokalizacjach w Krakowie, Wrocławiu i Trójmieście, zmniejszeniu uległa różnica średnich cen tych gruntów względem cen gruntów w Warszawie”.
Wspominany w raporcie wzrost cen rzeczywiście dało się zaobserwować. Ceny za metr kwadratowy gruntów inwestycyjnych poszybowały w górę w największych, najbardziej znaczących pod kątem inwestycyjnym lokalizacjach. Inwestorzy, którzy do tej pory wybierali pozawarszawskie lokalizacje ze względu na oszczędności, przestali odczuwać wyraźną różnicę w cenie. Z tego względu część z nich zdecydowała się na realizację swoich projektów w bardzo dobrych lokalizacjach np. w Trójmieście lub Krakowie, zamiast w mało atrakcyjnych rejonach w stolicy kraju.

Ponadto specjaliści z JLL zwracają uwagę na fakt, że: „Niektórzy inwestorzy starali się kompensować niedobór atrakcyjnych terenów inwestycyjnych większą otwartością na trudniejsze projekty. Chętnie analizowali tereny wymagające realizacji wyburzeń, działań remediacyjnych, przebudowy i restaurowania zabytkowych obiektów w konsultacji z konserwatorem, czy uwzględniania w koncepcji pomników przyrody”.

daria-from-taskarmy-nl-258665-unsplash

Ubiegły rok w segmencie gruntów inwestycyjnych obfitował w wiele różnorodnych inwestycji. Powstało bardzo dużo obiektów o charakterze biurowym, a także magazynów, hal i centrów logistycznych. Inwestorzy podjęli się także kilku dużych projektów dotyczących budowy obiektów handlowych.

Bieżący, 2019 roku kontynuuje wzrost cen za grunty, nie jest on jednak już tak bardzo dynamiczny, jak w 2018 roku. Na rynku przybywa interesujących projektów. Największym zainteresowaniem wśród inwestorów w dalszym ciągu cieszy się Warszawa, jednak przybywa także projektów w innych miastach, głównie Trójmieście, Krakowie czy Wrocławiu.

Na realizację projektów decydują się nie tylko krajowi inwestorzy. Wielu zagranicznych graczy także dostrzega w naszym kraju bardzo duży potencjał. W bieżącym roku rozpoczęto realizację kolejnych inwestycji w charakterze biurowym. Wieżowce, biurowce i apartamentowce powstają przede wszystkim w dużych polskich miastach.
Specjalne Strefy Ekonomiczne, m.in. katowicka, łódzka, wałbrzyska, czy pomorska, zwracają uwagę inwestorów planujących realizację dużych projektów logistycznych. Właśnie w tych miejscach powstaje wiele hal i magazynów. Wiele projektów znajduje swoich najemców jeszcze przed oddaniem obiektu do użytku, czy poświadcza duże zapotrzebowanie na tego typu nieruchomości.
Specjalne Strefy Ekonomiczne (SSE) przyciągają inwestorów, gdyż realizacja projektów na ich terenie wiąże się z kilkoma zaletami. Przede wszystkim inwestor uzyskuje zwolnienie z podatku dochodowego od dochodu z działalności prowadzonej na terenie SSE i określonej w zezwoleniu do wysokości od 15 do 50% kwalifikowanych nakładów inwestycyjnych lub dwuletnich kosztów pracy nowo zatrudnionych pracowników. Inwestor uzyskuje też wsparcie administracyjne ze strony spółek zarządzających SSE w kwestiach prawnych i organizacyjnych, które wiążą się z realizacją inwestycji.

Rynek gruntów inwestycyjnych w Polsce ma się dobrze i wszystko wskazuje na to, że do końca roku możemy spodziewać się bardzo niewielkiego wzrostu cen w atrakcyjnych lokalizacjach. Być może stawki przestaną iść w górę za rok, jednak obecnie są to jedynie luźne prognozy. W 2019 roku w dalszym ciągu rozpoczynać będzie się sporo inwestycji, ponieważ póki co dostępne są jeszcze atrakcyjne lokalizacje. Inwestorzy muszą mieć jednak na uwadze, że ich liczba z miesiąca na miesiąc będzie maleć.

Redakcja Komercja24.pl