rynek terenów inwestycyjnych na sprzedaż

Grunty inwestycyjne w największych miastach regionalnych – rynek wciąż ma wiele do zaoferowania

ziemia
Ceny gruntów inwestycyjnych w sektorze komercyjnym nieco wyhamowują. Tymczasem w sektorze mieszkaniowym w bieżącym roku możemy spodziewać się powolnego wzrostu cen za działki.

Rynek gruntów w Polsce odnotował w poprzednim roku duże ożywienie. Inwestorzy i deweloperzy byli aktywni zarówno w sektorze komercyjnym, jak i mieszkaniowym.
Nie tylko Warszawa cieszyła się dużym zainteresowaniem. Transakcje dokonane w miastach regionalnych stanowią dowód na to, że inwestorzy dostrzegają potencjał mniejszych miast.

Eksperci Colliers International – Emil Domeracki, Dyrektor Dział Gruntów Inwestycyjnych w Colliers International oraz Krzysztof Chyla, Koordynator transakcji Dział Gruntów Inwestycyjnych w Colliers International – opracowali raport „Rynek Gruntów Inwestycyjnych – raport 2020”, w którym podsumowują poprzedni, 2019 roku. Zdaniem ekspertów rynek gruntów inwestycyjnych był w ubiegłym roku mocno skupiony na sektorze mieszkaniowym, gdzie odbyło się ponad 70 proc. wszystkich transakcji.

„Wzrost popytu na powierzchnię biurową w Warszawie i w większych miastach doprowadził na większości z tych rynków do spadku współczynnika pustostanów. Aktywność deweloperska w miastach regionalnych powyżej 500 000 mieszkańców cechowała się wyższą dynamiką niż w stolicy, jednak wszystkie te rynki utrzymują wysoki poziom projektów w budowie i zaplanowanych, co zaowocowało trwającą trzy lata stabilizacją na rynku gruntów inwestycyjnych.” – czytamy w analizie „Rynek Gruntów Inwestycyjnych – raport 2020”.

Sytuacja na rynku gruntów w 2020 roku

Wielu ekspertów i brokerów prognozuje, że sytuacja na rynku gruntów będzie się stopniowo uspokajać. Tempo wzrostu cen będzie sukcesywnie wyhamowywać. Najmniejszego spadku cen – a w zależności od regionu, nawet ich wzrostu –  można spodziewać się w sektorze mieszkaniowym, ponieważ deweloperzy stale poszukują atrakcyjnych gruntów pod swoje inwestycje mieszkaniowe i są w stanie zapłacić za nie wyższe kwoty.

W podsumowaniu swojej analizy rynku „Rynek Gruntów Inwestycyjnych – raport 2020”, eksperci Colliers International – Emil Domeracki oraz Krzysztof Chyla zauważają, że obszary przemysłowe i poprzemysłowe, które zlokalizowane są w stolicy oraz największych miastach regionalnych (Warszawa, Wrocław, Poznań, Kraków i Gdańsk) będą przekształcane w tkankę mieszkaniową a także mieszkaniowo-usługową.

„Na obszarach w pobliżu aglomeracji trójmiejskiej i Warszawy zaobserwujemy wzrost cen, ale ogólnopolski trend stabilizacji w tym sektorze towarzyszyć będzie nam przez kolejny rok. Zakupy gruntów o przeznaczeniu handlowo-usługowym skoncentrowane będą wokół wypełniania „luk” handlu detalicznego w średnich i małych miastach.” – podsumowują eksperci Colliers International („Rynek Gruntów Inwestycyjnych – raport 2020”).

Miasta regionalne przyciągają deweloperów i inwestorów
W dużych miastach regionalnych powstaje coraz więcej nowoczesnych inwestycji, zarówno o charakterze biurowym, jak i mieszkaniowym. Kolejne inwestycje są w budowie, co świadczy o tym, że miasta regionalne nie zwalniają tempa.

rob-bye-678635-unsplash

Zrealizowane inwestycje biurowe
Największe miasta regionalne w Polsce mogą poszczycić się inwestycjami komercyjnymi, które z powodzeniem dorównują tym powstającym w stolicy kraju.

– Kompleks biurowy Alchemia w Gdańsku
Gdański kompleks Alchemia składa się w kilku budynków:  biurowca ARGON, dwóch wież biurowych AURUM i PLATINUM,  dwóch wież biurowych FERRUM i TITANIUM oraz powstającego obecnie budynku NEON. Inwestycja cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony najemców i stanowi jedną z flagowych inwestycji tego miasta.
Ten imponujący kompleks biurowo-usługowy zlokalizowany jest w Gdańsku Oliwie. Za inwestycję odpowiada TORUS sp. z o.o.
Kompleks Alchemia w poszczególnych etapach dostarczył na regionalny rynek ok. 83,5 tys. metrów kw. powierzchni użytkowej: I etap ok. 21,5 tys. metrów kw., II etap ok. 24 tys. metrów kw., III etap ok. 38 tys. metrów kw.

– Kompleks biurowy .KTW w Katowicach
Kompleks biurowy powstał w miejscu wyburzonego Budynku Dyrekcji Kolei Państwowych  w Katowicach przy al. Roździeńskiego 1, obok Spodka i ronda gen. Jerzego Ziętka. Obecnie właścicielem .KTW jest spółka TDJ Estate. Realizacja inwestycji podzielona została na II etapy.  W ramach I etapu w 2018 roku został ukończony budynek .KTW I (66 m). Obecnie, w ramach II etapu, trwa budowa  wyższego biurowca .KTW II (134 m). Powierzchnia biurowa tego wielokondygnacyjnego kompleksu zaoferuje w sumie ponad 58 tys. metrów kw., natomiast handlowa prawie 4 tys. metrów kw.
Kompleks .KTW może poszczycić się certyfikacją BREEAM na poziomie Excellent.

– Kompleks Sagittarius Business House we Wrocławiu
Nowoczesny biurowiec spod szyldu ECHO Investment powstał w pobliżu dworca kolejowego, w bliskim sąsiedztwie centrum handlowego oraz zaledwie kilka minut od ścisłego centrum miasta. Ta nowoczesna inwestycja biurowa dostarczyła na wrocławski rynek 25 323 metrów kw. powierzchni całkowitej GLA. Całkowita powierzchnia biurowa jaką oferuje Sagittarius Business House wynosi 20 837 metrów kw., natomiast powierzchnia usługowa – 1 753 metrów kw. Kompleks liczy 7 kondygnacji naziemnych. Najemcy nie muszą się ponadto martwić o parking – w ramach kompleksu Sagittarius Business House powstał parking naziemny oferujący 90 miejsc parkingowych, oraz parking podziemny, który zapewnia miejsca postojowe dla 236 samochodów.

Zrealizowane inwestycje mieszkaniowe
Deweloperzy z dużym zainteresowaniem przyglądają się działkom dostępnym na rynkach regionalnych. Stale maleje liczba atrakcyjnych gruntów pod inwestycje mieszkaniowe, dlatego deweloperzy nie zwalniają tempa. Inwestycje mieszkaniowe, które są oddawane do użytku, szybko zapełniają się mieszkańcami, co jest dowodem na stale utrzymujący się popyt.

– Osiedle Forma w Gdańsku
Ekologiczne i kameralne osiedle, na które składają się dwumieszkaniowe domy o niskiej zabudowie, oferuje komfortowe mieszkania o powierzchni od 57 do 89 metrów kw. Atutem inwestycji są duże ogródki o powierzchni od 105 do nawet 230 metrów kw.
Osiedle Forma położone jest blisko Śródmieścia Gdańska, zapewniając szybki dostęp do centrum, przy równoczesnym zachowaniu bliskości natury oraz kameralności.
Pomimo, że planowany termin oddania inwestycji do użytku przypada na czerwiec 2020 roku, większość mieszkań została już sprzedana lub dokonano ich rezerwacji.

– Armada Koszykarska w Krakowie
Ten nowoczesny 9-cio kondygnacyjny budynek wielorodzinny oferuje 53 mieszkania oraz 4 apartamenty. Dzięki różnorodnej ofercie lokali mieszkalnych, każdy klient znajdzie coś dla siebie. Powierzchnia dostępnych lokali mieszkalnych wynosi od 35 metrów kw. do 111 metrów kw. Do dyspozycji mieszkańców w 3.kondygnacyjnym garażu podziemnym znajdzie się 67 miejsc postojowych.
inwestycja jest jeszcze w realizacji, jednak wiele mieszkań zostało już zarezerwowanych lub kupionych, co świadczy o dużym zainteresowaniu ze strony osób poszukujących swojego własnego M.

– Poleskie Ogrody w Łodzi
Inwestycja spod szyldu Archicomu niewątpliwie zasługuje na wyróżnienie na łódzkiej mapie osiedli mieszkaniowych.
Poleskie Ogrody to zespół kameralnych, jednoklatkowych budynków. Kompleks mieszkaniowy powstaje w otoczeniu bujnej zieleni. Jest to doskonałe miejsce dla osób, które  szukają oddechu od zgiełku wielkiego miasta, cenią sobie spokój i możliwość obcowania z naturą.
Budowa inwestycji rozpoczęła się w 3 kw. 2019 roku, planowane oddanie do użytkowania przypada na 4 kw. 2020 roku. Inwestycja składa się z 4 budynków wielorodzinnych i oferuje w sumie 89 lokali mieszkalnych. W ramach inwestycji powstają mieszkania 2, 3, 4-pokojowe o powierzchni od 41 do 76 metrów kw. Pomimo, że budowa inwestycji wystartowała stosunkowo niedawno, pierwsze mieszkania już znalazły swoich właścicieli.

Sprzedaż gruntów pod kolejne inwestycje
Oferta gruntów dostępnych w miastach regionalnych jest w dalszym ciągu dość bogata. Zainteresowanie gruntami w największych polskich miastach, poza Warszawą, nie spada. W przypadku sektora mieszkaniowego wydaje się, że zainteresowanie gruntami pod mieszkaniówkę sukcesywnie wzrasta.  Bieżący rok przyniesie z pewnością kolejne, oddane do użytku inwestycje komercyjne i mieszkaniowe, które będą stanowić wizytówki miast w regionach.

Magdalena Paluch
Redaktor Naczelna
Komercja24.pl