Informacje dnia

Dzieła sztuki w szczytnym celu w Atrium Targówek

alex-holyoake-361922-unsplash
Już od dzisiaj, tj. 21 stycznia br., w Atrium Targówek przy ul. Głębockiej 15 w Warszawie staną „Zaczytane Ławki”. Ta niezwykła wystawa miejskich mebli w postaci otwartych książek ma skłonić klientów do zatrzymania się w codziennym pędzie i chwili odpoczynku na ławkach z bezpłatnym dostępem do utworów literackich. Celem artystycznej instalacji jest też przypomnienie, jakie wartości płyną z czytania książek i jak ważną rolę pełnią one w naszym życiu. Wydarzeniu będzie towarzyszyć zbiórka książek dla pacjentów Szpitala Bródnowskiego, zaplanowana na 26 stycznia.

Czytanie niesie ze sobą cały szereg korzyści zarówno z neurobiologicznego, jak
i psychologicznego punktu widzenia. Wciągająca lektura rozwija wyobraźnię i wspomaga koncentrację, relaksuje, pogłębia wiedzę, wzbogaca słownictwo, poprawia pamięć, ćwiczy myślenie analityczne, opóźnia demencję i spowalnia rozwój choroby Alzheimera oraz podnosi empatię. Dzieci, którym czyta się książki dużo szybciej się uczą i mają lepsze wyniki w szkole. Wspólne czytanie umacnia także więź z rodzicem. Dlatego Atrium Targówek aktywnie włącza się do ogólnopolskiej akcji „Zaczytana Wystawa”, by wspólnie z jej organizatorem, Fundacją Zaczytani.org, zachęcać klientów galerii handlowej oraz mieszkańców Warszawy do częstszego spędzania czasu z książką.

Wystawa „Zaczytane Ławki” będzie dostępna w Atrium Targówek w dniach 21 stycznia – 4 lutego w godzinach funkcjonowania galerii. Artystyczne instalacje, o niezwykłym designie, z pewnością skłonią przechodniów do zatrzymania się na chwilę, a być może dla części zwiedzających staną się też źródłem inspiracji i zachęcą do sięgnięcia po literaturę. Autorami ławek są znani artyści oraz osoby medialne: Michał Rusinek, Mateusz Damięcki, Beata Pawlikowska, Wojciech Mazolewski, Rafał Żak, Rafał Olbiński, Dorota Gorczyca oraz Dominik Jasiński, co zapewnia unikalny charakter każdej rzeźby.

 


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora