Informacje dnia

Działki budowlane na sprzedaż w największych miastach Polski

ej-yao-194786-unsplash
W ostatnim czasie odnotować można było stabilizację na rynku działek budowlanych. Inwestycji wciąż powstaje bardzo wiele, jednak część deweloperów posiada zapas gruntów w swoim portfelu. Z racji tego do końca roku mogą oni zrezygnować z zakupu kolejnych działek.

Jeszcze nie tak dawno temu deweloperzy szybko wykupowali najbardziej atrakcyjne grunty pod swoje inwestycje. Część z deweloperów – głównie Ci, którzy posiadają duże zaplecze finansowe i mogli pozwolić sobie na dodatkowe wydatki – wykupiło grunty budowlane na zapas, na poczet swoich przyszłych inwestycji.
Dzięki temu deweloperzy Ci mają nie tylko wachlarz działek, do których będą mogli dopasowywać przyszłe inwestycje, ale również mieli oni możliwość dokonania wyboru spośród topniejącej oferty najbardziej atrakcyjnych gruntów budowlanych na rynku w Polsce.

W chwili obecnej sprzedaż gruntów budowlanych nieznacznie wyhamowała i na rynku zaobserwować można obecnie pewną stabilizację. Ceny w wielu polskich miastach stanęły w miejscu, a w niektórych miejscowościach wyraźnie się obniżyły.  Zainteresowanie ze strony inwestorów i deweloperów dalej jest jednak duże. Największe miasta w Polsce w dalszym ciągu przyciągają największą liczbę deweloperów i prywatnych inwestorów, chcących nabyć atrakcyjne działki budowlane. Duże miasta z pewnością przyciągają bowiem większą liczbę przyszłych kupujących oraz najemców.

Bezpieczną pozycję ma oczywiście Warszawa. Stolica w dalszym ciągu stanowi kolebkę biznesowo-inwestycyjną i jest dla wielu firm wizytówką oraz oznaką prestiżu. Popyt na działki budowlane w Warszawie wciąż jest zauważalnie duży. Średnio za działkę budowlaną w Warszawie wydamy kwotę rzędu ok. 700-800 złotych za metr kw. Ceny w stolicy Polski są bezkonkurencyjnie najwyższe i sytuacja ta raczej nie ulegnie zmianie.

W przypadku innych miast w Polsce, to w Gdańsku za metr kw. działki budowlanej musielibyśmy wydać ok. 450 złotych. Gdańsk, jak i całe Trójmiasto, przyciąga corocznie coraz większą ilość inwestorów oraz deweloperów, którzy właśnie tutaj dostrzegają największy potencjał inwestycyjny.

Następnym miastem, które dotrzymuje kroku Trójmiastu, jest Kraków. Ceny za grunty budowlane są tutaj bardzo zbliżone, a nawet nieco wyższe, niż w przypadku Gdańska. Małopolska staje się coraz bardziej popularna, powstaje tu wiele inwestycji komercyjnych, takich jak magazyny, hale czy centra logistyczne. Nie brakuje również inwestycji biurowych oraz mieszkaniowych.

Wysokimi cenami zaskakuje Poznań, w którym średnio za metr kw. działki budowlanej trzeba wydać kwotę rzędu ok. 570 złotych. Poznań, jak i cała Wielkopolska, w ostatnich latach silnie się komercjalizuje, co odbija się w stawkach za metr kw. gruntów pod nowe budowy.

W czołówce cenowej znajduje się również Wrocław, w którym aby nabyć metr kw. działki budowlanej, należy wydać kwotę ok. 460 złotych. We Wrocławiu, słynącym z dużej liczby galerii handlowych, silnie rozwija się segment biurowy. Wciąż powstają również nowe centra zakupowe. Działek budowlanych ubywa, dlatego inwestorzy i deweloperzy również w tym mieście zaopatrują się w zapasowe działki.

Polski rynek cieszy się dużym zainteresowaniem nie tylko ze strony rodzimych deweloperów. Coraz częściej właśnie tutaj swoje inwestycje planują zagraniczni inwestorzy.  Chętnie tworzą oni w Polsce swoje centra logistyczne, przenoszą działy księgowe a nawet siedziby swoich przedsiębiorstw.

W chwili obecnej sytuacja na rynku się ustabilizowała, chociaż deweloperzy w dalszym ciągu kupują atrakcyjne działki. Ceny utrzymują się na względnie stałym poziomie i prawdopodobnie pozostanie tak do końca br.