Informacje dnia

Drewniane domy – opłacalna inwestycja?

rowan-heuvel-51244-unsplash
Popularność domów z drewna nie jest jeszcze w naszym kraju zbyt duża. W dalszym ciągu króluje tradycyjne budownictwo, czyli domy murowane. Niemniej jednak z roku na rok przybywa zwolenników alternatywnych form budownictwa.

Domy z drewna – pomimo swojej obecnej niewielkiej popularności – stale przyciągają uwagę osób, które zdecydowały się na podjęcie budowy własnego domu. Inwestorzy coraz chętniej zgłębiają swoją wiedzę na temat alternatywnych form budownictwa, a jednym z nich jest właśnie budowa domu z drewna.

W jakiej technologii buduje się drewniane domy?

Wśród domów drewnianych wyróżniamy trzy rodzaje – domy drewniane tradycyjne, domy drewniane szkieletowe oraz domy z bali.
W przypadku domów drewnianych tradycyjnych poszczególne elementy budynku powstają jeszcze w hali produkcyjnej, a nie na placu budowy. Kiedy są gotowe, transportuje się je na działkę i tam montuje w całość. Tym sposobem powstaje budynek mieszkalny.
Chcąc wybudować tego typu dom o powierzchni np. 100 metrów kw., musielibyśmy liczyć się z kosztem ok. 75 tys. złotych. Mowa tutaj oczywiście o domu w stanie surowym zamkniętym.

W przypadku domów szkieletowych koszty mogą być jeszcze wyższe. Konstrukcja domu powstaje na działce. Podstawę domu stanowią drewniane belki, natomiast ściany budynku są wypełniane elementami drewnianymi lub drewnopodobnymi.
W tym przypadku, chcąc wybudować dom o powierzchni ok. 100 metrów kw., należy liczyć się z kosztem niemal dwukrotnie wyższym, niż w przypadku domów drewnianych tradycyjnych.

Trzecim, ostatni rodzajem domów drewnianych, są domy z bali. Ten rodzaj budownictwa wiąże się z najwyższymi kosztami budowy. Osoby, które decydują się na tę formę budowy, wybierają ją ze względu na spektakularny efekt. Domy z bali odznaczają się bowiem nietuzinkowym wyglądem – wspaniałe drewniane bale tworzą elewację budynku. Wygląd domu jest hołdem w kierunku natury, nawiązuje do ekologicznego stylu życia.
Za bliskość natury trzeba jednak zapłacić najwięcej. Koszt budowy domu z bali może wynieść ok. 170-190 tys. złotych. Za 100-metrowy budynek w stanie surowym zamkniętym.

Domy drewniane – zalety tej formy budownictwa

Drewniane domy mają swoich miłośników. Dostrzegają oni bowiem szereg zalet, jakie niesie ze sobą budowa domu z drewna. Przede wszystkim dom powstaje z surowca naturalnego, jakim jest drewno.
Kolejnym atutem jest bardzo krótki czas budowy, który – w zależności od wybranej technologii – zajmie najdłużej ok. 3 miesięcy, zaś najkrócej – około tygodnia czasu.
Kolejnym plusem jest fakt, że do budowy domu używa się wyłącznie suchych materiałów. Elementy domu są ze sobą łączone przy pomocy gwoździ oraz łączników wykonanych z metalu. Dzięki temu istnieje możliwość stawiania budynku na fundamentach nawet w okresie zimowym. Dla wielu osób jest to bardzo istotny czynnik.
Nie należy oczywiście zapominać o oryginalnym wyglądzie domu. O ile domy drewniane tradycyjne często pokrywane są zewnętrzną strukturą elewacyjną, o tyle domy z bali prezentują zawsze wspaniałe, naturalne drewno.

Budowa domu z drewna – ile to kosztuje?

Powyżej prezentowane szacunki cenowe to ceny za budowę domu z drewna w stanie surowym zamkniętym. Do ceny należy jeszcze doliczyć wszelkie pozostałe koszty, w tym np. położenie instalacji itp. Istotne są także koszty wykończenia. Sumując, może okazać się, że koszty budowy domu z drewna zrównają się z kosztami budowy tradycyjnego, murowanego domu. Co zatem przemawia na korzyść domów z drewna? Niewątpliwie będzie to przede wszystkim krótki czas budowy, uniezależniony od warunków pogodowych.
Wielu specjalistów uważa ponadto domy z drewna za bardziej trwałe oraz odznaczające się lepszą izolacyjnością. Wiele głosów przemawia również za ekologią takiego rozwiązania. Budowa domu z drewna pozwala uniknąć używania betonu i wielu materiałów budowlanych, posiadających w swoim składzie substancje chemiczne, co dla osób ceniących ekologię jest bardzo ważne.