Informacje dnia

Condo-apartamenty wciąż dobrą inwestycją

hotel nad morzemSystem condo, jeszcze kilka lat wstecz niezbyt popularny w Polsce, obecnie przeżywa prawdziwy rozkwit. W Stanach Zjednoczonych a także na Zachodzie Europy system condo jest popularny już od ponad 20 lat. To bardzo atrakcyjne rozwiązanie na pomnożenie własnego kapitału.

System condo to względnie atrakcyjny sposób na pomnożenie kapitału. Swoją popularność zawdzięcza po części temu, że inwestorem nie musi być osoba doskonale zorientowana w sytuacji na rynku czy wykształcona kierunkowo. Krótko mówiąc – właścicielem condo-inwestycji może być przeciętny Kowalski, o ile zasób jego portfela pozwoli mu na tego typu inwestycję.

Na czym w zasadzie polega zajęcie inwestora? Czy ulokowanie nie małej w końcu kwoty wymaga dużej wiedzy w temacie nieruchomości? Otóż nie.

Zadaniem inwestora jest utrzymywanie nieruchomości w należytym stanie technicznym i wizualnym. Jeśli inwestor nie dysponuje odpowiednią ilością czasu, może wynająć firmę, która w jego imieniu będzie zarządzała apartamentem. Może także zlecić osobie zewnętrznej/firmie (lub hotelowi, w którym znajduje się apartament) zarządzanie kalendarzem wynajmów. Rzeczywiste zaangażowanie czasowe inwestora jest więc zależne zarówno od zasobu jego portfela (dodatkowe usługi to większy koszt), jak również ustaleniu, jak bardzo w tę inwestycję chce on być zaangażowany.

Inwestor ma prawo korzystać ze swojego apartamentu przez kilkanaście-kilkadziesiąt dni w roku (w zależności od treści umowy, jaką podpisał z właścicielem nieruchomości). Przez pozostałe dni w roku inwestor przeznacza swój apartament na wynajem i czerpie z tego tytułu zyski finansowe (procent od ceny najmu apartamentu).

Można zatem zadać sobie pytanie, w czym tkwi haczyk i jakie jest ryzyko inwestycji w tego rodzaju apartament. Oczywiście, poza obiecywanym przez właścicieli tego typu nieruchomości dobrym zyskiem, istnieje także spore ryzyko. Apartamentowiec lub hotel może źle gospodarować, co przełoży się na mniejsze zyski z wynajmu. Do grupy ryzyka zalicza się także bankructwo apartamentowca czy hotelu. Nikt tak naprawdę nie może dać bowiem gwarancji, że włożone w inwestycję pieniądze się zwrócą i dodatkowo inwestycja ta przyniesie zyski. Może się również przytrafić, że ceny wynajmów na rynku drastycznie spadną i inwestor będzie otrzymywał mniejszy procent wynagrodzenia, niż wcześniej zakładał. Wszelkie wyliczenia itp. to w gruncie rzeczy szacunki.
Może się okazać, że budynek położony jest w mało atrakcyjnej z punktu widzenia klientów okolicy, lub że standard oferowanych pokoi jest nieodpowiedni. Czynników wpływających na powodzenie wynajmu jest wiele.

Jak zatem zainwestować w condo- bezpiecznie? W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na to, że tam gdzie klient, tam i pieniądz. Najmniej ryzykowne będą zatem apartamentowce i hotele zlokalizowane w miejscowościach wypoczynkowych, popularne i o dużym natężeniu turystycznym. System condo- najlepiej sprawdza się ponadto w dużych miastach, gdzie wynajmującymi są często pracownicy wyższego szczebla różnych przedsiębiorstw.

Ponadto lepiej ulokować pieniądze w duże inwestycje, których właściciel dysponuje odpowiednią ilością gotówki, aby podjąć szeroko zakrojone działania marketingowe. Dobrze jest także sprawdzić historię dewelopera. Im więcej condo-nieruchomości ma w swoim dorobku, tym łatwiej sprawdzić, na jakim poziomie funkcjonują one obecnie i wykalkulować, jaki jest poziom ryzyka. Historia ta podpowie nam również, czy deweloper ma duże doświadczenie i czy wie, gdzie budować lukratywne nieruchomości.

W Polsce bardzo dużo nowych condo-apartamentów powstaje w nadmorskich miejscowościach. Dużym powodzeniem cieszą się także  inwestycje w górach. Z cała pewnością miejscowości, które przyciągają największą liczbę turystów w skali roku, będą najbezpieczniejsze pod inwestycje tego typu.