komentarze, opinie, gospodarka

Ceny ofertowe a transakcyjne mieszkań w największych polskich miastach

Magdalena Paluch na k24
Ceny na rynku mieszkaniowym różnią się nie tylko w zależności od standardu i metrażu mieszkania, uzależnione są także od lokalizacji. NBP opracowało raport dotyczący wysokości tych cen, porównujący dodatkowo wysokość cen mieszkań wystawionych na sprzedaż z ostatecznymi cenami transakcyjnymi.

Ceny mieszkań w Polsce

Ceny mieszkań w naszym kraju są mocno zróżnicowane. Ich wysokość uzależniona jest od powierzchni lokalu mieszkalnego, rozkładu pomieszczeń, standardu wykończenia, lokalizacji oraz innych czynników, np. dodatkowych udogodnień (bliskość centrum miasta, ścieżki rekreacyjne itp.).

Najwięcej za metr kw. wydamy oczywiście w największych polskich miastach. Przoduje stolica, która w dalszym ciągu uważana jest za najbardziej atrakcyjną do zamieszkania.

Ceny mieszkań z rynku pierwotnego

– Warszawa

Warszawa nie schodzi z piedestału, jeśli chodzi o wysokość cen. Wg raportu NBP, w I kwartale br. cena ofertowa za metr kwadratowy mieszkania z rynku pierwotnego w stolicy wyniosła aż 9427 złotych. Co więcej, II kwartał przyniósł wzrost ceny ofertowej za metr kwadratowy do kwoty 9591 złotych. Ceny transakcyjne dowodzą jednak, że nowe mieszkanie w Warszawie można kupić nieco taniej. Jak czytamy w zestawieniu „Bazy cen nieruchomości mieszkaniowych BaRN”, w I kwartale 2019 roku średnia cena transakcyjna wyniosła 8771 złotych, natomiast w przypadku II kwartału średnia cena za metr kwadratowy mieszkania z rynku pierwotnego wyniosła 8932 złotych. Zastanawiać może, czy tendencja wzrostowa się utrzyma, co z pewnością pokażą dwa kolejne kwartały.

– Gdańsk

Według raportu Narodowego Banku Polskiego (NBP) w I kwartale 2019 roku za metr kwadratowy mieszkania w Gdańsku trzeba było zapłacić średnio 8267 złotych, natomiast w II kwartale średnia cena za metr kwadratowy wzrosła do 9033 złotych. Są to jednak ceny ofertowe. Z raportu wynika, że w przypadku cen transakcyjnych sytuacja wygląda już nieco inaczej.  Średnia cena transakcyjna w I kwartale 2019 roku wyniosła 8262 złotych, czyli nieco mniej, niż średnia ofertowa. W II kwartale natomiast średnia cena transakcyjna wyniosła 8288 złotych, co jest już znaczącą różnicą. W przypadku zakupu mieszkania o powierzchni 50 metrów kw. różnica w cenie ofertowej a transakcyjnej wynosiłaby ponad 38,5 tys. złotych.

– Gdynia

Gdynia znajduje się w cenowej czołówce, jeśli chodzi o segment mieszkań z rynku pierwotnego. Zgodnie z danymi z raportu NBP, w I kwartale 2019 roku średnia cena ofertowa wynosiła 9206 złotych, natomiast w II kwartale 9071 złotych. Możemy tu więc mówić o spadku ceny za metr kw.
Ceny transakcyjne udowadniają jednak, że mieszkania w Gdyni można kupić nieco taniej. W I kwartale 2019 roku średnia cena transakcyjna za metr kw. wyniosła 7990 złotych, zaś w II kwartale 2019 roku – 8181 złotych. Różnica w cenach ofertowych a transakcyjnych jest w przypadku tego miasta znaczna.

– Kraków

Dawna stolica Polski także utrzymuje się w cenowej czołówce, chociaż cena za metr kw. mieszkania jest tu już znacznie przystępniejsza. Zgodnie z danymi z raportu „Baza cen nieruchomości mieszkaniowych BaRN”, w I kwartale 2019 roku cena ofertowa za metr kwadratowy mieszkania wyniosła 7630 złotych. II kwartał br. przyniósł wzrost ceny ofertowej do kwoty średnio 7968 złotych za metr kw.
W przypadku cen transakcyjnych sytuacja przedstawiała się następująco: w I kwartale średnia cena za metr kw. mieszkania z rynku pierwotnego wyniosła 7370 zł, natomiast w II kwartale br. – 7775 złotych za metr kwadratowy. Różnica w średniej cenie ofertowej i transakcyjnej za metr kwadratowy mieszkania jest dość duża.

– Poznań

W Poznaniu w I kwartale br. średnia cena ofertowa wg. NBP wyniosła 7349 złotych za metr kwadratowy mieszkania z rynku pierwotnego. W II kwartale 2019 roku średnia cena za metr mieszkania spadła do kwoty 7228 złotych. Ceny transakcyjne są do siebie zbliżone w obu kwartałach. Średnia cena za metr kw. mieszkania w I kwartale wyniosła 7067 złotych, a w II kwartale – 7061 złotych. Podobnie jak w przypadku Krakowa, w Poznaniu ceny ofertowe i transakcyjne mocno różnią się od siebie, z korzyścią dla kupujących.

– Wrocław

Wrocław oferuje już nieco przystępniejsze ceny mieszkań z rynku pierwotnego. Jak pokazuje raport NBP, w I kwartale 2019 roku cena ofertowa za metr kwadratowy mieszkania z rynku pierwotnego wyniosła 7457 złotych, zaś w Ii kwartale średnia cena ofertowa wzrosła do kwoty 7636 złotych. Ceny transakcyjne ukazują duży rozstrzał cenowy w i kwartale br. Średnia cena za metr kw. mieszkania w i kwartale wyniosła bowiem 7032 złotych. Kupując mieszkanie o powierzchni 50 metrów kw., mamy do czynienia z różnicą w cenie na poziomie ponad 21 tys. złotych. W II kwartale różnica w cenie nie jest już tak mocno widoczna. Średnia cena za metr kw. w przypadku II kwartału wyniosła bowiem 7432 złotych, co także oznacza dużą różnicę, jednak nie tak dużą, jak w pierwszych trzech miesiącach tego roku.

– Katowice

Katowice zamykają cenową czołówkę wśród dużych miast. Jak pokazuje baza NBP, w I kwartale 2019 roku średnia cena ofertowa za metr kwadratowy wynosiła 6418 złotych, natomiast w II kwartale 2019 roku – 6548 złotych za metr kwadratowy. Jeśli chodzi o ceny transakcyjne, to w I kwartale br. za metr kwadratowy mieszkania w Katowicach trzeba było zapłacić średnio 6539 złotych, zaś w II kwartale – 6275 złotych.

warszawa

Ceny mieszkań z rynku wtórnego

Baza cen nieruchomości mieszkaniowych BaRN Narodowego Banku Polskiego powstaje dzięki dobrowolnemu przekazywaniu danych przez pośredników w obrocie nieruchomościami oraz deweloperów przy zaangażowaniu oddziałów okręgowych NBP.
W przypadku średnich cen ofertowych i transakcyjnych- według danych zgromadzonych w poniżej wspomnianej bazie – ceny za metr kwadratowy mieszkania z rynku wtórnego przedstawiają się następująco:

– Warszawa

W I kwartale 2019 roku średnia cena za metr kwadratowy mieszkania wyniosła aż 10 294 złotych, przebijając stawki na rynku pierwotnym. Taka sama sytuacja powtórzyła się w II kwartale br., kiedy to średnia cena za metr kw. mieszkania z rynku wtórnego wyniosła 10 567 złotych.
Ceny transakcyjne studzą jednak cenowe oczekiwania sprzedających. Średnia cena transakcyjna za metr kw. mieszkania w I kwartale br. wyniosła 8501 złotych, a w II kwartale br. – 8610 złotych.

– Gdańsk

Rynek wtórny w Gdańsku także trzyma wysoki poziom cenowy. Średnie ceny ofertowe za metr kw. mieszkania wyniosły: w I kwartale 2019 roku – 9415 złotych, natomiast w II kwartale br. – 9345 złotych. Ceny transakcyjne natomiast przedstawiały się następująco: w I kwartale średnia cena transakcyjna za metr kw. mieszkania używanego wyniosła 7351 złotych, a w II kwartale br. – 7823 złotych.

– Gdynia

Ceny ofertowe w Gdyni przedstawiały się bardziej korzystnie dla kupujących, niż w Gdańsku. W I kwartale 2019 roku średnia cena ofertowa za metr. kw. mieszkania wyniosła 8668 złotych, zaś w II kwartale – 9440 złotych. Ceny transakcyjne zweryfikowały rynek, pokazując, za ile rzeczywiście można kupić mieszkanie w Gdyni. W I kwartale br. średnia cena ofertowa za metr kw. mieszkania wyniosła 6810 złotych, natomiast w II kwartale br. – 7081 złotych.

– Kraków

W Krakowie średnie ceny ofertowe za metr kwadratowy mieszkania z rynku pierwotnego przedstawiały się następująco: w I kwartale 2019 roku – 8697 złotych, w II kwartale 2019 roku – 8899 złotych. Natomiast średnie ceny transakcyjne za metr. kw. mieszkania w przypadku Krakowa przedstawiały się w następującej wysokości: w I kwartale 2019 roku – 6626 złotych, w II kwartale 2019 roku – 6956 złotych.

– Poznań

W przypadku cen ofertowych, mieszkania w Poznaniu wyceniano średnio w następujących wysokościach: w I kwartale br. – 6960 złotych za metr. kw. mieszkania; w II kwartale -7073 złotych za metr kw. Ceny transakcyjne okazały się niższe od oczekiwanych przez sprzedających. W I kwartale br. cena transakcyjna za metr kwadratowy mieszkania z rynku wtórnego wyniosła 5953 złotych, zaś w II kwartale br. – 6194 złotych.

– Wrocław

Ceny ofertowe we Wrocławiu przedstawiały się następująco; w I kwartale br. – średnio 7339 złotych za metr. kw. mieszkania, w II kwartale – średnio 7441 złotych za metr kw. mieszkania.
Ceny transakcyjne okazały się niższe i wyniosły: w I kwartale br. – średnio 6267 złotych za metr kw. mieszkania z rynku wtórnego; w II kwartale – średnio 6482 złotych za metr kw. mieszkania z rynku wtórnego.

– Katowice

Katowicki rynek wtórny obrazuje najniższe w zestawieniu ceny ofertowe, które wyniosły: w I kwartale br. – średnio 4953 złotych za metr. kw. mieszkania, w II kwartale – średnio 4750 złotych za metr kw. mieszkania. Ceny transakcyjne na rynku wtórnym okazały się być jeszcze niższe i wynosiły: w I kwartale br. – średnio 4438 złotych za metr. kw. mieszkania, w II kwartale br. – średnio 4521 złotych za metr. kw. mieszkania.

Magdalena Paluch
Redaktor Naczelna
Komercja24.pl