Informacje dnia

Ceny działek budowlanych w największych miastach Polski

jaaa3

Wysoka koniunktura na rynku mieszkaniowym pociąga za sobą wzrost cen działek budowlanych. Z danych analityków WGN wynika, że na największych rynkach kraju od początku roku działki podrożały średnio o około 5 – 7 proc. Najwyższe wyceny uzyskują grunty umożliwiające realizację projektów wielorodzinnych i komercyjnych.

Deweloperzy ostro rywalizują o atrakcyjne tereny pod inwestycje. To zrozumiałe, biorąc pod uwagę jak duża jest obecnie podaż na rynku mieszkaniowym. Mówimy o historycznych rekordach. Jak informuje GUS – w okresie od stycznia do końca października 2017 w budowie pozostawało ponad 87 tysięcy mieszkań na sprzedaż. Jest to liczba aż o 23 proc. wyższa niż w tym samym okresie rok wcześniej. Jeśli chodzi o pozwolenia na budowę – deweloperzy uzyskali ponad 109 tys. – aż o 27 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku 2016.

Świetna koniunktura na rynku mieszkaniowym i rekordowa podaż pociągają za sobą ostrą rywalizację o działki budowlane, co przekłada się na wzrost cen. Wg analityków WGN stawki rosną od początku tego roku. Jedynie latem okresowo spadły, natomiast na jesień przyszło odbicie. Najdroższe rynki to oczywiście duże miasta, gdzie mieszkaniowy rynek pierwotny jest najsilniejszy. Jeśli chodzi o typy działek budowlanych – najwyższe wyceny uzyskują dobrze zlokalizowane tereny umożliwiające realizację projektów wielorodzinnych i komercyjnych.

W tym tekście krótko omówimy ceny w wybranych lokalizacjach największych miast Polski.

Warszawa

Średnie ceny działek budowlanych w stolicy wynoszą około 650 – 700 zł/mkw. Za grunty o potencjale komercyjnym trzeba zapłacić nawet 10 razy więcej. Drogie lokalizacje to m.in. Wilanów, Praga – Południe, Mokotów. Tu możemy spotkać ceny rzędu 800 – 1000 zł/mkw. Grunty inwestycyjne będą kosztować po kilka tysięcy złotych od metra. Tańsze są peryferyjne dzielnice miasta i miejscowości satelickie. W bliskich okolicach Warszawy przeciętne ceny wynoszą około 300 – 500 zł/mkw. za grunty pod zabudowę jednorodzinną.

Kraków

Średnie ceny wynoszą tu około 450 – 550 zł/mkw. Oczywiście grunty inwestycyjne są wyceniane wielokrotnie wyżej. Wśród cenionych lokalizacji na pewno należy wymienić Wolę Justowską. Drogie są jednak ogólnie działki umożliwiające zabudowę w promieniu do 5 km od ścisłego centrum. Tańsze pozostają rejony peryferyjne m.in. Swoszowice, Nowa Huta, Bieżanów – Prokocim.

Poznań

Jest nieco tańszym rynkiem od Krakowa – z cenami na poziomie 350 – 450 zł/mkw. Najdroższe działki budowlane to rejony blisko centrum – m.in. na Grunwaldzie. Tańsze są północne rubieże miasta. W takich rejonach jak Morasko czy Piątkowo można spotkać oferty sprzedaży działek nawet w stawkach poniżej 100 zł/mkw.

Wrocław

To trzeci pod względem wysokości cen rynek nieruchomości w Polsce – po Warszawie i Krakowie. Stawki w segmencie działek budowlanych wynoszą tu około 400 – 450 zł/mkw. Drogie są zwłaszcza południowe rejony miasta, takie jak Wojszyce, Ołtaszyn, Klecina, Oporów. Wyższe wyceny spotkamy także na zachodzie, w rejonie dalszej Fabrycznej – przy obwodnicy autostradowej. Tańsza jest północ – m.in. Psie Pole i Kowale. Tu ceny działek pod zabudowę jednorodzinną spadają poniżej 200 zł/mkw.

Gdańsk

Średnie ceny w stolicy województwa pomorskiego wynoszą około 300 – 400 zł/mkw. Najdroższe są działki pod projekty wielorodzinne – zwłaszcza w pasie nadmorskim i blisko centrum. W takich lokalizacjach wyceny będą nawet 10 – krotnie wyższe. Wśród gdańskich lokalizacji dość dużą popularnością cieszy się Osowa i tam ceny działek mogą być podwyższone. Do tanich rejonów miasta należy natomiast Orunia.

Łódź

To najtańsze pod względem cen nieruchomości miasto w naszym zestawieniu. Łódź ma mieszkania wyraźnie tańsze od takich ośrodków jak Kraków, Wrocław, Poznań czy Gdańsk. To samo dotyczy cen działek budowlanych. Z danych analityków WGN wynika, że średnie stawki w Łodzi wynoszą około 200 zł/mkw., przy czym średni poziom zawyżają tereny inwestycyjne, pod zabudowę wielorodzinną czy komercyjną. Ceny za działki budowlane pod zabudowę jednorodzinną są znacznie niższe. W Łodzi Górnej za metr kwadratowy płaci się średnio 150 zł. Jeśli chodzi natomiast o Bałuty – często spotyka się tu wyceny nawet poniżej 100 zł/mkw.


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora