Architektura i design

Centrum handlowe w Częstochowie z największą ścianą wodną na świecie

Ściana wodna w Galerii Jurajskiej, fot. Galeria Jurajska (3)
Od kilku dni w Galerii Jurajskiej w Częstochowie podziwiać można innowacyjny projekt. Powstała tam największa na świecie ściana wodna, na której zawisł olbrzymi zegar. Niecodzienna konstrukcja ma szansę trafić do Księgi Rekordów Guinnessa.

Ma ponad 100 m kw. powierzchni, 15 metrów wysokość i dziennie leje się z niej hektolitry wykorzystywanej na okrągło wody. Sztuczny wodospad spływa po 24 szklanych panelach, jakie zamontowano na specjalnie przygotowanej stalowej konstrukcji. W sumie do stworzenia atrakcji zużyto aż 6 ton hartowanego szkła.

To jedyna tak duża ściana wodna w Polsce i obecnie największa, jaka kiedykolwiek powstała na świecie. Przy jej konstruowaniu przez ponad 2 miesiące pracował zespół składający się z hydrologów, inżynierów i architektów. Sam montaż maszynowni i stalowego szkieletu zajął kilka miesięcy i wymagał sprowadzenia specjalnych maszyn. Także zegar dla którego tłem jest ściana wodna to osiągnięcie współczesnej inżynierii, którego efektem jest wizjonerska konstrukcja, jakiej nie ma nigdzie w kraju” – mówi Roman Bugajczyk, dyrektor Galerii Jurajskiej.

Skala projektu sprawiła, że jego realizatorzy zaczęli już ubiegać się o wpis do Księgi Rekordów Guinnessa.