Informacje dnia

BNP Paribas Real Estate wspiera Fifth Wall w procesie wprowadzenia pierwszego funduszu PropTech firmy na rynek europejski

uscisk reki
Fifth Wall, największa na świecie firma venture capital, której głównym obszarem działalności są rozwiązania technologiczne dla branży nieruchomości, podjęła współpracę z BNP Paribas Real Estate w zakresie rozpoczęcia działalności firmy na rynku europejskim poprzez wprowadzenie na niego Fifth Wall Real Estate Technology European Fund  („Fundusz”), pierwszego europejskiego funduszu PropTech firmy. Ta kalifornijska firma założona w  2016 roku  zarządza  ponad 1,2  mld dolarów pozyskanych od interesariuszy z branży nieruchomości za pośrednictwem kilku funduszy. Inwestycja w  Fundusz jest dla BNP Paribas Real Estate posunięciem o strategicznym znaczeniu opartym na założeniu, iż innowacyjne rozwiązania technologiczne będą w przyszłości odgrywać kluczową rolę w tworzeniu lepszych budynków i miast.

Wprowadzenie Funduszu na europejski rynek jest kolejnym ważnym krokiem w realizacji strategii Fifth Wall możliwym dzięki sukcesowi odniesionemu przez firmę na rynku północnoamerykańskim, a otwierającym europejskim firmom drzwi do USA i poza nimi.
Działalność Funduszu ma na celu przede wszystkim identyfikację i inwestowanie w najbardziej obiecujące europejskie startupy z branży PropTech oraz przyśpieszenie wdrażania europejskich innowacji w dziedzinie nieruchomości, tym samym powielając skuteczny schemat działania wdrożony przez utworzone wcześniej fundusze Fifth Wall skupiające się głównie na inwestowaniu w startupy mające swoje siedziby w USA.
Sytuacja kryzysowa w sferze zdrowia publicznego stała się katalizatorem pewnych trendów jeszcze przed pandemią COVID-19, w tym cyfryzacji, gospodarki niskoemisyjnej i zwinnej metodyki pracy, czyli we wszystkich obszarach, w odniesieniu do których BNP PRE przyjmuje stanowisko, iż rozwiązania technologiczne będą mieć kluczowe znaczenie dla ich propagowania i dalszego rozwoju w ich zakresie.
Partnerstwo z Fifth Wall pozwoli BNP Paribas Real Estate zidentyfikować innowacyjne rozwiązania technologiczne i potencjalnych partnerów, dzięki którym spółka będzie mogła świadczyć usługi na rzecz swoich klientów
w efektywniejszy sposób. Przyczyni się to do wzmocnienia istniejącej kultury innowacyjności i wspierania rozwoju wydajniejszych środowisk zbudowanych, a jednocześnie usprawni zarządzanie budynkami i w pozytywny sposób wpłynie na doświadczenie użytkownika.
Ponadto w ramach współpracy BNP Paribas Real Estate i Fifth Wall będą szukać możliwości współinwestowania w innowacyjne rozwiązania oraz badać potencjał podjęcia współpracy gospodarczej z innymi podmiotami.
Oprócz zaangażowania obu firm w technologię, kolejną kwestią niezmiernie ważną dla obydwu organizacji jest idea odpowiedzialności biznesu w zakresie aspektów środowiskowych i społecznych. Fifth Wall został przyznany certyfikat B Corp, czyli certyfikacja dla firm spełniających najwyższe standardy w zakresie potwierdzonych inicjatyw społecznych i środowiskowych prowadzących przez organizację.

Zaangażowanie w nowy fundusz europejski Fifth Wall wyznacza kolejny etap w rozwoju ekosystemu naszej organizacji, co jest kluczowe dla wdrożenia naszej strategii innowacyjności. Uruchomienie tego funduszu inwestycyjnego pozwoli nam wspierać dalszy rozwój międzynarodowych startupów z branży PropTech, z którymi w ostatnich latach mieliśmy okazję nawiązać korzystne z punktu widzenia obydwu stron partnerstwa, a także rozwiązania proponowane przez nie na terenie Europy. Ponadto innowacyjne rozwiązania oferowane przez te postępowe firmy otwierają również nowe możliwości przed naszymi klientami i sektorem nieruchomości. Konieczność podjęcia pewnych działań na czas obecnego bezprecedensowego kryzysu pokazuje, iż ten strategiczny krok sprawi, że będziemy lepiej przygotowani do sprostania nowym wyzwaniom i stworzenia lepszych miejsc do życia i pracy w przyszłości.

W momencie powstawania Fifth Wall w 2016 roku amerykańskie firmy działające w sektorze nieruchomości zaczynały dopiero dostrzegać, iż inwestowanie w technologię jest niezbędne dla przyszłości ich działalności. W ciągu ostatnich trzech lat ten sam proces zaczął zachodzić w Europie, a teraz w grupie podmiotów wspierających Fifth Wall na całym świecie, która obecnie obejmuje 60 inwestorów z sektora nieruchomości z 14 krajów takich jak Wielka Brytania, Francja, Hiszpania, Niemcy i Finlandia, z radością witamy również BNP Paribas Real Estate. Cieszymy się na współpracę z BNP Paribas Real Estate mającą na celu transformację działalności tej organizacji poprzez technologię i innowację.

Brendan Wallace, Współzałożyciel i Partner Zarządzający Fifth Wall

 Cieszymy się, że w ramach grupy naszych inwestorów europejskich z branży nieruchomości możemy teraz współpracować z BNP Paribas Real Estate. Współpraca ta ma na celu identyfikację, inwestowanie w oraz wspieranie najbardziej innowacyjnych rozwiązań technologicznych dla branży nieruchomości, czyli z tzw. obszaru PropTech, mających szansę zrewolucjonizować branżę. Uważamy, że europejski rynek PropTech jest niedoceniany i istnieje tu jeszcze ogromne pole do rozwoju. Z niecierpliwością czekamy na inwestycje w nową generację wizjonerskich przedsiębiorców, których działalność może przynieść korzyści BNP Paribas Real Estate i całemu globalnemu ekosystemowi PropTech.

Roelof Opperman, Dyrektor Zarządzający Fifth Wall.

Źródło: BNP Paribas Real Estate.


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora