rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

Biurowce w przebudowie – nieruchomości inwestycyjne dostosowują się do najnowszych standardów rynkowych

alex-knight-309862-unsplash
Nieruchomości inwestycyjne dostosowują się do najnowszych standardów rynkowych. Nie dziwi więc fakt, że wiele biurowców na terenie całego kraju jest obecnie w przebudowie. Ich właściciele starają się dogonić trendy, aby utrzymać zainteresowanie swoimi obiektami komercyjnymi wśród najemców.

Spis treści:
Pandemia kontra rynek nieruchomości komercyjnych
Nieruchomości komercyjne walczą o najemców
Nowoczesne biurowce – co obecnie mogą zaoferować nieruchomości inwestycyjne?
Nieruchomości biurowe w przebudowie
Rok 2022 dla rynku nieruchomości inwestycyjnych

Pandemia kontra rynek nieruchomości komercyjnych
Biurowce walczą o zainteresowanie najemców. Tak było zawsze, jednak odkąd w Polsce wybuchła pandemia koronawirusa i ogłoszono czasowy lockdown, sytuacja się zaogniła. Wielu przedsiębiorców podjęło bowiem decyzję o czasowej rezygnacji z wynajmowania biura. Pracownicy byli z urzędu oddelegowaniu do pracy zdalnej, zatem nieruchomości biurowe szybko opustoszały. Nawet po zniesieniu lockdownu część pracowników etatowych pozostała na pracy zdalnej. Popularna stała się też praca w systemie hybrydowym, dzięki której nawet kilku pracowników może naprzemiennie korzystać z biurka do pracy. To w sposób naturalny przełożyło się na zmniejszenie zapotrzebowania na biura na wynajem.

Nieruchomości komercyjne walczą o najemców
Obecnie biurowce starają się przyciągnąć do siebie jak największą liczbę nowych najemców, aby dopiąć proces komercjalizacji obiektu. Nie da się również ukryć, że właściciele nieruchomości biurowych walczą nie tylko o nowe umowy najmu, ale również starają się zatrzymać przy sobie dotychczasowych najemców. Konkurencja ma rynku jest spora, a pomimo trudnej sytuacji na rynku nieruchomości, deweloperzy cały czas dostarczają nowe obiekty komercyjne o charakterze biurowym. W efekcie starsze biurowce tracą na atrakcyjności w oczach najemców.
Aby zatrzymać ich przy sobie a także zainteresować ofertą innych potencjalnych najemców, właściciele biurowców często podejmują decyzję o ich modernizacji.

Nowoczesne biurowce – co obecnie mogą zaoferować nieruchomości inwestycyjne?
W chwili obecnej bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się elastyczne powierzchnie biurowe. Oferują one często dopasowane przestrzenie, których powierzchnię – w zależności od aktualnych potrzeb najemcy – można zmniejszać lub zwiększać. Właściciele biurowców oferują też często bardziej atrakcyjne, elastyczne umowy najmu. Możliwość renegocjacji warunków i aneksowania umowy nawet w krótkim czasie od jej podpisania, a do tego brak obciążenia wysokimi karami umownymi, to dla najemców bardzo duża zaleta.

Poza dopasowaną umową, najemców interesują również nowoczesne udogodnienia, jakie oferuje obiekt. Klimatyzacja, winda w budynku, ochrona i całodobowy monitoring to już podstawa w bardziej nowoczesnych biurowcach. Dużą zaletą jest też przestronne, reprezentatywne lobby, które przyjmie klientów i kontrahentów przed spotkaniem biznesowym. Istotny jest także dostęp do nowoczesnych sal konferencyjnych, wyposażonych w sprzęt umożliwiający odbycie nie tylko standardowego spotkania biznesowego, ale również wideokonferencji.
Bardzo dużym atutem, zwłaszcza w przypadku największych polskich miast, jest zapewnienie miejsca do parkowania. Idealnie, jeśli z parkingu mogą skorzystać zarówno pracownicy, jak i klienci najemców.

Coraz częściej pod uwagę brane jest również to, czy nieruchomości komercyjne oferujące biura na wynajem posiadają certyfikat LEED lub BREAAM, które są dwoma z najpopularniejszych systemów certyfikacji ekologicznej.

Kolejną rzeczą, na jaką obecnie najemcy zwracają często uwagę, jest możliwość podzielenia powierzchni biurowej na mniejsze gabinety. W dobie trwającej pandemii wielu osobom rozwiązanie takie wydaje się bardziej bezpieczne i komfortowe. Pracownicy, którzy nie mają ze sobą kontaktu, są bowiem mniej narażeni na ryzyko zachorowania, co również z ich punktu widzenia stanowi ogromną wartość dodaną.

alexander-pemberton-95212-unsplash

 

Nieruchomości biurowe w przebudowie
Biurowiec L’Uni we Wrocławiu jest przykładem nieruchomości komercyjnej, która podąża z duchem czasu. Obiekt mieści się w dzielnicy Stare Miasto, wzdłuż ulicy Grodzkiej. Budynek pochodzi z 1866 roku, a obecnie trwa jego adaptacja na potrzeby biurowe. Zapewni on nowoczesne powierzchnie biurowe w standardzie klasy A do wynajęcia. Na czterech kondygnacjach naziemnych znajduje się niemal 4 tysiące metrów kw. powierzchni. Największa część nieruchomości, czyli około 3,3 tysiąca metrów kw. powierzchni, zostanie przeznaczona na biura do wynajęcia. Zakończenie przebudowy wrocławskiej nieruchomości komercyjnej planowane jest na połowę bieżącego roku.

O tym, że istotne jest nie tylko wnętrze biurowca, ale również jego fasada, wie każdy inwestor. Dlatego budynek Biprowłóku w Łodzi przechodzi obecnie modernizację. Nieruchomość komercyjna mieści się w łódzkiej dzielnicy Śródmieście, przy ulicy Piłsudskiego. Obiekt pochodzi z 1972 roku, nic więc dziwnego, że jego właściciel podjął decyzję o odświeżeniu elewacji. Łódzki biurowiec liczy 17 kondygnacji i oferuje liczną przestrzeń biurową. Po renowacji budynek stanie się bardziej nowoczesny i będzie bardziej dopasowany do okolicznych obiektów o charakterze komercyjnym. Zakończenie przebudowy planowane jest na koniec drugiego kwartału 2022 roku.

Biurowiec Palazzo Murano to kolejna nieruchomość komercyjna, która przechodzi proces modernizacji. Obiekt mieści się w Warszawie, w dzielnicy Śródmieście, przy ulicy Zamenhofa. Budynek otoczony jest innymi biurowcami, dlatego firma Landeskrone postanowiła zainwestować w remont nieruchomości komercyjnej, aby w dalszym ciągu była ona atrakcyjna dla najemców na tle konkurencji. Remont budynku rozpoczął się na początku 2019 roku. Na użytkowej powierzchni 2 tysięcy metrów kw. najemcy mają możliwość wynajęcia powierzchni biurowych już od 40 metrów kw.

Biurowiec Wilczak 45 to kolejny przykład nieruchomości inwestycyjnej, która dostosowuje się do nowoczesnych trendów rynkowych. Biurowiec znajduje się u zbiegu ulic Wilczak i Hawelańskiej w Poznaniu. Modernizacja nieruchomości obejmuje przebudowę i rozbudowę obiektu biurowego. Prace modernizacyjne rozpoczęły się na początku drugiego kwartału 2020 roku i mają się ku końcowi. Na sześciu kondygnacjach nieruchomość komercyjna oferuje 4,5 tysiąca metrów kw. powierzchni użytkowej do wynajęcia. Generalnym wykonawcą biurowca w Poznaniu jest Przedsiębiorstwo Techniczno Budowlane Nickel. Z kolei projekt nieruchomości powstał w pracowni Sterzyński Sucharski EASST.COM.

Rok 2022 dla rynku nieruchomości inwestycyjnych
W bieżącym roku możemy spodziewać się jeszcze wielu projektów modernizacyjnych, których celem jest unowocześnienie obiektów biurowych. Wymagania najemców zwiększają się z roku na rok, a w obliczu pandemii przedsiębiorcy zwracają dużą uwagę na kwestię bezpieczeństwa w obiekcie. Na rynku cały czas przybywa też nowych biurowców, które automatycznie stają się poważnym konkurentem dla starszych obiektów. Z tego względu ich właściciele nie ustają w dopasowywaniu swoich biurowców do nowszych standardów. Przy modernizacjach pod uwagę brane jest nie tylko wnętrze obiektu, ale również jego elewacja, która stanowi swego rodzaju wizytówkę nieruchomości komercyjnej, a także jej najemców. Sektor biurowy zdecydowanie podnosi się z kolan po okresie zastoju, jaki przyniosła mu pandemia wirusa COVID-19.

 

Redakcja
Komercja24.pl


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora