rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

Biurowa Łódź coraz bardziej atrakcyjna – przybywa nowoczesnych nieruchomości komercyjnych

dominik-vanyi-469309-unsplash
Biurowa Łódź coraz bardziej atrakcyjna. W regionie stale przybywa nowoczesnych nieruchomości komercyjnych. Nie brakuje przedsiębiorców chętnych do wynajęcia nowoczesnych powierzchni biurowych. Deweloperzy zdają się dostrzegać to zapotrzebowanie i stale realizują kolejne biurowe projekty. Dzięki temu biznesowa Łódź umacnia swoją pozycję na rynku nieruchomości inwestycyjnych w kraju.

Spis treści:
Łódzki sektor biurowy wciąż się rozwija
Inwestycje komercyjne, które zasilą szeregi biurowych obiektów w Łodzi
Inwestycje komercyjne o charakterze biurowym realizowane na terenie Łodzi
Biura na wynajem – czego oczekują najemcy?
Open-space idzie w odstawkę?
Certyfikat zaletą dla nieruchomości inwestycyjnych

Łódzki sektor biurowy wciąż się rozwija

Stolica województwa łódzkiego cały czas udowadnia, że jest ważnym miastem, jeśli chodzi o inwestycje komercyjne w sektorze biurowym. Stale zwiększa się tu liczba nowych inwestycji, które względnie szybko zapełniają się nowymi najemcami. Wiele obiektów zostało już ukończonych i oddanych do użytku. Część biurowców, które zostały wybudowane kilkanaście lat temu, przechodzi obecnie proces modernizacji, aby sprostać bieżącym oczekiwaniom najemców. Przybywa także liczba zatwierdzonych do realizacji inwestycji co stanowi dowód na to, że zapotrzebowanie na nowoczesne powierzchnie magazynowe w tym mieście utrzymuje się obecnie na zadowalającym poziomie.

Inwestycje komercyjne, które zasilą szeregi biurowych obiektów w Łodzi

Obecnie w Łodzi w realizacji jest całkiem sporo inwestycji biurowych, które dostarczą na rynek nowoczesne powierzchnie do wynajęcia. Nie brakuje również nieruchomości własnościowych, jednak te – w porównaniu z rynkiem najmu – są znacznie mniej popularne. Miasto stale zwiększa swoją atrakcyjność w oczach przedsiębiorców, co sprawia, że zyskuje coraz bardziej biznesową wizytówkę. To z kolei przyciąga kolejnych potencjalnych najemców, którzy właśnie w województwie łódzkim planują rozwijać swoje biznesy.

Inwestycje komercyjne o charakterze biurowym realizowane na terenie Łodzi

W Łodzi stale przybywa nowoczesnych obiektów komercyjnych, które mają do zaoferowania nowoczesne powierzchnie biurowe. Dobrym przykładem takiego projektu inwestycyjnego może być chociażby biurowiec P22, który powstanie w Łodzi. Projekt, który jest już zatwierdzony, na zostać wybudowany przy zbiegu ulic Piłsudskiego 22 i Sienkiewicza 62. Biurowiec ma domyślnie liczyć czternaście kondygnacji, a jego powierzchnia użytkowa wyniesie ponad 23 tysiące metrów kwadratowych. Biurowiec P22 to projekt inwestycyjny spółek Budomal z Łodzi w kooperacji z deweloperem Ghelamco Poland. Dodatkowo obiekt zaoferuje powierzchnie handlowo-usługowe do wynajęcia. Termin zakończenia budowy i oddania inwestycji do użytku nie został jeszcze konkretnie ustalony.
W maju 2019 roku Mostostal Warszawa i Cross Point C Sp. z o.o. podpisały umowę na realizację kolejnego budynku wchodzącego w skład kompleksu biurowego Cross Point w Łodzi – Cross Point C. Wartość umowy opiewa na 31,31 mln PLN brutto. Jest to inwestycja spod szyldu firmy Mermaid Capital Sp. z o.o. Całkowita powierzchnia biurowego budynku wynosi 8208,30 metrów kwadratowych. Budynek biurowy Cross Point C powstaje w Łodzi w dzielnicy Widzew przy ulicy Rydza-Śmigłego. Poza nowoczesnymi powierzchniami biurowymi w standardzie technicznym klasy A, obiekt zaoferuje również lokale handlowe i usługowe, na które inwestor przeznaczył 200 metrów kwadratowych powierzchni. Obiekt będzie liczył siedem kondygnacji naziemnych. W ramach realizacji powstaną również miejsca parkingowe.
Na terenie Łodzi realizowane jest również inna, ciekawa inwestycja komercyjna – biurowiec Fabryczna Office. Obiekt zostanie wybudowany w łódzkiej dzielnicy Śródmieście, a dokładnie zlokalizowany będzie przy ulicy Kilińskiego 59/63. Powierzchnia użytkowa budynku biurowego wyniesie 31000 metrów kwadratowych powierzchni, z czego największą część zajmie powierzchnia biurowa, na którą przeznaczone zostanie 27000 metrów kwadratowych powierzchni. Znacznie mniej, bo 4000 metrów kwadratowych powierzchni, zostanie przeznaczonych pod lokale handlowe. Za projekt architektoniczny biurowca Fabryczna Office odpowiada holenderska pracownia MVRDV. Inwestorem projektu jest Grupa Intern-Bud, natomiast wyłącznym agentem jest firma Cushman & Wakefield. Łódzki biurowiec Fabryczna Office. Ma zostać oddany do użytku w 2023 roku.

Biura na wynajem – czego oczekują najemcy?

Obecnie wymagania najemców względem biur na wynajem przechodzą metamorfozę. Coraz większą popularnością cieszą się nowoczesne biurowce, które oferują bezpieczne i sterylne środowisko pracy. Stały serwis sprzątający, przestronne gabinety biurowe, korytarze wyposażone w dozowniki z płynem dezynfekującym itp., to tylko niektóre kryteria, jakie najemcy zaczęli brać pod uwagę po wybuchu pandemii koronawirusa w całym kraju. Obecnie bezpieczeństwo pracowników odgrywa kluczową rolę, w efekcie czego przedsiębiorcy starają się wynajmować takie biura, które to bezpieczeństwo im zapewni.
Rosnącym zainteresowaniem ze strony najemców cieszą się biura na wynajem, które oferują mniejsze gabinety, przeznaczone dla jednego lub dwóch pracowników. Takie rozwiązanie nie tylko nie wystawia pracowników na niepotrzebny kontakt z innymi, ale przede wszystkim zapewnia komfortowe warunki pracy w spokoju i ciszy.

Open-space idzie w odstawkę?

Można by przypuszczać, że po zwiększeniu się popularności biur gabinetowych, powierzchnie typu open-space całkowicie pójdą w odstawkę. Takie twierdzenie byłoby jednak dużą przesadą. Przestronne powierzchnie wspólne w dalszym ciągu cieszą się uznaniem wśród przedsiębiorstw, gdzie panuje domowa atmosfera, i gdzie płynna komunikacja pomiędzy pracownikami jest kluczowym elementem. Niewątpliwą zaletą powierzchni biurowych typu open-space jest właśnie to, że umożliwiają one pracownikom swobodną i bezpośrednią komunikację, co automatycznie eliminuje korporacyjny system wymiany maili i telefonów, co często pochłania zbędnie zbyt dużą ilość czasu. Niewątpliwie więc biura oferujące przestronne powierzchnie typu open-space również zachowają swoich zwolenników.

Certyfikat zaletą dla nieruchomości inwestycyjnych

Biurowce, które mogą poszczycić się certyfikatem, często szybciej znajdują najemców i dopinają proces komercjalizacji. W Polsce popularne są dwa rodzaje certyfikatów. Pierwszym z nich jest BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method), czyli system certyfikacji wielokryterialnej budynków. Ten system certyfikacji jest obecnie jednym z najczęściej stosowanych do oceny budynków pod kątem ich ekologiczności, nie tylko w Polsce, ale w całej Europie.
Drugim certyfikatem, który cieszy się w naszym kraju uznaniem, jest system oceny wielokryterialnej budynków LEED (Leadership in Energy and Environmental Design). Oceny w ramach tego certyfikatu dokonuje się na podstawie pięciu kryteriów, a są nimi: Oceny dokonuje się na podstawie pięciu głównych kryteriów: zrównoważona lokalizacja inwestycji komercyjnej, efektywność gospodarki wodnej, wykorzystanie energii i atmosfery, wykorzystanie materiałów i zasobów a także jakość środowiska wewnętrznego.
Posiadanie przez biurowiec któregoś z tych certyfikatów (a najlepiej obydwu) pozwala inwestycji na nazywanie się „zielonym biurowcem”, co stanowi dowód na ekologiczność projektu. Dla wielu najemców jest to bardzo znacząca wartość dodana.

Redakcja
Komercja24.pl


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora