komentarze, opinie, gospodarka

Biura klasy A czy B?

WizualizacjaKażda powierzchnia biurowa podlega klasyfikacji na podstawie elementów takich jak lokalizacja, ilość miejsc parkingowych czy standard wykończenia i aranżacja. Nadanie inwestycji wyższej klasy powoduje wzrost jej wartości oraz prestiżu wśród najemców i pracowników. Jednak nie zawsze oczywiste jest, czym w rzeczywistości różnią się klasy biur i dla kogo są one najbardziej optymalne.

Korzenie klasyfikacji powierzchni biurowych w Polsce sięgają lat 90. Służy ona pewnej systematyzacji rynku, poprzez m.in. możliwość porównywania budynków w obrębie trzech wyróżnionych klas – A, B oraz C. Standardy ustalone w ramach tzw. MOSP (Modern Office Standards Polska), za podstawę przyjmują szereg kryteriów, które powinna spełniać powierzchnia, aby osiągnąć daną klasę. Należą do nich przede wszystkim lokalizacja, wiek budynku, dostępność usług w okolicy czy wyposażenie. Klasa biura odnoszona jest również do zastosowanych rozwiązań technologicznych oraz posiadanych certyfikatów ekologicznych, a im lepszy standard wykończenia i aranżacji, tym wyższej klasy budynek.

Klasa A – zbędny koszt czy inwestycja?

Najwyższa klasa A najczęściej przyznawana jest powierzchniom w centrach miast lub dzielnicach biznesowych, bardzo dobrze skomunikowanym i gwarantującym m.in. bezpieczeństwo energetyczne, wysoki standard wykończenia czy dowolne możliwości aranżacji wnętrza, takie jak podwieszane sufity i podnoszone podłogi. W biurowcach tego typu stosuje się energooszczędne rozwiązania technologiczne oraz ekologiczne – m.in. atesty LEED czy BREEAM, których ilość przyznana projektom w naszym kraju wzrosła aż o 44% w stosunku do 2015 roku.

Kto zyskuje?

Biurowce klasy A przyciągają przede wszystkim duże korporacje i firmy, którym zależy na prestiżu, gdyż niosą dodatkowe korzyści wizerunkowe. Stawki czynszowe są w nich wysokie, jednak wielu najemców jest gotowych płacić więcej w zamian za dogodną lokalizację czy nowoczesne wyposażenie i rozwiązania technologiczne. Wielu firmom oszczędności mogą przynieść np. praktyczne rozwiązania oraz łatwość i swoboda adaptacji przestrzeni. Przykładem jest Vorwerk Polska, nowy najemca budynku Bronowice Business Center 9 w Krakowie – producent i dystrybutor wielofunkcyjnych urządzeń kuchennych Thermomix. – Wyboru budynku zawsze dokonujemy pod kątem możliwości aranżacji wnętrza zgodnie z naszymi standardami. Wszystkie oddziały firmy przygotowane są według spójnego wzoru, dlatego tak istotna jest możliwość dostosowania przestrzeni do wymagań i potrzeb biura regionalnego. – zaznacza Joanna Wstawska, specjalista ds. marketingu firmy.

Niekiedy zdarza się, że wynajęcie biura klasy A okazuje się tańsze pod względem całkowitego kosztu, niż w przypadku powierzchni o niższym standardzie. Coraz większe zainteresowanie i rosnąca ich ilość sprawia, że obniżane są czynsze i stosowane dodatkowe zachęty, co w większości nie ma miejsca w przypadku klasy B. Ponadto budynki posiadające ekologiczne certyfikaty nierzadko zapewniają niższe koszty eksploatacji oraz większą efektywność pracy.

Klasa B – nie zawsze mniej atrakcyjna

Zwykle utożsamia się klasę A z gwarancją najwyższej jakości, natomiast B i C z niższym standardem oraz mniej atrakcyjną lokalizacją, jednak nie zawsze jest to tak jednoznaczne w ocenie. Jak przyznaje Anna Sopel, specjalista ds. wynajmu krakowskiego dewelopera Mix Biura, oferującego powierzchnie obydwu klas: – Biura klasy B często spełniają najwyższe standardy pod względem jakości – brakuje im zazwyczaj tylko jednej z cech nieruchomości wyższej klasy. Mogą więc być nowe, ale gorzej ulokowane lub też starsze, ale zlokalizowane w centrum miasta. Dobrze położone, z powodzeniem konkurują z tymi o najwyższej klasie, a często także stanowią dla nich alternatywę w wysokości czynszu i większej elastyczności umów najmu.

Korzyści dla mniejszych graczy

Wielu przedsiębiorców dobrowolnie rezygnuje z powierzchni najwyższej klasy, na rzecz dogodnej lokalizacji czy warunków wynajmu. – Jako stosunkowo młoda firma, zwracamy uwagę na optymalizację kosztów. – zaznacza Edyta Matusz-Bulińska, Office Manager agencji interaktywnej PromoHolding. – W naszej branży potrzebujemy przede wszystkim ułatwiającej współpracę wszystkich działów aranżacji wnętrza typu open space. Biuro klasy B w pełni odpowiada naszym wymaganiom, oferując podobne rozwiązania jak te o wyższym standardzie: profesjonalnie zarządzanie, duży parking oraz nowoczesną przestrzeń. – dodaje.

Podsumowując..

Klasyfikacja biurowców jest precyzyjna, jednak trzeba mieć na uwadze również fakt, iż w praktyce klasa budynku często zależy od danego rynku. W dużych miastach biura spełniają nawet najbardziej wyszukane wymagania najemców, podczas gdy w mniejszych nie zawsze je gwarantują. Natomiast to, jakiej klasy budynek jest odpowiedni dla danej firmy, zależy przede wszystkim od specyfiki prowadzonej przez nią działalności i wynikających z tego potrzeb, a także branży, w której funkcjonuje.

informacja prasowa mixbiura.pl