komentarze, opinie, gospodarka

Biura co-workingowe – liderem Wielka Brytania

mikolaj_niemczycki

Z najnowszego raportu „Co-working 2018”, przygotowanego przez międzynarodową firmę doradczą Cushman & Wakefield, wynika, że w 2017 roku popyt na elastyczne miejsca pracy wzrósł do rekordowego poziomu na całym świecie.

Liderem w skali globalnej jest Wielka Brytania. Na sektor ten przypadło 21% łącznego wolumenu transakcji najmu powierzchni biurowych zawartych w Londynie w 2017 roku w porównaniu z zaledwie 8,5% rok wcześniej. Udział Wielkiej Brytanii w globalnym rynku elastycznych miejsc pracy wzrósł do 32% w porównaniu z 27% dla USA i 22% dla regionu EMEA (bez Wielkiej Brytanii).

W centrum Londynu popyt na elastyczne miejsca pracy osiągnął rekordowe 232 250 m kw. i stanowił ponad 21% łącznego wolumenu transakcji najmu zawartych na rynku nieruchomości biurowych w stolicy Wielkiej Brytanii. W 2017 roku średni czynsz za tego typu powierzchnie w Londynie wzrósł w porównaniu z poprzednim rokiem o 10% do ponad 705 GBP za m kw.

Łączne zasoby elastycznych miejsc pracy w Londynie wynoszą ponad 929 000 m kw., czyli przeszło dwukrotnie więcej niż w Amsterdamie, który z ok. 371 600 m kw. zajął drugie miejsce w zestawieniu. W obu miastach odnotowano znaczny wzrost aktywności w tym sektorze – w Amsterdamie popyt wzrósł do prawie 27 500 m kw., co stanowiło 7% całkowitego wolumenu transakcji najmu zawartych w stolicy Holandii w 2017 roku.

Mikołaj Niemczycki, Negocjator w dziale powierzchni biurowych Cushman & Wakefield, Polska: – Pomimo znacznego, bo o ponad 86-procentowego wzrostu zasobów, które obecnie wynoszą 42 tys. m kw., udział powierzchni tego typu w łącznej podaży nowoczesnej powierzchni biurowej w Warszawie nadal nie przekracza 1%. Do roku 2020 udział ten może wzrosnąć w wyniku wejścia na rynek kolejnych operatorów co-workingowych zgłaszających duże zapotrzebowanie, np.:CIC (15 tys. m kw.) i MeetDistrict (7 tys. m kw.). Główne czynniki popytu na powierzchnie co-workingowe to m.in. rozwój społeczności startupowej, freelancerzy, ekspansja małych i średnich przedsiębiorstw, migracja centrów usług wspólnych z innych krajów europejskich, coraz większe znaczenie sektora finansowego i usług biznesowych oraz wzrost liczby projektów innowacyjnych realizowanych przez korporacje.

Według prognoz Cushman & Wakefield, w przyszłości każdy duży budynek zajmowany przez wielu najemców będzie miał wydzieloną część przeznaczoną na elastyczne miejsca pracy, ponieważ wynajmujący będą zainteresowani wykorzystaniem rosnącego popytu i wychodzić naprzeciw oczekiwaniom potencjalnych najemców.