Gospodarka

Bezpieczny Skarbiec: 20 procent skrytek wynajętych. Niesłabnący popyt na złoto inwestycyjne wzmaga zainteresowanie skrytkami depozytowymi

Skarbiec3
Niesłabnący popyt na złoto inwestycyjne wzmaga zainteresowanie skrytkami depozytowymi. Złoto, biżuteria, dyski pamięci, a nawet złote siodło są przechowywane w jednym z najlepiej zabezpieczonych miejsc w Polsce.

Partner Mennicy Skarbowej, spółka Bezpieczny Skarbiec, podpisała już umowy na wynajem 20 proc. skrytek depozytowych zlokalizowanych w jednym z najlepiej zabezpieczonych skarbców w Polsce. Wśród pierwszych deponentów znaleźli się polski kolekcjoner przechowujący w ten sposób cenne złote monety oraz turysta z USA, który chciał zabezpieczyć paszport i ważne dokumenty firmowe na czas wizyty w Warszawie. Spółka otrzymuje coraz więcej zapytań – klienci najczęściej zainteresowani są złożeniem w depozycie złota, biżuterii i innych kosztowności, a także cennych dokumentów i nośników pamięci. Zarząd Mennicy Skarbowej podkreśla, że wzmożony popyt to dobry prognostyk i spodziewa się dalszego, niesłabnącego zainteresowania usługą.

Już 20 proc. skrytek depozytowych Bezpiecznego Skarbca zostało wynajętych. W części z nich znajdują się złote monety, sztabki i rodzinne pamiątki klientów Mennicy Skarbowej, którzy jako jedni z pierwszych złożyli swoje kosztowności w jednym z najlepiej strzeżonych skarbców w Polsce. Oprócz zabezpieczeń, takich jak całodobowy monitoring, dwa różne systemy zamknięć czy tracking GPS chroniący skrytki, dodatkowo zawartość każdego depozytu jest ubezpieczona. Standardowa wysokość zabezpieczenia, niezależnie od wielkości skrytki i tego co jest w niej przechowywane, wynosi 10 tysięcy złotych. Ochrona obowiązuje automatycznie po podpisaniu umowy wynajmu skrytki – bez konieczności ujawniania jej zawartości. Klienci mogą również na własne życzenie wykupić dodatkowe ubezpieczenie. Podobne rozwiązania stosowane są na świecie, między innymi w skarbcach w Londynie czy Zurychu.

– Popyt na złoto inwestycyjne jest nadal bardzo wysoki. Coraz większa grupa klientów nie chce jednak przechowywać zakupionego kruszcu w domu, więc coraz trudniej o miejsce w naszych firmowych sejfach. Dlatego nasi klienci kierowani są do warszawskiego skarbca – jednego z największych i najlepiej strzeżonych tego typu budynków w Polsce. Już kilkudziesięciu naszych klientów wynajęło tam skrytki, a jedna piąta dostępnych schowków jest zapełniona. – dodaje Jarosław Żołędowski, Prezes Mennicy Skarbowej. – Warto zaznaczyć, że skrytki Bezpiecznego Skarbca zostały udostępnione na wynajem dopiero w styczniu tego roku, tym bardziej cieszy tak znaczne obłożenie depozytów. To dobry prognostyk potwierdzający hossę na rynku złota. Co więcej, należy się spodziewać, że w najbliższym czasie zainteresowanie skrytkami, jako bezpieczną formą przechowywania złota inwestycyjnego, pozostanie na wysokim poziomie. Przed nami jeszcze kilkanaście miesięcy niepewności gospodarczej – dopóki nie zaczną być widoczne na płaszczyźnie ekonomicznej skutki masowych szczepień – a ta stymuluje popyt na złoto, które przecież trzeba gdzieś przechowywać, najlepiej w bezpiecznym miejscu – podkreśla.

W sejfach i skrytkach depozytowych najczęściej przechowywane są kosztowności, rzeczy wartościowe czy dokumenty. W największym sejfie na świecie, znajdującym się w Banku Rezerw Federalnych w Nowym Jorku, zdeponowanych jest ponad pół miliona sztabek złota o łącznej wadze ponad 6 ton. Z kolei w uznawanym za jeden z najbardziej tajemniczych sejfów świata, amerykańskim Granite Mountain Records Vault, należącym do największego odłamu Kościoła Mormonów, znajdują się ponoć 3 miliony mikrofilmów, zawierających informacje na temat mormońskich rodzin i ich drzew genealogicznych. Jeszcze inną zawartość kryje wnętrze The Svalbard Global Seed Vault, gdzie umieszczonych zostało ponad 770 tysięcy nasion różnych gatunków roślin na wypadek globalnego kataklizmu.

– Podczas wynajmowania skrytki w Bezpiecznym Skarbcu klienci nie muszą ujawniać, co składają w depozycie. Podpisując regulamin Skarbca deklarują jednak, że w skrytkach nie będą przechowywane takie przedmioty, jak między innymi broń, materiały wybuchowe, obiekty pochodzące z przestępstwa, narkotyki i inne środki odurzające czy substancje niebezpieczne dla życia i zdrowia ludzi – mówi Jarosław Żołędowski, Prezes Mennicy Skarbowej – Osoby otwierające depozyty przechowują tam zwykle nie tylko złoto czy biżuterię, ale także pamiątki rodzinne czy kolekcje monet lub znaczków. Zdarzają się na przykład turyści, którzy chcą w czasie podróży służbowej przechować w skarbcu paszporty lub ważne dokumenty firmowe, ale także dyski pamięci. Co ciekawe, najbardziej niestandardowym zapytaniem do tej pory było to dotyczące możliwości zdeponowania w skarbcu złotego siodła – mówi Jarosław Żołędowski, Prezes Mennicy Skarbowej.

Bezpieczny Skarbiec to jeden z największych i najlepiej strzeżonych skarbców w Polsce. Umiejscowiony w podziemiach przedwojennego budynku Banku Rolnego w Warszawie, ma docelowo pomieścić około 8000 różnej wielkości skrytek. Skarbiec znajduje się pod całodobowym nadzorem ochrony, a wdrożone technologie bezpieczeństwa nie ustępują tym, stosowanym przez Narodowy Bank Polski. Większość skrytek jest wyposażonych między innymi w dwa różne rodzaje zamknięcia, w tym tracking GSM wyspecjalizowanego systemu GPS, co zwiększa kontrolę dostępu i poziom bezpieczeństwa – zarówno wewnętrznego, jak i zewnętrznego. System rejestruje również pełną historię otwarć i zamknięć skrytki. Dodatkowo, ze względów bezpieczeństwa, a także potrzeby zachowania anonimowości klientów, w skarbcu w tym samym czasie może przebywać tylko jeden klient.

mat.pras.