komentarze, opinie, gospodarka

Aktualne stawki wynagrodzeń w branży nieruchomości – przegląd wynagrodzeń Michael Page

Krzysztof Butyński_Michael_Page.jpg_small
Duży popyt na inwestycje sprawia, że branża nieruchomości w Polsce intensywnie się rozwija. Ze względu na dynamikę i konkurencyjność rynku, rekrutacja zaangażowanych i wysoko wykwalifikowanych pracowników staje się coraz większym wyzwaniem. Krzysztof Butyński, managing consultant w Michael Page odpowiadający za rekrutację w obszarze nieruchomości i w budownictwie, analizuje jakich specjalistów potrzebują firmy oraz przedstawia ich średnie wynagrodzenia.

W Polsce branża nieruchomości odnotowuje bardzo dobre tempo wzrostu. Napędzana jest głównie przez sektor magazynowy, biurowy, mieszkaniowy i hotelowy. Wg raportu EY, Polska jest liderem regionu CEE pod względem wartości transakcji na rynku nieruchomości, które w 2017 r. sięgnęły rekordowego poziomu 5 mld euro. Jednak znaczny wzrost kosztów inwestycji budowlanych sprawia, że deweloperzy stają również w obliczu nowego wyzwania, jakim jest optymalizacja wydatków. W związku z tym w branży zauważalne jest duże zapotrzebowanie na konkretnych specjalistów potrafiących zarządzać budżetem inwestycji. Tym obszarem często zajmują się cost managerowie. Do obowiązków takich osób należą również: estymacja kosztów, współpraca z kierownikami projektu i inżynierami budowy, organizacja i rozstrzyganie przetargów i finalne rozliczanie inwestycji. Obecnie, pensje cost managerów oscylują wokół 10-15 tys. zł brutto miesięcznie i są o ok. 20-30 proc. większe niż jeszcze rok temu – opiniuje Krzysztof Butyński, managing consultant w Michael Page.

Wg danych GUS w grudniu 2018 r. stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 5,8 proc. i była najniższa od 28 lat. Deficyt wykwalifikowanych pracowników odczuwa również branża nieruchomości, a walka o pozyskanie dobrego kandydata oddziałuje również na wysokość oferowanych wynagrodzeń. Choć minione lata cechował bardzo intensywny wzrost rynku nieruchomości, to jednak możemy zauważyć, że pod względem wysokości pensji, rynek zaczął wkraczać już w fazę stabilizacji. Mimo to dalej widoczne są duże rozbieżności w stawkach oferowanych osobom na tym samym stanowisku. Na wysokość pensji w nieruchomościach wpływa wiele czynników, takich jak m.in. doświadczenie i staż pracy, branża, w jakiej dana firma deweloperska działa (np. handlowa, magazynowa, biurowa, czy mieszkaniowa), zakres obowiązków i odpowiedzialność jaka spoczywa na danym specjaliście oraz ilość prowadzonych przez niego projektów. Ponadto, większych zarobków mogą spodziewać się osoby dobrze znający języki obce, pracujący w dużych firmach deweloperskich, zlokalizowanych w dużych miastach oraz ci, którzy już wcześniej piastowali analogiczne stanowisko w konkurencyjnej firmie.